Kína és Irán gazdaságilag szorosabban együttműködnek egymással - mutat rá a német lap. A két ország a kereskedelme egy részét dollár helyett jüanban akarja a jövőben lebonyolítani. Az iráni kormány már megerősítette, hogy a olajszállítmányai ellenértékének kiegyenlítésére jüant is elfogad. Ellenszolgáltatásként Irán a jövőben a Kínából érkező árukért és szolgáltatásokért szintén jüannal fizet.
A FAZ megjegyzi , hogy az ügylet, amelyet állítólag orosz bankokon keresztül bonyolítanak le, azért szokatlan, mert az olajpiacon normális körülmények között amerikai dollárral fizetnek. Iránra a Nyugattal támadt atomviszály miatt jelentős nyomás nehezedik: az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciókat léptetett életbe az OPEC második legnagyobb olajszállítójának számító országgal szemben. Ez mind a pénzügyi tranzakciókra, mind a nyersolaj szállítására vonatkozik Az ázsiai országok, mint például Kína és India, valamint Törökország továbbra is vásárol iráni olajat.
A német lap szerint a kínai vezetés a nyugat vásárlási bojkottjában esélyt lát arra, hogy az eddiginél jobb feltételek mellett vásároljon olajat. A szerződés valutapolitikailag is beleillik a képbe. Ugyanis Peking nemzetközivé akarja tenni a jüant, hogy függetlenné váljék a dollártól, csökkentse a vállalatait sújtó árfolyamkockázatokat és biztosítsa, hogy devizatartalékai lassabban növekedjenek.
Jelenleg világ devizaügyleteinek alig egy százalékát bonyolítják jüanban, az amerikai dollárra több mint 80 százalék jut. A jüanban lebonyolított nemzetközi kereskedelmi ügyletek összege jelenleg - átszámítva - 2,7 milliárd dollárt tesz ki naponta. A kínai deviza jelenleg nem konvertibilis, vagyis nem adható-vehető szabadon, Peking viszont egyre több kétoldalú megállapodást köt a jüan alkalmazására, legutóbb Japánnal, Brazíliával, Oroszországgal, Indiával és Dél-Afrikával jöttek létre ilyen együttműködések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.