Csúnya kínai külkereskedelemi adatokat láthattunk ma reggel. A befektetők nem is hagyták szó nélkül a meglepő adatokat, Ázsia esik. Különben ahhoz képest, hogy milyen nagy meglepetést láthattunk, a reakció moderáltnak mondható, ugyanis az ázsiai feltörekvő piacok nulla körül oszcillálnak, s inkább a fejlett piacokon láthatunk eladói nyomást. Elsősorban Japánban, amely az elmúlt napokban száguldozott, ráadásul a fejét is beütötte a 200 napos mozgóátlagba. A Hang Seng esetében sem történt semmi különös, ha a grafikonra nézünk. A mai 1 százalék mínusz belefér. A fejlett európai és amerikai indexek is a lokális csúcsoktól néhány százalékra konszolidálnak. A BUX is a 200 napos fölött billeg. A szint 17.670 pont környékén húzódik, vagyis ez alá nem nagyon kéne mennie az árfolyamnak a mai negatív hangulatban.
USA, Európa:
- Nem volt különösebben izgalmas a kereskedés a tengerentúli piacokon, az indexek minimális elmozdulást mutattak napközben, végül a szerdai záró szintjük közelében fejezték be a napot (Dow -0,08 százalék, Nasdaq 0,25 százalék, S&P500 0,04 százalék).
- A szektorindexek közül kiemelkedő teljesítményt nyújtott az alapanyag (0,5 százalék) és az energia (0,4 százalék), a legnagyobb vesztes pedig a nem ciklikus fogyasztási javak (-0,4 százalék) voltak.
- Csökkentek a friss munkanélküli segély kérelmek az USA-ban az előző héten. A várt 370 ezer helyett 361 ezer főre süllyedt a segélykérelmek száma.
- A külkereskedelmi hiány a vártnál tovább szűkült a tengerentúlon, az elemzők 47,5 milliárd dolláros hiányt vártak júniusra, ezzel szemben a tényadat 42 milliárd dollár lett.
Olaj, arany:
- A tegnapi nap folyamán az arany árfolyama 6 dollárral, vagyis 0,35 százalékkal 1.615 dollárra csökkent.
- Az olaj árfolyama a tegnapi kereskedés során 93,43 dollárról 93,36 dollárra csökkent. Az olaj árfolyamának csökkenését segítette, hogy az Ernesto nevű hurrikánt időközben trópusi viharrá minősítették vissza, így már gyakorlatilag biztosnak tekinthető, hogy nem fog komolyabb kitermelési zavarokat okozni a Campeche öbölben.
Devizák:
- A tegnapi államkötvénykötvény aukción a 10 éves államkötvények átlaghozama 7,33 százalék lett, szemben a két héttel ezelőtti 7,61 százalékos átlagos hozamszinttel. Nemcsak a hozamok, de az EUR/HUF árfolyam is csökkent, és a forint 277,11-ről 276,52-ig erősödött az euróval szemben.
- A dollár a tegnapi kereskedés során erősödni tudott az euróval szemben, és a kezdeti 1,2365-ös árfolyam zárásra 1,2306-ra változott. A dollár erősödését segítette, hogy Amerikából csökkenő készletadatokról számoltak be, ez pedig reményt ad arra, hogy felgyorsul a gazdasági növekedés.
- Az euró gyengülését Christian Noyer francia jegybankelnök és EKB kormányzótanácstag szavai sem tudták megállítani. A jegybankelnök arról beszélt, hogy az EKB rövid időn belül kész rövid lejáratú olasz és spanyol kötvényeket vásárolni. Konkrét bejelentés most sem volt, azonban annyiban körvonalazódni látszanak az EKB intézkedései, hogy rövid lejáratú kötvények vásárlását tervezik.
Távol-Kelet:
- A hét utolsó kereskedési napján az összes távol-keleti index veszített értékéből. A Nikkei 1,13 százalékkal, a Hang Seng 0,92 százalékkal, míg a Shanghai index 0,37 százalékkak került alacsonyabbra. Az esés hátterében a vártnál rosszabb külkereskedelmi adat áll, a várt 35 milliárd dolláros többlet helyett, csak 25 milliárd lett a többlet. Mind az export, mind pedig az import a vártnál kisebb mértékű növekedést mutatott a legújabb adatok szerint. A júliusi export a tavalyi évhez képest mindössze 1 százalékkal emelkedett. Az erősen export orientált kínai gazdaságnak pedig rendkívül rossz hír a külföldi kereslet csökkenése.
- Jelentős veszteséget szenvedett el a mai nap során Japán egyik legnagyobb bankja, a Mitsubishi UFJ Financial Group, ugyanis a bank egyik alkalmazottja ellen vizsgálatot indítottak a yenben jegyzett LIBOR manipulálása miatt.
Határidős piacok: Negatív tartományban tartózkodnak a ma reggeli nyitás előtt a határidős indexek.
Vállalati hírek
- A tegnap publikált negyedéves gyorsjelentést követően elemzői tájékoztatót tartott a Magyar Telekom, ahol ismertették a második féléves kilátásokat. Az új telefonadó 8 milliárd forintos terhet jelenthet a II. félévben. Az energiaszegmens a korábban várt 20 milliárd helyett 24 milliárd forint bevételt hozhat, míg az üzletág profitmarzsa egyszámjegyűre növekedhet. Szeptembertől emelkednek a vezetékes, októbertől pedig a mobil tarifák. Az elmúlt három negyedévet a SEC vizsgálattal kapcsolatos egyszeri tételek terhelték, a következő negyedévekben ezzel már nem kell számolni. Az eladósodottsági ráta 30-40 százalék között maradhat (most 39,3 százalék). Várhatóan jövő év I. negyedévében indulhat el az új mobilszolgáltató. Alapvetően nehéz II. félév áll a Magyar Telekom előtt.
- Gresa István, az OTP igazgatóságának tagja 2012. augusztus 8-án 3.685 forintos átlagáron 18.000 darab OTP törzsrészvényt értékesített. Ezzel a tulajdonában lévő OTP részvények száma 64.564 darabra (0,02 százalék) változott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.