Továbbra is igaz, hogy a 200 napos mozgóátlag fölé nem tud kerülni az EUR/HUF kurzus. Ez, bár még mindig bíztató, azért már egyre kevésbé megnyugtató, mivel most már arra lenne szükség, hogy a 200 napos mozgóátlagról tovább mozduljon el lefelé az EUR/HUF árfolyam. Támaszt lefelé 295, majd 293 forintnál, felfelé a 297 felett tartózkodó 200 napos mozgóátlagnál, majd a 300 forint körüli pszichológiai szintnél látunk.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Tegnap nem volt komolyabb elmozdulás a forint árfolyamában, összességében kisebb erősödés volt megfigyelhető. Továbbra is a nemzetközi mozgások határozzák meg elsősorban a forint árfolyamának alakulását; például az, hogy úgy tűnik, egyre későbbre és későbbre tolódik az IMF-megállapodás megkötése, mintha most kevésbé hatna a magyar piacra.
Enyhe hozamemelkedést mért tegnap az ÁKK, az 5-15 éves referenciahozamok 3-6 bázisponttal kerültek feljebb, de a 3 éves papíroknál az ÁKK nem mért hozamnövekedést. A tegnapi 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukció jól sikerült, a kereslet jelentős volt, így az ÁKK a tervezettnél 10 milliárddal több, 55 milliárd forintnyi papírt értékesített, 7,18 százalékos átlaghozam mellett. A több mint 110 milliárd forintos vételi érdeklődés egyébként összefügghet azzal is, hogy tegnap lejárt a 2012/B jelű államkötvény, az így felszabaduló likviditás pedig „rátalált” a 3 hónapos papírra tegnap (a hétfői Napi Monitorban az állampapír likviditási táblánkban, amit minden hétfőn a hírlevél végén közlünk, már beszámoltunk erről a lejáratról).
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD egy szűk sávban mozgott tegnap a korábbi napokhoz képest, és zárásra enyhe dollárgyengülést láthattunk. A reggeli kereskedésben is folytatódik ez a tendencia, és 1,25 fölé emelkedett a devizapár. Visszatért az optimizmus a tengerentúli piacokra, és 1 százalék feletti emelkedéssel zárták a napot a vezető tengerentúli mutatók (Dow 1,31 százalék, Nasdaq 1,19 százalék, S&P500 1,17 százalék). A chicagoi Fed elnök, Charles Evans arról beszélt tegnap, hogy a munkaerő piacot élénkíteni kellene. A piac újabb jegybanki beavatkozásra számít. A pozitív tartományba lendültek az ázsiai piacok (Nikkei 0,6 százalék, Hang Seng 0,37 százalék, Shanghai 0,83 százalék) is.
Az árupiacon a kőolaj árfolyama korrigált a 81,1-es mélypontról, és a lendület zárásig kitartott. Napon belül 2,8 százalékot emelkedett a kurzus, és 83,3 dolláron fejezete be a kereskedést. Az aranynak sikerült elrugaszkodnia a 30 napos mozgóátlagról, és 1.609 dollárig emelkedett. Az 1.630 dolláros lokális maximumot érintheti meg az árfolyam a következő napokban Az amerikai határidős indexek a negatív, az európaiak pedig a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Egy ma reggeli interjúban Varga Mihály arról beszélt, hogy a kormány az idei évi növekedési előrejelzését 0,1 százalékról 0,5 százalékra növeli, míg a jövő évi növekedési előrejelzés 1 százalékra csökkenhet 1,6 százalékról. Nekünk kissé furcsának tűnt elsőre az idei évet érintő pozitív változtatás: a legutóbbi kedvezőtlen adatok miatt már a saját, 0,5 százalékos visszaesésről szóló várakozásunkban is kockázatokat érzékelünk. Később a miniszter sajtóirodája pontosította a kijelentést: marad a 0,1 százalékos növekedési várakozás. Varga Mihály közölte azt is, hogy csak júliusban vagy augusztusban indulhatnak el az IMF tárgyalások, ami ismét egyre inkább a hivatalos megállapodás csúszására utal.
Görögországban a Sziriza vezetője azt mondta, hogy ha pártját megválasztják, akkor törzsrészvények kibocsátásával fel fogja tőkésíteni a bankszektort, ami gyakorlatilag államosítást jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.