BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Nemzetközi Fizetések Bankja megintette a világ jegybankjait

A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) éves jelentésében óvva intette a jegybankokat attól, hogy folytassák a laza pénzpolitikát.

Súlyos következményei lennének a válság elleni harcban hozott különleges intézkedéseknek. A hosszabb ideig tartó masszív pénzpolitikai lazításnak olyan mellékhatásai lennének, amelyek késleltetnék a visszatérést az élénküléshez és kockázatokat teremtenének a globális pénzügyi és árstabilitásra nézve. "A növekvő eltérés a között, amit a központi bankoktól várnak és a között, amit ténylegesen teljesíteni tudnak, vélhetően hosszabb távra aláássa a szavahihetőségüket és függetlenségüket" – olvasható a BIS jelentésében.

A Financial Times Deutschland (FTD) szerint a nemzetközi szervezet figyelmeztetése azt mutatja, hogy a jegybankok tűzoltószerű bevetéséért nagy árat kell fizetni és ez egyben rontja hatékonyságukat. Európában, az ipari államokban és az úgynevezett küszöbállamokban a jegybankok 2007 óta speciális intézkedéseket hoztak annak érdekében, hogy megmentsék a pénzügyi rendszert az összeomlástól, a konjunktúrát pedig a szakadéktól. A jegybankok aktíváinak összege - például az Európai Központi Bank és a Federal Reserve kötvényeinek  felvásárlása révén - az utóbbi négy évben 18 ezer milliárd dollárra nőtt. Az ipari államokban ez a gazdasági teljesítmény 25 százalékának, a küszöbállamokban pedig 40 százalékának felelt meg.

Az amerikai monetáris enyhítés lenyomta a hosszabb lejáratú kötvények hozamait, a hosszantartó laza pénzpolitika pedig csökkenti a szektor indíttatását a helyzet javítására. Ilyen körülmények között a nemteljesítő hitelek ugyanis kevésbé tűnnek súlyosnak – érvel a szervezet. A hosszantartó negatív vagy záró jegybanki kamatlábak jelentősen csökkenti a szektor profitabilitását. Eközben a fejlődő országokba nagy erővel áramló tőke erősödésre készteti az olyan országok devizáit, mint Brazília, ami viszont rontja a versenyképességüket. Összességében tehát a laza monetáris politikával időt lehet nyerni, de ugyanakkor el is vesztegetni azt.

A Nemzetközi Fizetések Bankja ugyanakkor elismeri, hogy "a központi bankok határozott fellépése a globális pénzügyi válság idején döntően hozzájárult ahhoz, hogy az 1930-as évek világgazdasági válságának tapasztalatai nem ismétlődtek meg."

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.