Pénteken nap végére erősödni tudott a forint, aminek elsősorban globális hangulatjavulás volt az oka, tekintettel arra, hogy ismét felerősödtek az újabb amerikai monetáris élénkítést övező várakozások. Ma reggel álmosan indul a kereskedés, a lengyel zloty és a román lej egy picit erősödni tud, a cseh korona és a magyar forint pedig inkább gyengül.
A forintban ma komolyabb elmozdulás talán nem lesz, tekintettel a londoni bankszünnapra, azonban egy pici gyengülés elképzelhető ma, tekintettel a nemrég megjelent, vártnál gyengébb német Ifo index adatra. A hét további részében már lehet nagyobb mozgolódás, mivel a tengerentúlról több makrogazdasági adatot is közölni fognak, valamint holnap összeül itthon a monetáris tanács.
Az ÁKK pénteken enyhe hozamemelkedést mért, többnyire 3-5 bázisponttal emelkedtek a hozamok a másodpiacon a referencia államkötvényeknél.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a dollár a pénteki napon kismértékben erősödött az euróval szemben. A nyitó 1,2564-es árfolyam zárásra 1,2512-re változott, melyhez hozzájárult, hogy a tartós fogyasztási cikkek értékesítése a várt 2,5 százalék helyett 4,2 százalékkal emelkedett (az ugrást egy nagy Boeing megrendelés okozta), miközben az Európában folyó politikusi találkozók nem hoztak átütő eredményeket. Emelkedéssel zárták a hét utolsó kereskedési napját a vezető tengerentúli indexek, a jó hangulatot a további monetáris lazítással kapcsolatos hírek fűtötték (Dow 0,77 százalék, Nasdaq 0,54 százalék, S&P500 0,65 százalék). Bernanke azt közölte, hogy van még tere a további monetáris lazításnak, és a piac ezzel kapcsolatos bejelentéseket vár a jegybankárok augusztus végi Jackson Hole-i konferenciáján.
Az ázsiai piacok többsége eséssel kezdte a hetet, melyhez nagymértékben hozzájárult, hogy a kínai ipari vállalatok profitjának nagysága év/év alapon 2,7 százalékkal tovább csökkent. A Shanghai index 1,23 százalékot, míg a Hang Seng index 0,5 százalékot veszített értékéből. Az árupiacon az arany unciánkénti árfolyama 1.670,5-ről 1.670,55-re változott, és ezzel tovább közelítette az 1.680 dolláros ellenállást.
Az olaj árfolyama 96,06 dollárról 96,15 dollárra emelkedett, vagyis itt sem volt tapasztalható jelentős árfolyam elmozdulás. A ma reggeli órákban tovább emelkedett az árfolyam és ezzel ismételten megközelítette a 200 napos (57,52 dolláros) mozgóátlagot. A határidős indexek többsége a negatív tartományban tartózkodik ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A görög kormányfő múlt héten Párizsban és Berlinben is járt, azzal a céllal, hogy a két ország vezetőjét meggyőzze, 2014 helyett két évvel később kelljen teljesíteni a költségvetési hiánycélokat Görögországnak. Merkel és Hollande azonban úgy nyilatkoztak, hogy a trojka szeptemberi görög látogatása előtt nem hoznak döntést ebben a kérdésben.
A Der Spiegel szerint Németország új uniós alapszerződést szeretne. Berlin a decemberi uniós találkozón szeretne egy testületet felállítani, melynek feladata az új szerződés előkészítése lenne.
Heti kitekintő:
USA : egyrészt az ingatlanpiaci statisztikákról fog szólni a hét: kedden az S&P Case-Shiller lakásárindex júniusi, szerdán pedig a függőben levő lakásértékesítések számának júliusi adatait ismerhetjük meg. Emellett kedden a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének augusztusi adatait teszik közzé, a várakozás 65,5 pont. Szerdán ismerhetjük meg a második negyedéves GDP felülvizsgált adatait, illetve elolvashatjuk a Fed legfrissebb Bézs Könyvét. A csütörtökön esedékes szokásos heti munkapiaci statisztikák közzététele után a hét a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges augusztusi, a Chicagói BMI index augusztusi, és az ipari cikkek rendelésállományának júliusi adataival zárul.
A makrostatisztikák mellett a hét vélhetően leginkább Bernanke Fed elnökre való várakozásról fog szólni. Pénteken kerül ugyanis megrendezésre a jegybankárok éves Jackson Hole-i konferenciája, ami Bernanke beszédével kezdődik. Hetek óta erre vár a piac, sokan számítanak arra, hogy újabb monetáris lazításról is beszél majd a Fed elnök. A legutóbbi kamatdöntő ülés jegyzőkönyve szerint egyes jegybankárok már indokoltnak látták az újabb jegybanki élénkítést, a lassuló amerikai növekedésre hivatkozva.
Európa: ma teszik közzé a német IFO gazdasági bizalmi index augusztusi adatait, pénteken pedig az eurózóna augusztusi fogyasztói árindexének adatait.
Magyarország: kétségkívül a keddi jegybanki kamatdöntés lesz a befektetők figyelmének középpontjában. Nem várunk változtatást az irányadó ráta szintjében, annak mértéke továbbra is 7 százalék maradhat. Ugyanakkor várhatóan szoros lesz a döntés, a nagy kérdés, hogy az inkább „galamb” beállítottságú tagoknak köszönhetően átbillen-e a mérleg a kamatcsökkentés irányába. Ennek megfelelően nem kizárt, hogy végül meglepetést okoz a Monetáris Tanács, és csökkenti az alapkamatot, azonban alapforgatókönyvünk még mindig az, hogy az IMF-el való megállapodás megszületéséig nem csökkent a kamatot a jegybank. A jelenlegi pozitív hangulat ugyanis inkább a külpiaci eseményeknek tudható be, ami még könnyen megfordulhat, miközben az IMF-fel történő megállapodáshoz a véleményeknek még közeledniük kellene egymáshoz.
A kamatdöntés mellett lesz még pár makroadat a héten, ám egyiktől sem várunk érdemi piacbefolyásoló hatást. Kedden teszi közzé a KSH a május-júliusi foglalkoztatottsági és munkanélküliségi statisztikákat. Pénteken pedig a második negyedéves beruházási statisztikák, a júliusi ipari termelői áradatok és a júniusi végleges külkereskedelmi mérleg statisztikák kerülnek közzétételre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.