A bankok tévedésbe ejtették, és ezáltal anyagi kárt okoztak a hitelfelvevőknek, amikor a kezelési költséget devizában állapították meg, azzal kereskedtek, ami komoly kárt okozott és törvénysértő is. A polgári per elindítása volt az utolsó eszköz, amihez nyúlhattam, ám ezt megelőzően több hivatal (így a Fogyasztóvédelmi Hivatal, a PSZÁF, a Bankszövetség, a Miniszterelnöki Hivatal) is elhárította próbálkozásaimat – mondta Kásler Árpádtól.
A lap azt írja, hogy az ügy a Legfelsőbb Bírósághoz került, itt a Gyulai Városi Bíróságot jelölték ki a tárgyalások lefolytatására. A városi bíróság ismét megállapította illetékességének hiányát és a Békés Megyei Bírósághoz továbbította az ügyet, ahol előbb tárgyaláson kívül egy személyes egyeztetés történt a bank részvétele nélkül. Kásler Árpád hozzátette: az általa létrehozott Banki Adósok Érdekvédelmi Szervezete (BAÉSZ) mára országos kapcsolatrendszerrel bír, munkájukat jogászok is segítik.
Az első fokon megszületett ítéletet mértéktartónak, tisztességesnek tartom, ám tudni kell, hogy a Legfőbb Ügyészségen is tettem büntető feljelentést csalás és uzsora miatt, melyet a Nemzeti Nyomozó Iroda elutasított, arra hivatkozva, hogy Magyarországon nincs olyan jogszabály, amely a devizahitelek mögé a valós fedezet meglétét megkövetelné. Ezen érdemes mindenkinek elgondolkodni – fogalmazott Kásler Árpád, s azt is elárulta, ha szükséges, igénybe veszik a nemzetközi bíróságok segítségét is.
A BAÉSZ honlapján megjelent közlemény szerint több százmilliárdot kell visszafizetniük a bankoknak a devizahiteleseknek és a devizahitelekkel rendelkező önkormányzatoknak, ha a jogerősen is elmarasztaló bírósági ítélet születik. Az elsőfokon semmisnek kimondott szerződési feltétel tisztességtelen volt, mert a benne megállapított kezelési költség svájci frankban történő elszámolása a pénzintézet részéről haszonelemeket tartalmaz.
Érdeklődésünkre a Gyulai Törvényszék (korábban megyei bíróság) sajtótitkára az üggyel kapcsolatban elmondta:
A Békés Megyei Bíróságon K. Á. és K.R.H. az OTP és Kereskedelmi Bank Nyrt. és az OTP Jelzálogbank Zrt. ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított pert, melyben 2011. december 8-án nem jogerős ítélet született. A polgári peres eljárás 2010. december 29. napján indult. Az ítéletben a megyei bíróság megállapította, hogy a felperesek és a OTP Jelzálogbank Zrt. között létrejött kölcsönszerződésnek semmis az a rendelkezése, mely szerint az adósok tudomásul veszik, hogy a szerződés alapján nyújtott kölcsön, annak ügyleti kamata és kezelési költsége, valamint a késedelmi kamat és az egyéb költségek a folyósítást követően devizában kerülnek megállapításra.
Ugyancsak semmisnek tekintendő, hogy: „Az egyes fizetendő törlesztő részletek forint összegét a bank által alkalmazott, deviza eladási árfolyamon határozza meg. A hitelező az első törlesztő részlet folyósítás napján érvényes, a banknál alkalmazott deviza eladási árfolyamon számított összegéről tájékoztatja az adósokat. A bank havonta jogosult meghatározni az adósok által fizetendő törlesztő részlet összegét.”
Dr. Bagdi Árpád a beol.hu-nak azt mondta, hogy az ítélet ellen a másodrendű alperes fellebbezett, ezért az ügy január 12-én a Szegedi Ítélőtáblára került.
A lap megkereste a pénzintézetet, és a következő nyilatkozatot kapta: az OTP Bank működése során minden esetben a hatályos jogszabályok szerint jár el, folyamatban lévő ügyeket nem kommentál, elkerülendő a bírósági ítélet esetleges befolyásolását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.