BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kutyát se érdekli a Hewlett-Packard?

Vajon a kutyát se érdekli a Hewlett-Packard? Nos a belső érték alapján Seth Klarman, a Beaupost Group vezetője határozottan bízik a vállalatban – ennek kapcsán közölt befektetési elemzést az amerikai IT-óriásról Matt Bolduc, a Saxo Bank elemzője.

Seth Klarmanról köztudott, hogy ügyfeleinek eszközeiből jelentős hányadot, mintegy 20-50 százalékot tart készpénzben, de az is, hogy a nevéhez fűződő csoport, a Beaupost Group éves megtérülése 1983 óta 19 százalék körüli. Klarman a befektetési ötleteket egyszerű módszerrel, a részek összege szerint elemzi, és ha a részek a társaság részvényeinek piaci árfolyamánál jóval alacsonyabb áron forognak, akkor az adott részvényben pozíciót nyit. Csökkenő ár mellett vesz, emelkedő árfolyam esetén elad, és amikor a piacon az árfolyam eléri a részek összegével azonos értéket, az összes papírtól megszabadul. Ehhez trendellenes hozzáállás és kötélidegzet kell.

Klarman jelentős állományt alakított ki HP részvényekből, portfóliójának 14 százalékát alkotja ez az egy részvény. Kapóra jön a trendellenes érzületű elemzőnek manapság az, hogy szinte mindenki a PC-k korszakának alkonyáról beszél, és az utóbbi időben a nagy PC gyártókra, így a Dellre és a HP-re is hatalmas teher nehezedik.

A Klarman-féle Beaupost Group viszont szakadatlanul vásárolja a HP részvényeket, kezdetben még alig 20 fölött vásárolt be, majd az elmúlt negyedévben bővítette pozícióját. Akinek tetszik Klarman stílusa, az most akár alacsonyabb áron is vehet HP-t, mint ő, mert csökkenő az árfolyam. Klarman valamivel 20 fölött kezdte a vásárlást, és mindaddig folytatni fogja, amíg az árfolyam esik.  Mivel a befektető általában jelentős, 50 százalékos vagy akár annál nagyobb biztonsági ráhagyással dolgozik, a részvény legalább 30 dollárt ér.

Mitől vonzó a HP?

A társaság legszebb vonása az, hogy vevőköre elsősorban vállalati ügyfelekből áll. Ez a viszonylag egyszerű üzleti modell erőteljes ellátási láncra és üzleti kapcsolatokra épül. A RIM-mel ellentétben a HP árbevételét nem a fogyasztók kénye-kedve határozza meg, a cég árbevétele viszonylag egyenletesen alakult.

A HP 4 milliárd dollárnyi beruházással képes 10 milliárd dolláros cashflow-t termelni, ami elég jelentős. Azaz egy év alatt legkevesebb 6 milliárd dollár készpénzt csenget be, ami a Saxo elemzője szerint évente 5 százalékkal csökken. Ha ennél agresszívebb, 10 százalékos diszkontrátát alkalmazunk, akkor a cég alapvető értéke 41 milliárdra jön ki, ami a folyó értéknél 25 százalékkal több.

Csakhogy manapság a HP háza táján nagy a zűrzavar. A gyenge nyereség valójában a cég drága felvásárlásainak sorával, és ezeknek a működő tőkére gyakorolt hatásával magyarázható, ami az eredmény kimutatásban "rendkívüli ráfordításként" jelentkezik. Nos a szerkezetátalakítás terhei és a megkérdőjelezhető cégfelvásárlások ellenére a HP és a vállalati szektor szoros kapcsolata megmaradt, és a cég továbbra is képes 8-10 milliárd USD cashflow kitermelésére, márpedig a cég értékét ez határozza meg.  Aki tehát bízik Seth Klarman meglátásaiban és a HP vezér Meg Whitmanban, annak a HP akár jó fogás is lehet

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.