Így a reggeli órákban 296 forint körül járt az euró árfolyama. A 200 napos mozgóátlag 297,4 körül tartózkodik. Az árfolyam azonban most mintha „beszorulni” látszana a 30 napos és a 200 napos mozgóátlag közé. A nemzetközi hírek határozhatják meg, hogy ebből a sávból melyik irányba fog kimozdulni az árfolyam: a görög választások hétvégén lesznek, ma pedig olasz kötvényaukciót tartanak délelőtt.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A nem túl pozitív nemzetközi hírek ellenére a forint árfolyama relatíve erős maradt tegnap. Napközben 295 alatt is járt a kurzus, bár zárásra 296 fölé emelkedett vissza az EUR/HUF. A spanyol leminősítés ellenére az euró erősödött tegnap a dollárral szemben, ami támogatta a forintot is. Rövid távon maradhat az irány nélküli kereskedés a piacon, és a külső piaci környezet változásaira továbbra is érzékeny maradhat az árfolyam.
Az állampapírok másodlagos piacán az ÁKK tegnap vegyes irányú, de csak kisebb mértékű változásokat regisztrált a referenciaszintekben. Ma a délelőtti kötvényaukciók adhatnak irányt a kereskedésnek. A 3, az 5 és a 10 éves papírból a felkínált mennyiség rendre 20, 14 és 11 Mrd forint.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon gyengült tegnap a dollár az euróval szemben. Az árfolyam 1,25-ről 1,255-ig emelkedett, az irány továbbra is felfelé mutat, ellenállás 1,262-nél látható. Ami a tőzsdéket illeti, a nap második felében délnek vették az irányt az indexek, és a negatív tartományban fejezték be a kereskedést (Dow -0,62 százalék, Nasdaq -0,86 százalék, S&P500 -0,7 százalék). Az S&P szektorindexei közül mindössze a távközlés tudott emelkedni, a legnagyobb veszteséget az alapanyag és a ciklikus fogyasztási javak (-1,5 százalék) könyvelhették el.
Nincs jó hangulat a távol-keleti piacokon, az indexek a negatív oldalra kerültek (Nikkei -0,22 százalék, Hang Seng -0,94 százalék, Shanghai -1,03 százalék). Vegyes képet mutatnak a határidős indexek. Az árupiacon az olaj minimális süllyedéssel 82,6 dolláron zárta a tegnapi kereskedést. A reggeli emelkedési kísérletnek eddig nincsen sok eredménye, 83 dollárt épphogy elérte az árfolyam. Az arany 8 dolláros emelkedéssel 1.617 dollárig menetelt tegnap, és az elhanyagolható plusz után a reggeli órákban sem túl izgalmas a kereskedést. Az árfolyam közelíti az 1.630 dolláros szintet.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A Fitch múlt heti lépése után tegnap a Moody’s is lépett, és ugyancsak három fokozattal, de a befektetési kategória aljára, Baa3-ra minősítette le spanyol államadósságot. A minősítő azzal indokolta döntését, hogy a 100 milliárd eurós bankmentő csomag jelentősen megemelheti a spanyol államadósságot. Az intézet várakozása szerint 90 százalékra növekedhet év végig a spanyol államadósság GDP-hez viszonyított aránya, ami 2007-ben még 40 százalék alatt volt.
Bár a forrást a hírek szerint az FROB spanyol bankmentő alap kapná, az mégis az államadósság részét képezné, ára azonban a piacinál lényegesen kedvezőbb lenne. Ciprus adósbesorolását pedig két fokozattal „Ba1”-ről „Ba3”-ra rontotta a Moody’s, így mélyen a spekulatív kategóriába került az ország. A hitelminősítő szerint az ország kilátásait a görög eurozóna tagság megszűnésének növekvő kockázata rontja.
Mind a mérsékelt Új Demokrácia, mint a radikális Sziriza párt vezetői úgy nyilatkoztak a napokban, hogy arra számítanak, hogy az EU a hétvégi választások kimenetelétől függetlenül újratárgyalja majd a görög mentőcsomag feltételeit, és engedni fog. Korábbi sajtóértesülések szerint az EU vezetői is fontolgatják a csomag puhítását, ami összhangban is lenne a vezető európai politikusok azon nyilatkozataival, miszerint a görögöket bent kellene tartani az euróövezetben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.