BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Életszínvonal-romlás vár a fejlett országok nyugdíjasaira is

Úgy tűnik, a nyugdíjrendszerekhez szerte Európában hozzányúlnak, ami azt jelenti, hogy az állam kezd kihátrálni a nyugdíj területéről, s az innen „lenyesett” pénzeket fordít­ja egyéb szorongató feladatai finanszírozására.

Az elmúlt időszakban leggyakrabban Görögországról esett szó, ahol a most folyó megtakarítási program értelmében – amelyet a Nemzetközi Valutaalap vár el az országtól a  hitelprogram fenntartása miatt – a nyugdíjak megnyirbálása folyik. Ráadásul az eredeti tervekkel ellentétben nemcsak az 1400 euró feletti öregkori járandóságot nyirbálják meg, hanem minden nyugdíjat megvágnak majd előreláthatólag öt-hat százalékkal.

Írországban és Spanyolországban is a nyugdíjak csökkentését kérte a Nemzetközi Valutaalap, s úgy tűnik, hogy Olaszországban is a rendszer átdolgozása folyik. A közép-kelet-európai országokat illetően szintén hozzányúlnak a nyugdíjrendszerben felhalmozódott pénzekhez, így például Lengyelországban a magánnyug­díj­alapoktól vonhatnak el pénzt, hogy betömjék a gazdasági növekedés lassulása miatt az államháztartásban keletkezett hiányt.

A nyugdíjak „lefaragásával” párhuzamosan egy másik folyamat is érzékelhető szerte a fejlett országokban, méghozzá a nyugdíjkorhatár folyamatos emelkedése. Az OECD or­szá­gainak több mint négyötöde a korhatár felemelése mellett döntött már, illetve tervezi. A háttérben az húzódik meg, hogy egyes számítások szerint a születéskor várható élettartam az elkövetkező 50 évben átlagosan több mint hét évvel nő.

A jövőbeni nyugdíjasok helyzete ráadásul aligha biztató, egyes számítások szerint az elmúlt egy évtizedben a fejlett országokban lezajlott reformok a várható nyugdíjkifizetések volumenét 20–25 százalékkal nyirbálták meg, így aki mostanság kezd el dolgozni, a nettó keresetének mintegy a felére számíthat majd időskori juttatásként, persze ha végigdolgozza a nyugdíjas kor eléréséig szükséges éveket.

Ugyanakkor azon országokban, ahol lehetőség van a privát nyugdíjmegtakarításokra, ott a jövőbeni nyugdíjasok a mos­tani keresetük mintegy 60 százalékával számolhatnak. A fő problémát alighanem az jelenti, hogy azon országokban, ahol a privát megtakarítási lehetőségekre az egyének nincsenek igazán rákényszerítve, ott komoly életszínvonal-romlással szembesülhetnek majd a magánszemélyek. Éppen ezért a fő megoldást egyes szakértők a privát megtakarítások előtérbe helyezésében látnák.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.