A görögök kapcsán újra ütik a spanyol és az olasz kötvényeket, amelyek rekord magas hozammal forognak jelen pillanatban. Kényszerítőzik a piac, nem fogad el semmilyen összeeszkábált tervet. Teljes garanciát akar látni az EKB részéről bizonyos eszközökre (közös európai kötvény). Gyakorlatilag az EKB van abban a helyzetben, hogy megállítsa az európai válságot. Meg kell szüntetni a drága finanszírozást, a pozitív visszacsatolást a lefelé menő spirálban (dráguló hitel, több megszorítás, GDP visszaesés, növekvő adósság, dráguló hitel, stb.)
Persze ehhez a németeket kellene meggyőzni, amely még várat magára, de valószínűleg ez lesz a vége a játéknak, hiszen a piaci szereplőknek sok pénzük van kényszerítőzni. Adott nekik a Fed. A piacok esetében pedig baj van. Ugyan a Dow tegnap a 200 naposról fordult, de ha hinni lehet a határidős indexeknek, akkor a DAX ma beeshet a 200 napos mozgóátlag alá, ez pedig eléggé rossz jel.
USA, Európa:
- Tegnap tovább csökkentek az amerikai indexek. (Dow -0.8 százalék; S&P500 -0.9 százalék; Nasdaq -0.9 százalék)
- Nem hatotta meg az amerikai piacokat, hogy az ház árak 0,8 százalékkal emelkedtek júniusban a várt 0,4 százalékkal szemben. A görögökkel kapcsolatos aggodalmak, hogy mégsem csinálják meg a szükséges méretű költségvetési kiigazítást, illetve hogy a Moody’s rontotta a német kötvények kilátásait a negatív vállalati hírek kíséretében lejtőre lökte az amerikai indexeket. Ugyanakkor az is igaz, hogy a Dow Jones ipari átlag index tegnap fölülről tesztelte a 200 napos mozgóátlagot, majd nap végére onnan emelkedett kissé vissza az index értéke.
- A növekedési kilátások tekintetében meghatározónak tekintett, a világ legnagyobb csomagküldő szolgálatának, az UPS-nek az eredménye (1,15 dollár a várt 1,17-tel szemben) elmaradt a várakozásoktól. Ráadásul csökkentette a 2012-es évre vonatkozó kilátásait is, így elszabadult a részvény piacán a pokol s 4,6 százalékot esett. Így az árfolyam pont beesett a 200 napos mozgóátlag alá és ott is zárt. Rossz jel.
- Zárás után jött az Apple gyorsjelentése, amely elmaradt a várakozásoktól. A harmadik negyedéves egy részvényre jutó eredmény 9, 32 dollár lett a várt 10,37-tel szemben, ugyanis a cég a várt 28,4 millió darab helyett csak 26 millió iPhone-t adott el az április-június periódusban. Sokan elhalasztották ugyanis iPhone vásárlásaikat, mert várják az új modell-t. Így a piaczárás utáni kereskedésben 5,5 százalékot esett a papír, amely meghatározza a mai hangulatot az USA piacain.
- Tegnap nem alakultak jól a német beszerzési indexek. A várt enyhe emelkedéssel szemben mind az ipari, mind a szolgáltató szektor index csökkent. Ma az IFO indexet láthatjuk 10 órakor. Kismértékű csökkenést vár a piac.
- Úgy látszik, hogy a spanyol hozamemelkedésben nincs megállás. Jelenleg 7,64 százalékon állnak a 10 éves hozamok, amely minden idők legmagasabb értékét jelenti. Az olaszok sem sokkal jobbak, hiszen ott a 10 éves hozam 6,66 százalékra szaladt az elmúlt napok folyamán. Így az is minden idők legmagasabb értékén tartózkodik. Mindez köszönhető a görög fertőzésnek. Egyelőre nem nagyon látott napvilágot hír a görögök és a trojka tárgyalásairól, mindenesetre a részvényindexek viselkedése alapján a spanyoloktól való félelem most nagyobb, mint a görögöktől.
- Az olaszok ma 5 éves kötvényt adnak el 4,75 százalékos kuponnal fél tizenkettőkor. Érdemes figyelni az eredményt.
Olaj, arany:
- Az olaj ára tegnap enyhén tudott emelkedni, melynek keretében 88,05 dollárról 88,5-re emelkedett a jegyzés értéke.
- Az arany ára is kismértékben feljebbre tornászta magát és az 1577,05 dolláros nyitás után 1580,95 dolláron fejezte be a napot.
Devizák:
- A forint tovább gyengült és megközelítette a 290 forintos árfolyamot. A nyitó 287,78-ról 289,82-re változott az EUR/HUF devizapár jegyzése. Az EKB tegnapi nyilatkozata szerint az MNB-re is kivetett tranzakciós illeték csorbítja a jegybank függetlenségét és felveti a tiltott monetáris finanszírozás lehetőségét is.
- A spanyol és az olasz kötvényhozamok tegnapi emelkedése ismételten erősítőleg hatott a dollár árfolyamára és a jegyzés 1,2117-ről 1,2061-re csökkent az EUR/USD tekintetében.
Távol-Kelet:
- Az ázsiai piacok csökkentek a szerdai kereskedés során. A nap vesztese a Nikkei, ami 1,8 százalékot veszített az értékéből. A Hang Seng és a Shanghai index is mínuszban zárta a napot. Előbbi 0,61 százalékkal, míg utóbbi 0,12 százalékkal zárta lejjebb a napot.
- A legnagyobb értékvesztést az elektronikai vállalatok szenvedték el, többek között a Sharp (-9,69 százalék) és a Panasonic (-6,28 százalék). Az IMF véleménye szerint Kínának a gazdasági hanyatlás kockázatával kell szembenéznie és a Valutaalap a belföldi kereslet élénkítését javasolja annak érdekében, hogy az ország csökkentse külföldi függőségét.
Határidős piacok: Mínuszban vannak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- A PannErgy 500.000 darab saját részvényt, a kibocsátott részvénymennyiség 2,3 százalékát értékesítette 625 forintos átlagáron. A befolyó 325 millió forintot a geotermikus fejlesztésekre fordítják. A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.
Gazdasági hírek
- Az EKB szerint az MNB-re is kiterjesztett tranzakciós illeték sérti a jegybank függetlenségét, és azt az elvet, hogy a központi bank nem finanszírozhatja az államadósságot. A lépés kulcsfontosságú lehet az IMF tárgyalások tekintetében, de a kormány még módosíthatja a törvényt. Ha a tranzakciós illeték mégsem vonatkozik az MNB-re, akkor az illetékből remélt bevétel 100-120 milliárd forinttal (azaz a GDP 0,4 százalékával) kevesebb lehet, ami azt is jelenti egyben, hogy további bevételnövelést vagy kiadáscsökkentést kell végrehajtani.
- Orbán Viktor tegnap találkozott az IMF/EU delegációjával. A delegáció később Simor Andás jegybankelnökkel is tárgyalt. A találkozókról részletek nem szivárogtak ki. A nemzetközi szervezetek képviselői ma elutaznak Magyarországról.
- Az MNB Monetáris Tanácsa tegnapi ülésén változatlanul, 7,0 százalékon hagyta az alapkamatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.