További jelentős forinterősödést nem, korrekciót viszont inkább várnak a devizapiacon a lapunk által megkérdezett elemzők. Annak ellenére, hogy az Európai Központi Bank (EKB) egyelőre csak ígéreteket tett, konkrét intézkedéseket még nem hozott, az utóbbi napokban az eurózónában oldódni látszik a pesszimizmus. Csökkenni kezdett a periféria-országok kötvényeinek hozama, míg amerika és a német tízéves hozamok emelkedésnek indultak. Mester Péter, a Quaestor elemzője szerint ez arra utal, hogy befektetők több kockázatot hajlandók vállani és ki mernek szállni a biztonságosnak tartott eszközökből.
Ha az optimista hangulat fennmarad, Mester 270 forint/euró közelében lát még teret a forint erősödésére. Ellenkező esetben azonban könnyen visszaszaladhat az árfolyam 280-283 forintig. Pápa Levente, az OTP Bank devizaelemzője szerint az optimális euró/forint árfolyamszint, ami még jó az exportőröknek, de még nem olyan rossz a devizahiteleseknek, valahol 280 és 300 forint között lehet. A 280 forintnál alacsonyabb árfolyamszint már nem egészséges a magyar gazdaságnak, versenyképességi szempontból is túlértékeltnek tekinthető.
Az IMF/EU tárgyalások kimenetele mellett jelenleg a legnagyobb kockázat a forint árfolyamára nézve az, hogy az EKB mégsem hozza meg azokat az intézkedéseket, amelyekre most az egész piac vár. Mivel Magyarország kockázati felára csökkent és még nem ismert az EU/IMF tárgyalások kimenetele, rövid távon a forint a befektetői hangulattal mozog majd együtt, árfolyamát elsősorban a külső piaci fejlemények határozzák meg. Pápa kiemelte, hogy a következő hetekben sok olyan esemény várható, ami inkább negatív lehet nemcsak a forintra, hanem az egész régióra nézve.
A jelenlegi árfolyamszint fundamentális megalapozottsága igen gyenge lábakon áll, mondta Pápa. Innen továbberősödni azért nagyon nehéz, mert gyenge a világgazdaságban a növekedés, és komoly egyensúlytalansági problémák vannak az eurózónában, ami már az egész zóna jövőjét érintik, nemcsak egyes országokét. Ezért aligha várható, hogy innen még tőke áramoljon a régiós piacokba és köztük Magyarországra.
Szeptemberben meglepetéseket okozhat a spanyol bankok stressz tesztje és az EU/IMF tárgyalások folytatódása Görögországgal a költségvetési reformokról. Az EKB és a FED kamatdöntése is a következő hónapban várható, amikor arra számítanak a befektetők, hogy a jegybankok végre ismertetik, hogy konkrétan milyen válságkezelő intézkedéseket tudnak alkalmazni. Ha erről azonban nem kapnak lényegi tájékoztatást a jegybankoktól, akkor az optimista hangulat könnyen a visszájáta fordulhat.
Ha a vezető jegybankok nem okoznak csalódást, akkor a Mester szerint a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) lehetősége lesz kamatcsökkentésre is, ami valamelyest tompíthatja a forint erősödését. A világon most szinte mindenhol a monetáris lazítás van napirenden, a jegybankok folyamatosan vágják a kamatszinteket, amihez képest a mostani MNB alapkamat vonzó szintnek minősül. Hozzátette, hogy a kamatvágásnak gátat szab, hogy az infláció nagyon magas, jóval a 3 százalékos jegybanki célérték fölött van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.