A magyar opciós prémium azt mutatja, hogy a forint gyengülhet a következő hetekben, miután a központi bank tegnap nem adta jelét annak, hogy magasabb kamattal támogatná a forintot, vélekednek a Commerzbank AG elemzői.
A „25-delta risk reversal” mutató ma -6 százalék közelében járt, amely 2010 júniusa óta nem látott szinten jelzi a „medve” piacot. Az, hogy az indikátor negatív azt jelzi, hogy nagyobb a kereslet a forint eladási opcióra, mint vételre.
A központi bank tegnap kilencedik hónapja 6 százalékon tartotta a jegybanki alapkamatot, arra hivatkozva, hogy az európai adósságválság növelte az ország hitel- és kockázati költségeit. A bank kiváró állásponton van.
Az erőtlen központi banki közlemény csalódást okozott tegnap a piacon – vélekedett Carolin Hecht, a Commerzbank frankfurti elemzője. Simor András nem tett említést egy esetlegesen szükséges „kalapácsütésről” a jegybanki kamat kapcsán, amely akár 300 bázispont is lehetne – tette hozzá.
A kockázatok megváltoztak az euró tekintetében, és a dollár továbbra is „extrém” magas szinten van. A forint tovább gyengülhet a következő hetekben - vélekedett.
A Société Générale SA elemzői szerint ha az euró ára „szignifikánsan” 300 fölé emelkedne, a központi bank lépést lehetne; beleértve egy esetleges monetáris szigorítást.
Ez nem egy könnyű lépés a gazdaság gyengülését látva, de szükségessé válhat, ha a pénzügyi stabilitás forog veszélyben – tette hozzá Gealle Blanchard, a SocGen londoni elemzője.
A forint 10 százalékot esett az euróval szemben az elmúlt három hónapban, és 14 százalékot a dollár ellenében, amely a legnagyobb veszteség az európai valuták közül, írja a Bloomberg. A központi bank még messze van a kamatemeléstől a jelenlegi forintárfolyamot tekintve – írta Bartosz Pawlowski, a BNP Paribas SA elemzője.
A Raiffeisen Bank elemzői azt írják: „Tekintetbe véve a romló külső környezeti feltételeket (mind reálgazdasági, mind pénz- és tőkepiaci), a hazai adós-minősítés lerontásának fennmaradó veszélyét, illetve ezzel szoros összefüggésben a hazai gazdaságpolitikai intézkedések bizonytalanságát (különös tekintettel a devizahitelek átváltási szándékára), a korábbi várakozásunknál is gyengébb forint árfolyamot jelzünk előre: euró/forint decemberi célárfolyamunk 295, márciusi 305, június 300”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.