A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete honlapján közölte, hogy milyen szempontok szerint minősíti szövetkezeti hitelintézetek intézményvédelmi szervezeteit. A gyenge szervezethez tartozó, vagy szervezethez nem tartozó szövetkezeteknél a törvényi minimumhoz képest a felügyelet pótlólagos tőke bevonását írhatja elő. A szövetkezeti hitelintézetek ugyanis az általuk létrehozott intézményvédelmi szervezetek létrehozásával pótolják a tőkeerős, szükséghelyzetben forrásokat is nyújtani tudó anyabankok hiányát. Gyenge intézményvédelmi rendszer esetén viszont magának a takarékszövetkezetnek kell komolyabb tőkeerő.
A pénzügyi felügyelet legalább évente egyszer négy szempontból megvizsgálja a szövetkezeti hitelintézetek intézményvédelmi szervezeteit. Szükségesnek tartja, hogy a szervezetnek legalább tíz tagja legyen és a tagok átlagos mérlegfőösszege a tagok együttes mérlegfőösszegének legfeljebb 10 százalék legyen. Elvárja azt is, hogy legalább a tagok kockázattal súlyozott mérlegfőösszege 2 százalékának megfelelő összegű, de minimum 3 milliárd forint biztonsági tartaléka legyen a szervezetnek.
Vizsgálja azt is, hogy az intézményvédelmi szervezet elég gyorsan tud-e reagálni szükséghelyzetekben, van-e lehetősége a tagokat pótbefizetésre köteleznie a tagokat és vannak-e ellenőrzési, intézkedési és szankcionálási lehetőségei. Végül figyelembe veszi azt is, hogy a szervezet hogyan észlelete és milyen eredménnyel kezelte a korábbi válságokat. A vizsgálat eredményét a pénzügyi hatóság nem hozza nyilvánosságra, ám az alapján négy kategóriába sorolja az intézményvédelmi szervezeteket.
További részletek a Világgazdaságban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.