Az emelés hatását ugyanakkor a lakossági hiteleknél sem tudják lenyelni a hitelintézetek, így a forinthitelt törlesztő adósoknak mindenképpen számolniuk kell terheik növekedésével. A lakossági betéteknél viszont már nem ennyire egyértelmű a helyzet. A forrásokért folytatott küzdelem meglehetősen erős versenyt eredményezett a piacon, s a jelenleg futó, akciós ajánlatok további srófolására nem maradt sok lehetőség. Annál is inkább, mert már több nagy lakossági szereplő elindította az év végi jutalmazási szezonhoz kapcsolódó akcióit, amelyekhez normál körülmények között irreálisan magas, 7-8 százalékos akciós kamatok is kapcsolódnak.
A bankok között ugyanakkor olyan is akad, amely már előzetesen, a döntésre számítva reagált a fejleményekre. „A napokban több bank is szigorított lakossági hiteleinek feltételein” – mondta lapunknak Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője. Tegnap az Axa Bank 2 százalékkal növelte lakossági jelzáloghiteleinek kamatait, így azok most adósminősítéstől függően 11,45 és 12,85 százalék között vannak. A CIB Bank pedig tegnap óta nem kínálja a CIB fix 1 Forint lakáshitel nevű, 10,55 százalékos kamatozású konstrukcióját. Néhány nappal korábban a Sopron Bank 1 százalékkal emelte lakossági jelzáloghiteleinek kamatait, a Raiffeisen Bank pedig hétfő óta havi nettó 120 ezer forint jövedelemhez köti az ugyanilyen típusú hitelek felvételét.
Gergely Péter azt is elmondta, hogy a lakossági jelzáloghitelek piacán a legkedvezőbb feltételű hiteleket a K&H Bank, a Kinizsi Bank és a Gránit Bank kínálja. A hitelintézetek azonban nagyon megválogatják, kinek adnak hitelt. A K&H Bank például 200 ezer forintos, a Gránit Bank 250 ezer forintos nettó jövedelemhez köti az ilyen hitelek folyósítását.
Az igazán aggasztó a forinthitelt törlesztők szempontjából viszont az, hogy az elemzők egyértelműen egy kamatemelési ciklus kezdetének vélik a jegybanki szigorítást, és további 50–150 bázispontos emelésre számítanak a közeljövőben.
A Goldman Sachs amerikai befektetési bank elemzői szerint csak 8 százaléknál áll majd meg a monetáris tanács, amely a legszolidabb árazású lakáshiteleknél is 12-13 százalékos éves kamatot feltételezne. Ez pedig azt jelenti, hogy egy időre ismét vége lehet a forinthitelek viszonylagosan stabil árazásának, hiszen a további mozgásokat sem hagyják figyelmen kívül a piaci szereplők.
A Goldman előrejelzése viszont 2012 közepén már elképzelhetőnek tartja a trend fordítását és a kamatszint 50-50 bázispontos fokozatos csökkentését, hiszen az esztendő második felére a lejáró adósság finanszírozhatósága érdekében mindenképp megállapodásra kell jutni az IMF-fel, annak felügyelete pedig elég erős horgony lehet a befektetőknek.
A forintban eladósodott lakossági ügyfelek közül nem mindenki jár ugyanakkor egyformán rosszul. Több hitelintézet is kínál, illetve kínált három-, öt-, de akár tízéves kamatperiódus mellett nyújtott forintlakáshiteleket, amelyek kamata a meghatározott időszak végéig biztosan nem változik majd.
A félelem mozgatja a megtakarítási piacot
A magyar lakosság, ha van lehetősége takarékoskodni, akkor azokat a megtakarítási termékeket preferálja, amelyek biztonságosak és gyorsan pénzzé tehetők – derül ki a Portfolio.hu Öngondoskodás 2011 rendezvényének a piaci szereplők körében végzett felméréséből. Éppen az alacsony kockázatvállalási hajlandóság és az óvatosság miatt nem lehet meglepő, hogy a lakosság pénzügyi vagyonának nagyobb részét betétekben és befektetési alapokban tartják. A biztonságra törekvés – és a rövidebb időhorizont – már az életbiztosítási piacot is elérte, a lakosság körében nagyon népszerű unit-linked biztosítások egyre inkább tőke- és/vagy hozamvédelmet ígérnek, a friss statisztikák szerint az állományok harmadára már jellemző a tőkevédelem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.