A kínai miniszterelnök folyamatosan hangoztatja, hogy baj van a gazdasági növekedéssel, Bernanke pedig egymás után kétszer mondta el, hogy rosszak az amerikai munkaerőpiaci adatok. Ezért a piac mind a két országból gazdaságélénkítő stimulációt vár. Eközben pedig nem is olyan rossz makrogazdasági adatok láthattak napvilágot az USA-ban. Hiszen a jelzáloghitel igénylők száma meggyőzően növekedett.
Különben is, már jó pár hete mintha a lakáspiac élénkülését látnánk az USA-ban. Az pedig a gazdasági kilátások tekintetében jó. Vagyis a nyerő-nyerő szituációból most mind a két oldalt láthatjuk, amely (talán nem meglepő módon) erősíti egymást. Így itthon is jöhetne ma egy méretesebb emelkedés. Ezt a MOL is segítheti, hiszen valószínűleg nem túl drágán vásárolta a kazah mezőt. Vagyis értékteremtő akvizícióról beszélhetünk, amely növeli a részvényárfolyamot.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A nyitást követően felfelé vették az irányt a tengerentúli piacok, és zárásig kitartott a jó hangulat (Dow 0,81%, Nasdaq 1,12%, S&P500 0,67%).
- Az emelkedést a technológia (1,9%) vezette, szorosan mögötte az ipar (1,7%) is jól teljesített. A negatív oldalra egyetlen szektor, a pénzügy került, amely 0,6%-os veszteségben zárta a kereskedést.
- A tegnap megjelent Fed Bézs Könyv szerint tovább lassul a gazdasági növekedés az USA-ban. Legutóbb egy körzet számolt be hasonló folyamatokról, most pedig már három körzet (Nem York, Philadelphia, Cleveland).
- Makrofronton vegyes adatok jöttek, a megkezdett házépítések a várt 745 ezer helyett 760 ezer lett. A kiadott építési engedélyek pedig valamivel gyengébb lett az előzetes számoknál, 765 ezer helyett 755 ezer.
- A Bank of America második negyedéves részvényenkénti eredménye 19 cent lett a várt 14 cent helyett, ez nagy növekedés a tavalyi 90 centes veszteség után. A bevételek is szépen alakultak, közel 70%-kal haladták meg a bázisidőszaki értéket, 22 milliárdra rúgtak, amely azonban valamelyest elmarad a 22,9 milliárd dolláros várakozástól. Ennek ellenére a társaság részvényei 5%-ot veszítettek értékükből.
- AZ IBM piaczárás után jelentett, a részvényenkénti profit 3,51 dollár volt a második negyedévben, az elemzők 3,43 dollárra számítottak. A bevételek kicsivel gyengébbek lettek a konszenzusnál, 26,3 milliárd dollár helyett 25,8 milliárd dollár. Pozitívum, hogy a menedzsment megemelte idei évre vonatkozó várakozásait.
- A Dow egyik vezető komponense az Intel (3,5%) lett, miután kedden a várakozásokat részben meghaladó gyorsjelentést publikált.
Olaj, arany:
- Enyhe esést könyvelhetett el tegnap az arany árfolyama, 0,6%-kal került lejjebb zárásra, és 1.573 dolláron zárta a napot.
- Ötödik napja emelkedik egyhuzamban a kőolaj árfolyama. Tegnap tovább menetelt a kurzus 0,8%-kal 89,9 dollárig, és a reggeli órákban már 90 dollár fölé került az árfolyam.
- Tegnap napvilágot láttak a szokásos heti készletadatok. Kőolaj terén 1,3 millió hordó csökkenés helyett csak 809 ezerrel csökkentek a készletek. Benzin terén 1,2 millió hordó bővülésre számítottak, a valós adat pedig 1,8 milliód hordós csökkenés lett.
Devizák:
- Az IMF tárgyalások megkezdését továbbra is kedvezően értékeli a piac, aminek következtében a forint tovább erősödött az euróval szemben. Nyitáskor még 286,5 forintot kértek egy euróért, azonban a nap végén már 284,5-el is beérték a piaci szereplők.
- A pozitív amerikai makroadatok ellenére sem következett be lényeges változás az EUR/USD árfolyam tekintetében. A nyitó 1,229-es értékről zárásra 1,228-ra változott az árfolyam.
Távol-Kelet:
- Jelentős emelkedés tapasztalható a reggeli órákban az ázsiai piacokon. A Nikkei 0,84%-kal, a Hang Seng 1,53%-kal, a Shangjai pedig 1,14%-kal haladta meg a nyitó értéket.
- A kedvező amerikai makroadatok a világ összes tőzsdéjére, így a távol-keleti piacokra is pozitívan hatottak. A vártnál kedvezőbb adat érkezett a megkezdett lakásépítések számát illetően. A várakozások szerinti 745.000 helyett 760.000 építést kezdtek el, továbbá jelentősen növekedett a jelzáloghitelekért folyamodók száma is.
Határidős piacok:
- Az amerikai határidős indexek vegyes képet mutatnak, míg az európaiak pluszban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- A MOL ma reggel közölte, hogy megállapodást kötött a JSC Kazmunaigas Exploration and Production (KMG EP) társasággal, és 49%-os részesedést vásárol a JSC Karpovskiy Severniy cégben, amely a Karpovsky mezőt birtokolja. A kutatási terület közel van a Fedeorovsky mezőhöz, amelyben a MOL 27,5%-os tulajdonnal rendelkezik. Így a szinergiákat a két mező kapcsán ki lehet aknázni. (Pl. a fúrótornyokat lehet mind a két mezőn használni.) A kutatási program két újabb kút fúrásából és kisebb szeizmikus mérésekből áll. A mező potenciális készlete (P50) 240 MMboe-re rúg. A tranzakciót még a kazah hatóságoknak is jóvá kell hagynia. A MOL jelenleg 1.400 MMboe várható kitermelhető szénhidrogén tartalékkal (P50) rendelkezik. Így az akvizíció mintegy 10%-kal növeli ezt a készletállományt. Ugyan a MOL nem közölte a vételárat, de a KMG fél éve 60 millió dollárért vette a mezőt. Így a MOL sem fizethetett sokkal többet érte. Így a 49% tulajdonrészre, mintegy 50 millió dollár vételárat prognosztizálunk. Ha pedig így van, akkor a MOL mintegy 0,5 dollárért vásárolt egy hordó olajegyenértékest, amely 50%-os valószínűséggel realizálódik kitermelésként. Ez pedig olcsónak tűnik, hiszen az érték szerintünk akár 5 dollárra is rúghatna, vagyis a tranzakció jó pár száz forinttal növelheti a MOL részvények értékét.
Gazdasági hírek
- Varga Mihály interjút adott a Figyelőnek, melynek főbb pontjai a következők:
- A megállapodásra azért van szükség, mert (i) a forintfinanszírozás nagyon magas kamatszinttel járó pályát jelölne ki, és (ii) egy váratlan helyzet az unióban megnehezítené az ország finanszírozását.
- Az IMF delegáció most csak egy hetet tölt hazánkban, ezalatt mintegy 50-55 tárgyaláson vesz részt a kormányzat, a különböző intézmények, a jegybank és a bankszektor képviselőivel.
- Az első lépés közös nevezőre jutni a 2013-2014-es makropályát illetően. A kormány jövőre 1,6%-os, míg az IMF 0,8%-os GDP növekedéssel számol. Három lehetőség van: (i) a magyar kormány elfogadja az IMF számait, (ii) a kormány meggyőzi a Valutaalapot a saját számairól, (iii) egyetértés hiányában felfüggesztik a tárgyalásokat, és megvárják a II. negyedéves számokat.
- A tárgyalásokon kritikus pont lehet az egykulcsos adó, amin a kormány nem akar változtatni, ahogy nem tervezi azt sem, hogy ingatlanadót vagy vagyonadót vezet be.
- Egyelőre teljesen mindegy, hogy milyen típusú hitelt szeretne a kormány (elővigyázatosságit) és milyet adna az IMF (készenlétit), hiszen a Valutaalapnak bővült a termékpalettája.
- Hazánknak mintegy 15 milliárd eurónyi hitelre volna szüksége.
Az interjú nem tartalmazott új információkat, összhangban van a korábban kiszivárgottakkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.