Több hátrányos következménye is lehet a teljes hiteldíjmutató korlátozásának – közölte lapunkkal a gyorskölcsönöket nyújtó Provident Pénzügyi Zrt. A társaság szerint egy ilyen intézkedés akadályozhatja vagy teljesen ellehetetlenítheti a kis összegű, rövid futamidejű, fedezetlen személyi hitelek, áruhitelek, hitelkártyák gazdaságos működtetését. Szerintük a lépés a háztartásokat magasabb összegű, hosszabb futamidejű, főként jelzálog-fedezetű hitelek felvételére ösztönzi, ami könnyen adósságspirált okozhat.
Mivel a korlátozás nem a keresletet, hanem a kínálatot érinti, a társaság szerint a háztartások egy másik részét az illegális kölcsönnyújtás területére kényszeríti, s ez növeli azok kiszolgáltatottságát. A társaság szerint a családok nem jövedelmi, hanem inkább földrajzi alapon kerülhetnek ilyen helyzetbe, elsősorban a pénzügyi szolgáltatásokkal kevésbé ellátott területeken.
A Provdentnél még nem tudták megmondani, hogy a hitel összegét vagy a futamidőt kell módosítaniuk, mert még nem ismerik a törvényhozó pontos szándékát. Mivel azok zöme rövid futamidejű és kis összegű, ezért azok teljes hiteldíjmutatója 60 százalék körüli, melyeket várhatóan érint a tervezett korlátozás. Az egy évnél rövidebb futamidejű hitelek azonban valószínűleg minden társaságnál megszűnnek majd.
A múlt héten a személyi kölcsönök nyújtására szakosodott Cofidis vezetője azt mondta lapunknak, hogy várhatóan termékkínálatuk módosításával reagálnak majd a jogszabályok módosítására. A társaság kölcsöneinek teljes hiteldíjmutatója azonban 30 százalék körül alakul, így azok átalakításával könynyebben a tervezett határszint alá csökkenthető a mutató.
A gyorskölcsönöket és személyi hiteleket nyújtó cégek mellett a hitelintézeteket is komoly mértékben érinti majd a változás. A kormány korábban a hitelkártyákhoz kapcsolódó kereteket kivonta volna a tervezett korlátozás alól, a legfrissebb hírek szerint azonban azokat is érintik majd az új szabályok. A bankok hitelkínálatát végignézve nagyon könnyű olyan kölcsönöket találni, melyek jelentős része áldozatául eshet a kormány beavatkozásának.
A személyi kölcsönök és áruhitelek ugyanis tipikusan magas kamatozású, magas teljes hiteldíj-mutatójú szolgáltatások, melyek körében a 30 százalék egyáltalán nem ritka. A Világgazdaság a BankRáció nevű pénzügyi közvetítő cég honlapján egy konkrét példa alkalmazásával megnézte, hogy a személyi kölcsönök mekkora körét érintheti a korlátozás.
A több mint 40 pénzügyi szolgáltató személyi kölcsöneinek adatait összegyűjtő és rendszerező portálon azt vizsgáltuk, hogy 500 ezer forint összegű, kétéves futamidejű személyi kölcsönöknek mekkora a teljes hiteldíjmutatója. A portálon 22, az általunk meghatározott feltételnek megfelelő személyi kölcsönt találtunk. Közül csak hatnak van 30 százalék alatt a teljes hiteldíjmutatója, 80 százalékuknál viszont annál nagyobb és 40 százalék feletti mutatójú hitel is szerepel a listán.
Világgazdaság - Giczi József-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.