Rövid hazai piaci áttekintés:
A forint árfolyama komolyabb erősödést mutatott a múlt héten, azonban ma reggel kisebb gyengülést látunk. A nemzetközi hangulat enyhe romlása látható reggel, és ez természetesen hatással van a forintra is. A héten a jegybanki kamatdöntés, illetve a nemzetközi szervezetek jegybanktörvénnyel kapcsolatos reakciója befolyásolhatja elsősorban a magyar piacokat.
Az állampapírok másodpiacán pénteken az ÁKK a hozamok emelkedését mérte, a 10 éves hozam így újra 8 százalék felett állt. Azonban a múlt heti állampapírpiaci erősödés így is eléggé jelentős volt, 40-50 bázispont körüli hozamcsökkenéseket lehetett a héten látni a magyar állampapírpiacon.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacokon a dollár erősödését lehet megfigyelni. Reggel 1,25 körül járt az EUR/USD devizapár. A részvénypiacokon a pénteki napon az USA indexek emelkedést mutattak az EKB fedezetenyhítési terveiről szóló hírekre (Dow Jones: +0,5 százalék; Nasdaq +1,2 százalék; S&P500 +0,7 százalék). Hiába minősített le csütörtökön több nemzetközi nagybankot a Moody’s a pénzügyi szektor 1,1 százalékkal tudott feljebb kerülni. A makroadatok azonban vegyes képet mutattak. Az ázsiai indexeknél ma reggel kisebb gyengülést láthatunk (Nikkei -0,7 százalék; Hang Seng -0,4 százalék; Shanghai -1,6 százalék).
Az árupiacokon a WTI olaj árfolyama 80 dollár felett tudott kerülni ma reggel, de a gazdasági lassulástól való félelem miatt a fekete arany továbbra sem tud igazán drágulni. Az arany kis elmozdulást mutatott, reggel 1.570 dollár körül mozgott egy uncia nemesfém ára. A tengerentúlon a határidős indexek a negatív tartományban van reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az unió pénzügyminisztereinek tanácsa, az Ecofin pénteken döntött a kohéziós források részleges felfüggesztéséről szóló korábbi döntésének visszavonásáról, így a 495 millió euró továbbra is rendelkezésünkre áll. Tovább folyik azonban a túlzott deficit eljárás, melynek megszüntetéséről legkorábban jövőre dönthetnek. A bejelentés megfelel a várakozásoknak.
A KSH ma reggeli adatai szerint az áprilisi kiskereskedelmi forgalom a vártnál sokkal gyengébben alakult. Az egy évvel ezelőttihez képest 2,7 százalékkal csökkent a forgalom, ami 1 százalékos havi csökkenésnek felel meg. Mi csupán 0,3 százalékos éves csökkenésre számítottunk. Az összességében nem meghatározó ruházati termékek és internetes- és csomagküldő kereskedelem kivételével az összes üzlettípusban csökkenést mért a KSH. Az eddigi hónapokban inkább pozitív képet mutatott a kiskereskedelmi forgalom, azonban a mai adatok jobban beleillenek a gazdaságról általunk alkotott képbe.
Heti kitekintő:
Az USA-ban főleg ingatlanpiaci statisztikák kerülnek közzétételre az előttünk álló héten. Ma az új lakás értékesítések májusi, holnap az S&P CS lakásárindex áprilisi, szerdán pedig a függőben lévő lakásértékesítések májusi adatait ismerhetjük meg. Kedden a júniusi fogyasztói bizalmi index értékétől enyhe csökkenést 64 pontot vár a piac. Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett az első negyedéves GDP harmadik, végleges számainak közzétételére kerül sor, nem várható lényeges módosítás a korábban közzétett 1,9 százalékhoz képest. A hét a személyi jövedelmek májusi és a Chicagói PMI index júniusi számainak közzétételével zárul.
Magyarországon a héten kétségívül a keddi jegybanki kamatdöntés lesz leginkább a befektetői figyelem fókuszában. Továbbra sem várunk változtatást a 7 százalékos jegybanki alapkamat-szintben. Az alaphelyzet egyelőre nem nagyon látszik változni: a Monetáris Tanács döntéseit továbbra is a kockázatérzékelésben bekövetkező változások befolyásolják leginkább. Bár ennek kapcsán az elmúlt héten a magyar piacon biztató folyamatok játszódtak le - a forint a 290-es szint alá erősödött, míg a 10 éves hozam mintegy 50bp-al került lejjebb - úgy gondoljuk, hogy ez kevés lesz a Monetáris Tanácsnak ahhoz, hogy csökkentse a kamatot. Ennek megfelelően továbbra is úgy gondoljuk, hogy csak akkor nyílik tér óvatos kamatcsökkentésre, ha az IMF-el belátható közelségbe kerül a hitel-megállapodás aláírása, illetve az európai adóssághelyzet sem romlik tovább lényeges mértékben. A kamatdöntés mellett kedden megismerhetjük a jegybanki stáb legfrissebb inflációs és növekedési várakozásait, a teljes negyedéves Inflációs Jelentés publikálására pedig csütörtök reggel kerül majd sor.
Néhány makroadat publikálására is sor kerül a héten, kiemelt fontosságúak lesznek pénteken reggel az első negyedéves folyó fizetési mérleg adatok. A várakozásunk 144 millió eurós többlet, ami a tavalyi év azonos időszakának többletétől mintegy 200 millió euróval marad el. A várt csökkenés leginkább a külkereskedelmi mérleg szufficitjének zsugorodásával magyarázható. Szintén pénteken az ipari termelői árak májusi, előtte csütörtökön pedig a március-májusi három havi foglalkoztatottsági és munkanélküliségi statisztikákat ismerhetjük meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.