BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megrostálják a hiteleket

Harminc százalékban maximalizálná a kölcsönök teljes hiteldíjmutatóját a kormány. A módosítások miatt visszaszorulhatnak a fedezet nélkül nyújtott hitelek, és a legkisebb összegűek ki is kophatnak a kínálatból.

A hatpontos országmentő terve keretében a kormány úgy módosítaná a törvényeket, hogy azok tiltsák és büntessék a 30 százaléknál magasabb teljes hiteldíjmutató (THM) melletti kölcsönök nyújtását. A kabinet ezzel ugyan az uzsorásokat akarja üldözni, de nehéz helyzetbe hozza a gyorskölcsönöket nyújtó cégeket és
hitelintézeteket. A fedezet nélkül nyújtott hitelek jelentős részének hiteldíjmutatója ugyanis 30 százalék feletti. Közéjük tartoznak a gyorskölcsönök, a személyi kölcsönök, az áruvásárlási hitelek, valamint a folyószámlához kapcsolódó hitelkeretek. A nagy költségeket ezeknél a hiteleknél a rövid futamidő, a jelentős kockázat és a piaci verseny alacsony mértéke indokolja.

Az új szabályok bevezetése után több út áll a pénzügyi szolgáltatók előtt. Kiszállhatnak azoknak a hiteleknek a piacáról, melyek kockázata jóval 30 százalék fölötti THM-et indokol. Az e körüli mutatót indokló kölcsönök költségeit pedig valószínűleg csökkentik, és a feltételek szigorításával mérséklik azok kockázatát. Emellett úgy módosíthatják a hitelek kimutatott költségeit, hogy a mutató kisebb legyen.

„A legkisebb összegű hitelek kikophatnak a kínálatból” – véli Holló Bence, a személyi kölcsönöket nyújtó Cofidis magyarországi ügyvezetője. Ennek oka, hogy a hitelek számlavezetéssel kapcsolatos fix költségei viszonylag magasak. Szerinte az áruhitelezésben még inkább teret nyer az árba épített kamat, csökkenhetnek a kereskedői jutalékok. Tovább szigorodhatnak a hitelbírálat feltételei. A pénzügyi intézményeknek és az ügyfeleknek is törekedniük kell arra, hogy hatékonyabbá és olcsóbbá váljanak a személyi és áruhitelek „működtetési” költségei. Például vissza kell szorítani a készpénzes és postai csekkes fizetések arányát, illetve a kommunikációt az olcsóbb elektronikus útra kell terelni.

Holló Bence azt is elmondta, hogy a Cofidis várhatóan a termékkínálat módosításával reagál a kialakult helyzetre. A társaság azonban már korábban csökkentette hiteleinek teljes hiteldíjmutatóját, s arra törekedett, hogy minél világosabbak és minél átláthatóbbak legyenek a termékek és díjszabások. Ennek köszönhetően például a Cofidis Komfort Hitel személyi kölcsön nagyobb összegeinél (például 500 ezer forintos kölcsönnél 46 hónapos futamidőre biztosítás nélkül 29,9 százalék) már az előírt határ alatt vannak.

A részvénypiacon is megmutatkozó hatása is volt a 30 százalékos korlát bevezetését előirányzó tervnek. Hétfőn öt százalékot estek az itthon a Providenten keresztül érdekelt International Personal Finance részvényei, miután a cégcsoport bejelentette, hogy őket is érintheti a teljes hiteldíjmutató 30 százalékra csökkentése. A leedsi központú International cégcsoport egyelőre szeretné tisztázni, hogy pontosan mit is szeretne a magyar kormány, és hogy ennek mi a hatása magyarországi üzleteire. A társaság általában 65 százalékos teljes hiteldíjmutató mellett nyújt kis összegű hiteleket Lengyelországban, Magyarországon, Szlovákiában és Romániában: ezért a magyar hiteldíjmutatók 30 százalékon rögzítése komoly érvágást jelentene számukra.

A THM

A teljes hiteldíjmutató (THM) egy egységes, kötelezően használt adat, amelyből kiderül, hogy az adott hitel felvétele után az adósnak egy év alatt a tőkén túl mekkora összeget kell fizetnie. Értékét kamatos kamatozással kell számítani. A mutatót nálunk 1997-ben vezették be, 2010. június 11. óta a kamatokon, a költségeken és az adókon túl tartalmazza az értékbecslés, a helyszíni szemle, az ingatlan-nyilvántartási eljárás, a számlavezetés, a biztosítás és a garancia díját is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.