Egyre nagyobb erővel törekszenek a hitelintézetek arra, hogy magukhoz kössék a hozzájuk beeső magánügyfeleket. A betéteknél már régebben elterjedt, hogy azok kamata függ attól, milyen egyéb szolgáltatások igénybevételére hajlandó a betétes. Mára azonban a hitelek kamatainál is kedvezményekkel honorálják a bankok, ha az adósuk más szolgáltatásokat is igénybe vesz.
A hitelintézetek közül az OTP Banknak van a legösszetettebb ilyen jellegű kedvezményrendszere, a Hűség1 nevű szolgáltatás. Annak keretén belül a bank jelzáloghiteleknél a különböző banki szolgáltatások igénybevételekor kedvezményeket ad a kamatból. Az érintett hitelek referenciahozamhoz, a 3 havi Buborhoz, vagy a 3 havi Euriborhoz vannak kötve. A kamatfelár azonban akár 1,4 százalékponttal is csökkenthető egyéb szolgáltatások igénylésével.
A jövedelemátutaláshoz kapcsolódó kamatkedvezmény mértéke a havi jövedelemtől függően 0,4–0,9 százalékpont lehet. Havi két csoportos beszedési megbízás teljesítése további 0,1 százalékpont engedményt jelent. Törlesztési biztosításhoz 0,15, OTP Lakástakarék szerződés kötésére 0,15–0,25 százalékpont kamatkedvezményt ad a bank. Így minden hitelszerződés egyedivé válik, a konstrukció pedig nehezen összevethetővé más bankok kínálatával. Az OTP Bankon kívül más hitelintézet is ad kamatkedvezményeket hitelekre, ha ügyfelük egyéb szolgáltatást is igényel.
Az UniCredit Bank az Aktív-kedvezmény akció keretében 0,50 százalékpontnyi kamatot elenged a hitel teljes futamidejére, ha az adósnak legalább havi 150 ezer forint jóváírása és legalább havi 15 ezer forint bankkártyával történő vásárlása van. A Gránit Bank 2 százalékpont kamatkedvezményt ad, annak aki rendszeres jövedelmét a bankhoz utalja. Az MKB Bank és a K&H Bank pedig a lakáshitelekhez kapcsolódó díjak egy részét nem számolja fel a hitelért folyamodóknak. A felsorolt tényezők mindegyike csökkenti és személyre szabottá teszi a kölcsön teljes hiteldíjmutatóját.
Első pillantásra azt gondolhatnánk, hogy a készülő jogszabályok korlátozzák majd ezeket a lehetőségeket. A kormány ugyanis azt tervezi, hogy jövőre referenciahozamokhoz kell kötni a lakossági jelzáloghiteleket. Így csak a referenciakamatok változhatnak, kamatfelár azonban nem és a hitelintézetek nem kínálhatnak a futamidő elejére szóló kedvezményeket sem. Az új szabályok eredetileg már januártól életbe léptek volna, ám bevezetésüket a kormány és bankszövetség között kötött megállapodás értelmében április 1-jére halasztották.
Az OTP Bank Hűség1 kedvezményei azonban mégis elérhetők maradnak. A hitelintézet ugyanis a futamidő első két hónapjában semmilyen kedvezményt nem ad, a harmadik hónaptól a 60. hónapig azonban járnak az engedmények. Így a bank betartja a készülő szabályokat, mert nem a futamidő elején van a kedvezmény, hanem csak a harmadik hónaptól. Ezt a módszert pedig más hitelintézetek is átvehetik az OTP Banktól.
Bár áprilistól már nem lesz megengedett a futamidő elején akciós kamatozású hitelt folyósítani, az OTP Bank fenntarthatja a jelenlegi hitelezési gyakorlatát – mondta Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője. Emellett a törvényi változás arra is lehetőséget ad, hogy az adós a futamidő elején csak az adóssága kamatait fizesse. Gergely Péter azonban jobb ötletnek tartaná a türelmi idő megszüntetését vagy korlátozását és inkább az akciós kamatú időszakokat támogatná. Szerinte ugyanis a szigorú banki és hitelközvetítői tájékoztatási kötelezettség már egy ideje átláthatóvá teszi a kedvezményes időszakok okozta félretájékoztatási lehetőségeket.
Világgazdaság - Giczi József-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.