BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási veszteség a bankoknál - Csak az OTP van pluszban

A legutolsó negyedévben 84 milliárd forintos veszteséget értek el a bankok, az év egészére is szinte borítékolható a negatív eredmény. A hitelintézetek közül egyre többen kényszerülnek arra, hogy a tÕkéjükbÕl finanszírozzák a mínuszt, ami a hitelezés csökkenéséhez vezethet.

Súlyos veszteséggel zárták a bankok a harmadik negyedévet – ez derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) tegnap közzétett adataiból. A részvénytársasági formában mÛködÕ hitelintézetek adózás utáni vesztesége az elÕzÕ negyedévben meghaladta a 84 milliárd forintot még annak ellenére is, hogy az OTP múlt héten közzétett beszámolója szerint 28,5 milliárd forintos profittal zárta a július–szeptember közötti idÕszakot. Az év elsÕ kilenc hónapjában a szektorszintÛ összesített eredmény még pozitív, több mint 56 milliárd forint volt a bankok profitja, de ez is fÕleg csak az OTP átlag fölötti nyereségességének köszönhetÕ. A nyolc legnagyobb
piaci szereplÕ közül pedig – az eddig ismert adatok alapján – legalább négy veszteséget produkált az elsÕ kilenc hónapban.

A felügyelet is kiemeli elemzésében, hogy a szektor szereplÕinek eredményeiben egyre nagyobbak a különbségek, a veszteséges bankok száma emelkedik. Az elsÕ kilenc hónap után 35-bÕl 22 bank eredménye volt pozitív, de pusztán a harmadik negyedév számait nézve már csak 18 maradt nyereséges.

Ami még aggasztóbb, hogy az adatok szerint a bankok egy része már az eredménytartalékait is kimerítette, és a tÕkéjébÕl finanszírozza a deficitet. Erre utal, hogy a hitelintézetek szavatolótÕkéje is több mint 76 milliárd forinttal csökkent a negyedév során, ennek következményeként a szektorszintÛ tÕkemegfelelési mutató is nagyot zuhant: a június végén még 13,77 százalékos adat októberre 12,71 százalékra süllyedt. Ez viszonylag magas érték, hiszen a jogszabályok 8 százalékban határozták meg a mutató minimális értékét, de a szektorban nagyok az eltérések.

Az OTP 18,4 százalékos tÕkemegfelelési mutatója nemzetközi szinten is kiemelkedÕen magasnak számít. „Ha a vezetÕ hazai hitelintézet tÕkemegfelelési mutatóját nem vesszük figyelembe, a szektorszintÛ átlagos adat 10 százalék körül lehet” – mondja Marsi Erika, a BankárképzÕ igazgatósági alelnöke. A bankszektor eredményei várhatóan az év hátralévÕ részében sem javulnak. Tavaly az auditált adatok szerint adózás elÕtt mindössze 34 milliárd forintnyi nyereséget értek el a hitelintézetek, amelyek az idén a végtörlesztés miatt még nehezebb helyzetbe kerültek. „Szinte borítékolható, hogy az év végén a bankrendszer auditált eredménye nem lesz pozitív” – mondja Marsi Erika.
A tÕkehelyzet meggyengülése a hitelezésre is negatív hatással van.

Bár az adatok azt mutatják: szeptemberben a vállalati és lakossági hitelek is bÕvültek, a gyarapodás azonban leginkább csak annak köszönhetÕ, hogy a forint gyengülése miatt a devizahitel-állományok forintra átszámított értéke nÕtt. Az árfolyamszÛrt adatok szerint viszont a bankok által nyújtott hitelek állománya tovább csökkent mind a vállalkozói, mind a lakossági hitelek tekintetében, a tÕkemegfelelési mutatók esése pedig a hitelezés további csökkentésére késztetheti a piaci szereplÕket.

A portfóliók minÕsége – bár lassuló ütemben – tovább romlott. Szeptember végén a hitelállomány 10,4 százaléka volt már 90 napon túl késedelmes. A vállalatoknál 15,7 százalék a három hónapja lejárt kölcsönök aránya, de az önkormányzatok közül is minden hetedik legalább 90 napja nem törleszt már. A lakosságnál a hitelek 11,5 százaléka késedelmes 90 napon túl, és az adatok szerint a devizahitelek törlesztésével több gond van, mint a forinthitelekével.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.