BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtört a jen 4,5 éves erősödése - Fordulóponthoz érkezhetett a valuta

Február elején megtört a jen négy és fél éve tartó folyamatos erősödése, és elemzők szerint valószínű, hogy a japán valuta hosszabb ideig tartó gyengülése kezdődhet. A spekulánsok kihasználhatják e lehetséges trendfordulót, jenben eladósodni azonban kockázatos lenne.

Valószínűleg megszűnt a japán jen négy és fél éve tartó erősödése, és könnyen a valuta hosszabb ideig tartó gyengülése kezdődhet – mondta lapunknak Skare Balázs, a Solar Capital devizapiaci üzletkötője. Szerinte a trendforduló valószínűségét technikai és fundamentális okok is tényezők is indokolják.

A dollár jenben nyilvántartott értékének grafikonját vizsgálva azt látni, az utóbbi húsz évben legalább egy évig tartó emelkedő és csökkenő tendenciák váltják egymást, és a legutóbbi hullám a jen 4,5 éve tartó erősödését mutatja. Február eleje óta azonban szinte folyamatosan gyengül a japán valuta. A keresztárfolyam az utóbbi napokban nemcsak megfordult, de kilépett a tavaly július óta jellemző 75–80 jen/dolláros csatornából is, ez a tartós trendfordulás jele lehet.

Több tényező is segítette a jen 4,5 évig tartó erősödését – mondta a gazdasági fundamentumokról Saághy Pál, az Equilor devizapiaci üzletkötője. Felértékelődésének okai közé tartozik a defláció, vagyis a fogyasztói árak folyamatos csökkenése. A valuta értékét növeli, hogy Japánnak alig van külföldi adóssága, a magas – a bruttó hazai termék kétszeresét kitevő – államadósság 95 százaléka belföldi hitelezőknél van. A jen felértékelődést segíti az ország jelentős külkereskedelmi többlete. Ráadásul a tartós erősödés öngerjesztő folyamat, mely stabil menekülővalutává tette a jent az egyre kiszámíthatatlanabbá váló piaci környezetben.

Saághy Pál szerint a felsorolt folyamatok azonban nagyon hosszú ideig nem maradhatnak fenn. A defláció eddig is visszafogta a japán gazdaság teljesítményét, és a világgazdaság lassulása miatt már az export sem akkora hajtóerő, mint korábban. A menekülővaluta szerep pedig egy estleges trendforduló után azonnal megszűnhet.

Árnyalatnyi eltérés mutatkozik a két, lapunk által megkérdezett elemzőnek a jövőt illető megítélésében. Saághy Pál szerint háromféle folytatás is lehet: trendforduló, oldalazás és későbbi erősödés is elképzelhető. Az üzletkötő azonban az első lehetőségnek látja a legnagyobb esélyét. Skare Balázs viszont úgy véli, már nincs tere a jen további erősödésének, vagy oldalazás, vagy gyengülés várható. Szerinte ha a dollár árfolyama 85 jen fölé emelkedik, az a japán deviza hosszabb ideig tartó gyengülését valószínűsíti.

A felvázolt helyzet alapján valószínűbb a jen hosszú távú gyengülése, mint erősödése. Ez lehetőséget ad a devizapiaci szereplőknek arra, hogy a valuta gyengülésére spekuláljanak. Saághy Pál szerint a japán fizetőeszköz várható tartós gyengülését azonban csak azok tudják túlzott mértékű kockázatok nélkül kihasználni, akik szükséges esetben gyorsan ki tudnak lépni pozíciójukból, vagy ellenirányú műveletekkel fedezni tudják azt. Jenalapú hitel felvételét még akkor sem tanácsolná, ha erre lehetőség volna. A hitel ugyanis olyan hosszú távú elkötelezettséget jelent, ami aránytalanul magas kockázattal jár.

Hullámzó jenhitelek

A jen árfolyama 2007-ben vált a korábbinál szélesebb kör számára érdekessé Magyarországon. Akkoriban jelentek meg előbb az autófinanszírozásban, majd az ingatlanfedezetes jelzáloghiteleknél. Az év végére már a lakossági hitelállomány 0,8, decemberben pedig már több mint a 10 százalékát tették ki a jenhitelek. Azok törlesztőrészlete ugyanis a nagyon alacsony japán alapkamat miatt akár 20-30 százalékkal is kevesebb volt, mint a svájcifrank-alapúaké. A devizahitelek közül a japánjen-hitelek okozzák a legtöbb gondot, hiszen sem az euró, sem a svájci frank árfolyama nem ingadozik olyan intenzíven, mint a jen. A jenhitelek jelentőségét mutatja, hogy az első és a második árfolyamgát és a végtörlesztés lehetőségét kiterjesztették a jenben eladósodottakra.


Giczi József Hullámzó jenhitelek A jen árfolyama 2007-ben vált a korábbinál szélesebb kör számára érdekessé Magyarországon. Akkoriban jelentek meg előbb az autófinanszírozásban, majd az ingatlanfedezetes jelzáloghiteleknél. Az év végére már a lakossági hitelállomány 0,8, decemberben pedig már több mint a 10 százalékát tették ki a jenhitelek. Azok törlesztőrészlete ugyanis a nagyon alacsony japán alapkamat miatt akár 20-30 százalékkal is kevesebb volt, mint a svájcifrank-alapúaké. A devizahitelek közül a japánjen-hitelek okozzák a legtöbb gondot, hiszen sem az euró, sem a svájci frank árfolyama nem ingadozik olyan intenzíven, mint a jen. A jenhitelek jelentőségét mutatja, hogy az első és a második árfolyamgát és a végtörlesztés lehetőségét kiterjesztették a jenben eladósodottakra. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.