Szerinte a cég jó kilátásait jelzi, hogy éves szinten 15,4 százalékkal, 4960 milliárd, a negyedik negyedévben 56 százalékkal, 1840 milliárd forintra nőtt az árbevétele. A társaság profitját a magas olajár és gyenge forint is emeli. Szintén 44 milliárd forintos nettó profitot vár a Moltól Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. Szerinte azonban az olaj drágulásának és a forint gyengülésének kedvező hatását nem múlja felül, hogy a szíriai olajmezőtől kisebb kitermelés várható. A nyereséget tovább apaszthatja az elemző szerint, hogy az olajcég horvátországi érdekeltsége, az INA 23 milliárd forintos vesztséget mutatott ki finomítói üzletágában.
Kollégáinál jóval alacsonyabb, jelképesnek nevezhető egymilliárd forintos nettó profitra számít a Moltól Vágó Attila, a Concorde elemzője. Szerinte a kitermelés nyereségének és a feldolgozás veszteségének egyenlege 40 milliárd forint üzemi profit lenne. Azt azonban a hitelek után fizetett kamatok és a kibocsátott pénzügyi instrumentumokon nem realizált veszteségek és az adók majdnem teljesen elviszik.
Sokkal egyöntetűbben ítélik meg a szakértők a Magyar Telekom várható eredményét. Mindhárom megkérdezett 10–13 milliárd forint közötti veszteségre számít. A veszteség oka, hogy a kormány legújabb tervei szerint mégsem csökkenti 2013-tól 10 százalékra a nagyobb cégek társasági adóját. Ezért a távközlési társaságnak 15 milliárd forinttal növelnie kellett halasztott adóját. Gyurcsik Attila, a Concorde elemzője 12 milliárd forintos veszteségre számít a társaságtól.
Gabler Gergely előrejelzése szerint 12,7 milliárd forint lesz a Magyar Telekom negyedik negyedéves vesztesége. Arra számít , hogy a társaság 20 milliárd forint éves nyereségről számol majd be, ez 70 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A társaság árbevétele várhatóan tavaly 3,2 százalékkal, 590 milliárd, a negyedik negyedévben pedig 3,1 százalékkal, 152 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához képest. A negyedik negyedéveket összevetve a mobilüzletág forgalma 3 , a vezetékesé 5-6 százalékkal eshetett vissza.
A cég profitját csökkentette még 6,3 milliárdnyi távközlési különadó és 2,6 milliárd forint végkielégítés. Az egyedi tételek profitcsökkentő hatását hangsúlyozta lapunknak Deáki Péter, a Buda-Cash elemzője, aki 10 milliárd forint veszteségre számít a távközlési társaságtól. Számításai szerint a halasztott adó átértékelése 15 milliárd, az elbocsátások miatti végkielégítések 2-3 milliárd forinttal rontják az eredményt. Az amerikai hatóságoknak fizetendő bírság pedig nagyjából 5-6 milliárddal lehet több a korábban tervezett 17 milliárd forintnál.
Világgazdaság - Giczi József-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.