Először jött egy kis megnyugvás a tegnapelőtti eséseket követően, majd a Fitch akciója délután rendesen mélybe küldte az európai piacokat. 15-20 perc alatt a DAX index például mintegy 100 pontot esett a spanyol bankok leminősítésének hírére. Ugyanakkor a tengerentúlon kitartott az optimizmus, amelyet a QE3-ba vetett hit táplált, és az európai problémák sem tudtak letörni. Az optimizmusra pedig az adott okot, hogy a chicagoi Fed elnök szerint is jönnie kellene egy újabb mennyiségi lazításnak (QE).
Ha pedig a piacokra nézünk, pl. a BUX-ban kisimuló „EKG”-t látunk, azaz a technikai indikátorok laposodnak, s egyre inkább jó alkalmat teremtenek egy nagyobb megindulásra. Hogy ez merre lesz, azt nehéz megmondani, de a piac jelenlegi állapota szerint ennek inkább felfelé kellene bekövetkeznie.
USA, Európa:
- Visszatért az optimizmus a tengerentúli piacokra, és 1 százalék feletti emelkedéssel zárták a napot a vezető tengerentúli mutatók (Dow 1,31 százalék, Nasdaq 1,19 százalék, S&P500 1,17 százalék).
- A chicagoi Fed elnök, Charles Evans arról beszélt tegnap, hogy a munkaerő piacot élénkíteni kellene. A piac újabb jegybanki beavatkozásra számít.
- A Dell bejelentette, hogy évente 32 cent osztalékot fog fizetni, az árfolyam 2,5 százalékot emelkedett zárásra.
- A Moody’s Investor Service kedden este több ciprusi bankot minősített le. A Bank of Cyprus osztályzatát „B1’-ről „B2”-re rontotta, a Hellenic Bank besorolását pedig „Ba3”-ról „B1”-re rontotta. A Cyprus Popular Bank minősítését is felülvizsgálat alá helyezte a hitelminősítő, mert a portfoliójának 42 százaléka görög hitelfelvevőknél van.
- A Fitch Ratings tegnap jelentette be, hogy 18 spanyol bankot minősített le, miután nemrégiben a spanyol állam adósbesorolását is rontotta a hitelminősítő.
- A spanyol hozamok látványosan megugrottak tegnap, és 6,8 százalék közelébe emelkedtek a tegnapi kereskedésben.
- A Sziriza vezetője azt mondta, hogy ha pártját megválasztják, akkor törzsrészvények kibocsátásával fel fogja tőkésíteni a bankszektort, ami gyakorlatilag államosítást jelent.
Olaj, arany:
- A kőolaj árfolyama korrigált a 81,1-es mélypontról, és a lendület zárásig kitartott. Napon belül 2,8 százalékot emelkedett a kurzus, és 83,3 dolláron fejezete be a kereskedést.
- Az Amerikai Energiahivatal ma publikálja a benzin- és kőolaj készletek alakulását. Kőolaj terén 1,5 millió hordó csökkenésre, benzin terén pedig 1,4 millió hordó emelkedésre számítanak az elemzők.
- Az aranynak sikerült elrugaszkodnia a 30 napos mozgóátlagról, és 1.609 dollárig emelkedett. Az 1.630 dolláros lokális maximumot érintheti meg az árfolyam a következő napokban.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományba lendültek az ázsiai piacok (Nikkei 0,6 százalék, Hang Seng 0,37 százalék, Shanghai 0,83 százalék).
- Dél-Koreában jó lett a májusi munkanélküliségi ráta, a várt 3,4 százalék helyett 3,2 százalékra süllyedt a mutató.
- A japán gépipari megrendelések 5,7 százalékot emelkedtek áprilisban, az elemzők által várt 1,6 százalék helyett.
Devizák:
- Tegnap már nem gyengült tovább a hazai fizetőeszköz az euró ellenében. Bár napon belül 298,5-nél is járt a kurzus, de zárásra sikerült 297 alá lejönnie. A spanyolok miatt feszültek a piacok, ezért bármikor újabb forintgyengülési hullám indulhat.
- Az EUR/USD egy szűk sávban mozgott tegnap a korábbi napokhoz képest, és zárásra enyhe dollárgyengülést láthattunk. A reggeli kereskedésben is folytatódik ez a tendencia, és 1,25 fölé emelkedett a devizapár.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek a negatív, az európaiak pedig a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- Mától osztalékszelvény nélkül forog a MOL. A társaság 454,54 forint osztalékot fizet részvényenként, a kifizetés június 22-én kezdődik.
- Orbán Viktor tegnap egy osztrák konferencián elmondta, hogy jövő évtől megszűnhet a bankadó. Korábban arról volt csak szó, hogy jövő évtől feleződik, majd utána fokozatosan kivezetődik. Jövőre tehát csak a pénzügyi tranzakciós adó marad a rendszerben. Ez mindenképpen pozitív mind az OTP, mind az FHB szempontjából, az előbbi esetében 50, utóbbi esetében 25 forintot jelent a részvényárban, ami még nem árazódott be.
- A Magyar Telekomot 100 millió, míg a Vodafone-t 50 millió forintra büntette a versenyhivatal félrevezető reklámok miatt. A Magyar Telekom esetén a hatás szinte nem is mérhető, részvényenként 0,1 forint.
- A PannErgy megkezdte a második visszasajtoló kút fúrását Miskolc mellett. A cég úgy számol, hogy a kút mélysége a korábbinál (1,7km) jóval sekélyebb, 1,1 km lehet. Ezzel egyidőben megkezdik a felszíni létesítmények kialakítását is, hiszen már a következő fűtési szezonban, idén október közepén meg kívánják kezdeni a hőszolgáltatást a városban. A hír kedvező, de alapvetően megfelel a korábbi várakozásoknak.
Gazdasági hírek
- Várhatóan ma dönt arról a kormány, hogy benyújtsa a parlamentnek a jegybanktörvényt, ami már tartalmazz az EKB által várt módosításokat. Zárószavazás jövő héten várható.
- Varga Mihály IMF/EU-főtárgyaló szerint júliusban vagy augusztusban indulhatnak meg a hiteltárgyalások (ami szerintünk további csúszást jelent). Az első híradások szerint azt is mondta, hogy a német gazdaság várható beindulása miatt a magyar export is felfuthat a második félévtől kezdődően, ami segítheti a GDP alakulását. Így idén legalább 0,5 százalékkal nőhet, szemben a korábbi kormányzati becsléssel (0,1 százalék). Később a miniszter sajtóirodája pontosította a kijelentést. A közlemény szerint Varga Mihály az idei második negyedévre prognosztizált 0,5 százalékos növekedést.
- A miniszter az interjúban azt mondta, hogy jövőre akár 1 százalék is lehet a növekedés. Korábban a költségvetési tanács kritizálta az túl optimista kormányzati várakozást, és felhívta a figyelmet, hogy ez veszélyeket hordozhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.