BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felvirradt a nagy nap

Felvirradt ugyan a nagy nap, hiszen ma lesz az EKB döntés, de már tegnap sokat megtudhattunk informális csatornákon keresztül – írják az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Sterilizált, korlátlan kötvényvásárlást be nem jelentett kamatplafonnal szeretne az EKB bevezetni, több meg nem nevezett informátor szerint. Ugyan a sterilizált akció azt jelenti, hogy az akciót ez limitálja is, vagyis nem korlátlan, hiszen a pénzmennyiség nem növekedhet, de így is jelentős lépés lenne. A mai EKB üléssel kapcsolatban nem csak a beavatkozást és annak részleteit, de 25 bázispontos kamatcsökkentést is vár a piac. A jövő héten (12-én) pedig a német alkotmánybírósági döntésen izgulhatunk (alkotmányos-e a német részvétel az ESM-ben), majd a Fed-re figyelhetünk 13-án. Ha mindenhol meglenne a várt lépés a gazdaságélénkítés szempontjából, szemünket még akkor is Kínára vetnénk, hiszen ott is várunk valamiféle további lazítást a gazdaság élénkítése céljából.

Mindeközben a részvényindexek többsége korrekcióban van, amely azért egy-két héten belül véget érhet. Ez nem igaz a BUX-ra, amelyen a korrekció már napokkal ezelőtt véget ért, s az index jól is viselkedik, ugyanis a zavaros, vagy talán inkább negatív nemzetközi hangulatban is rendre emelkedni tud az index.

USA, Európa:

- Tegnap sem voltak nagy izgalmak a tengerentúli piacon, az indexek oldalazással zárták a kereskedést. A múlt heti Jackson Hole-i beszéd nem mutatott irányt a piacoknak, továbbra is tart a sávozás, a befektetők a mai EKB kamatdöntő ülésre koncentrálnak. Fontos makroadat nem érkezett tegnap, vállalati fronton viszont nem volt unalmas a kereskedés (Dow 0,09 százalék, Nasdaq -0,19 százalék, S&P500 -0,11 százalék).

- A vezető szektor az alapanyag volt (0,4 százalék), a vesztesek közé tartozott a közszolgáltatás (-0,4 százalék) és az ipar (-0,4 százalék).

- Tegnap nem érkezett fontos makroadat, a mai EKB ülésre koncentrálnak a befektetők, ahol Mario Draghi elnök újabb kötvényvásárlási programot jelenthet be. (A sajtótájékoztató 14:30-kor lesz, a piac 25 bázispontos csökkentésre számít). Draghi tegnap arról beszélt, hogy az EKB nem határozna meg felső limitet, korlátlan méretű, sterilizált kötvényvásárlásról beszélt. Az EKB hozamplafont sem tűzne ki, amely mellett beavatkozna. Az intézkedéseknek azonban erős feltételei vannak, a jegybank csak akkor avatkozik be, ha a tagállam teljesíti a mentőcsomag feltételeit.

- A szállítmányozó FedEx árfolyama 2 százalékot veszített értékéből tegnap, ami annak köszönhető, hogy a vállalat profit warningot tett közzé. A cég negyedéves profitja alacsonyabb lesz a menedzsment korábbi várakozásánál, amit a globális gazdaság lassulásával magyaráznak.

- A Facebook árfolyama 4,8 százalékot rallyzott, miután kiderült, hogy Zuckerbeg legalább egy évig nem ad el egyetlen részvényt sem. Októberben nyílik lehetősége a bennfentesek újabb körének, hogy a részvénykibocsátás óta először részvényt adjanak el.

- Ma a szokásos heti munkanélküli segélykérelmeket publikálják a tengerentúlon, de az ISM index augusztusi értékét is megtudhatjuk, holnap pedig fontos munkapiaci adatokat fogunk majd látni.

Olaj, arany:

- Az arany árfolyama oldalazott tegnap, a reggeli órákban megindult felfelé és áttörte az 1.700 dolláros szintet, és 1.704 dollárig emelkedett.

- Az olaj árfolyama csökkenéssel kezdte a tegnapi kereskedést, és 95,6 dollárról 94,2 dollárig süllyedt, majd 95,6-ig emelkedett vissza zárásra. A reggeli órákban kis emelkedés látható, 96 dollár fölé kapaszkodott a kurzus.

- Ma publikálják a készletadatokat a tengerentúlon, olaj terén közel 5 millió hordós csökkenésre, kőolaj terén pedig 3 millió hordós csökkenésre számítanak az elemzők.

Devizák:

- A tegnapi kereskedés során a forint átmenetileg jelentősen gyengült az euróval szemben és a kezdeti 284,19-es árfolyam után 286,58-on is járt, azonban zárásra megnyugodtak a kedélyek és az árfolyam is visszakorrigált 284,56-ig. A gyengülés hátterében egy híresztelés állt, ami szerint szeptember végén Magyarország ellen ismételten kötelezettségszegési eljárást indítana Brüsszel.

- Ma tartja ülését az EKB, melyen a várakozások szerint a 25 bázispontos kamatcsökkentés mellett kötvényvásárlási programot is hirdethet. A tegnap kiszivárgott részletek szerint a kötvényvásárlási program sterilizált módon valósulna meg, vagyis nem kerülne pótlólagos likviditás a gazdaságba. Ez kedvező az euró számára, ugyanis a gazdaság állapotán a pénzmennyiség megváltoztatása nélkül javít. A tegnapi kereskedés során az árfolyam 1,2566-ról 1,2601-re változott.

Távol-Kelet:

- Amerikához hasonlóan Ázsiában is csak kismértékben változtak az indexek értékei a mai EKB ülés előtt. A Nikkei 0,08 százalékkal, a Hang Seng pedig 0,03 százalékkal csökkent. A Shanghai index ugyanakkor 0,54 százalékkal emelkedett.

- Ma reggel publikálták a végleges második negyedéves dél-koreai GDP adatot, ami év/év alapon 2,3 százalék lett szemben az előzetesen közzétett 2,4 százalékos értékkel. Ausztráliából munkanélküliségi adat érkezett, ami 5,1 százalék lett, szemben az 5,3 százalékos várakozással és az előző időszaki 5,1 százalékos értékkel.

- Ausztráliában a Qantas légitársaság 8,18 százalékot emelkedett, miután bejelentették, hogy együttműködési megállapodást kötöttek az Emirates Airline-nal. A Sharp viszont 5,74 százalékot veszített értékéből, miután a Moody’s rontotta rövid lejáratú kötvényeinek besorolását.

Határidős piacok: A határidős indexek nagy többsége pluszban van ma reggel.

Vállalati hírek

- A cseh versenyhivatal jóváhagyta, hogy a MOL megvegye a Csehországban 124 kutat üzemeltető PAP Oilt. A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk. A megvásárolt cég tavaly 18 millió koronás (kb. 700.000 eurós) üzemi eredményt, 33 millió koronás EBITDA-t és 4,7 milliárd koronás árbevételt ért el. Így a MOL-nak már 149 kútja lesz Csehországban. Ez 5 százalék körüli piaci résesedést jelent, amit a magyar cég 10 százalékra szeretne feltornászni. A vételárat nem közölték, szerintünk néhány 10 millió euró lehet. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- A MOL horvát leánycége, az INA kötelező érvényű ajánlatott tett az OMV horvát és bosnyák kútjaira. Az OMV Horvátországban 63, Boszniában pedig 28 kutat üzemeltet. Az osztrák cég már korábban közölte, hogy még idén el kívánja adni kúthálózatát. A hír egyelőre nem lesz hatással az árfolyamra. Félünk tőle ugyanakkor, hogy a horvát versenyhatóság megakadályozza a tranzakciót, hiszen a MOL-INA csoport már így is jelentős részesedéssel rendelkezik a horvát benzinkút piacon.

- Tegnap átadták az Egis új analitikai fejlesztő laboratóriumát a cég körmendi gyáregységében. A beruházás összköltsége 600 millió forint, árfolyamhatásra nem számítunk.

- A PSZÁF kötelezte az E-Start, hogy 2012. november 30-ig tegye közzé 2011-es auditált eredményét, egyúttal 2 millió forintra bírságolta a céget.

- Az E-Star szeptember 4-én 350 darab határidős kontraktust zárt 571 forintos áron, és ugyanaznap 35.000 darab saját részvényt értékesített 568 forintos átlagáron.

- Tegnap tartotta a Nokia új készülékeinek a bemutatóját, amely azonban nem örvendeztette meg a befektetőket, hiszen az árfolyam 15%-ot esett. A két újonnan bemutatott okostelefon számos újítást tartalmaz, azonban könnyen lehet, hogy ez sem lesz elég a versenytársakkal, és különösen a nemsokára bemutatásra kerülő iPhone 5-tel szemben. Az új telefonok talán legnagyobb érdekessége, hogy vezeték nélkül is tölthetőek, egy erre a célra kifejlesztett speciális lapra helyezve a telefont. A Nokia továbbra is a képalkotásra és a megjelenítésre koncentrált, melyről a beépített kamera és az új fényviszonyokhoz alkalmazkodó kijelző is árulkodik. Technikai tudása nem rossz az újonnan bemutatott készülékeknek, de már sokkal inkább a felhasználói élményről szól a mobiltelefon. Ahogy mondani szokás, szegény embert még az ág is húzza, és a tegnapi esés után a brókerházak sem maradtak tétlenek. A Deutsche Bank tartásról eladásra minősítette a Nokia papírjait, és a célértéket 1,7-ről 1,6 euróra csökkentette. A Socgen is leminősítette a finn céget.

- A Siemens tárgyalásokat folytat arról, hogy Japánnak további tengerre telepíthető szélerőműveket szállítana. A fukusimai baleset után az országban szeretnék növelni a megújuló energiaforrások részarányát, melyben a szélenergiának kiemelt szerepe lehet a sziget adottságai kapcsán. A Siemens eddig közel 2.000 darab szélerőművet értékesített.

- A Morgan Stanley elemzője szerint a Siemens költségcsökkentő programjának mérete meghaladja a piaci várakozásokat. A részvényekre vonatkozó célárfolyamot 73-ról 80 euróra módosítja az elemzőház, miközben az ajánlást egyenlő súlyozáson tartja. A költségcsökkentés révén 1,5 milliárd eurót takaríthat meg a cég, ami részvényenként 1,2 eurót jelent. A program részleteit november 10-én jelenti be a vállalat.

- Az Exane befektetési bank felülteljesítőről semlegesre rontotta le az Infineon részvények besorolását.

- Az orosz Sberbank 5,1 milliárd rubelért vásárolta meg a BNP Paribas orosz leánybankjának 70%-át. A maradék 30%-át megtartotta a BNP Paribas. Az átalakítással létrejött vállalat célja, hogy az orosz fogyasztói hitelek piacán a jelenlegi 4,5% helyett 25%-os részesedést érjen el. A tranzakcióval együtt vezetőváltást is bejelentettek a bankban.

- A BMW új fejlesztésekkel állt elő az X1-es kocsijához, és úgynevezett M-Sport csomagot adott ki a 3-as szériájához. Ezekkel a fejlesztésekkel a bajor autógyártó a luxuskategóriában szeretne tovább erősödni.

- A HSBC felülsúlyozásról semlegesre minősítette le a BMW részvényeket. A döntést az emelkedő kutatás-fejlesztési kiadásokkal, csökkenő EBIT marzsal magyarázták. A célárat 67 euróról 60-ra csökkentették.

- A Daimler-hez tartozó Mercedes rekord értékesítést ért el a SUV kategórában. Ebben a szegmensben az egyik legnagyobb a Mercedes profitmarzsa, vagyis az értékesítés növekedése igen jótékonyan hat a vállalat eredményére is. Összesen 91.316 darab gépkocsit értékesített augusztusban a Mercedes, ami 4,5%-os emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Éves szinten idén összesen 911.303 gépkocsit értékesítettek, ez 5,1%-os emelkedést jelent, ugyanakkor Németországban csökkent az értékesített autók száma és Kínában is csak 2,8%-kal tudott növekedni. Június óta 50 ezer megrendelés érkezett az új A osztályra.

- Daimler: A Mercedes 2014-ig a jelenlegi 6 milliárdról 8,5 milliárd rúpiára (150 millió dollárra) növeli befektetéseit Indiában. Az indiai operáció jelenleg a C-Class, E-Class és az S-Class szedánokat gyártja és készül az M sorozat gyártására. A hír pozitív, de nincs hatással a részvényárra.

- A Bernstein csökkentette a francia autógyártók eredményvárakozásokat, ugyanakkor növelte a Fiat-ét.

- A Linde 1 milliárd euró értékben bocsátott ki 8 éves lejáratú, 1,75%-os kamatozású kötvényeket. A kialakult hozamszint a bankközi kamatwapok hozamszintjét 0,35%-kal haladta meg.

- A Croda jelentősen, 4,6%-ra növelte részesedését a BASF-ben, miután a vállalat vezérigazgatója növekvő amerikai kilátásokról és vegyes képről beszélt Európában.

- A Total holnap előre tervezett karbantartási munkálatok miatt két hétre lezárja a hollandiai Vilssingenben működő finomítóját A komplexum, mely többek között üzemanyagot; dízelt és gázolajat is előállít, napi szinten 48.000 hordó termelésére képes.

- A Vodafone és a Telefonica O2 számára engedélyezték a közös vállalat létrehozását a mobilfizetési rendszerek kialakítására Nagy-Britanniában.

- A Lufthansa törli a járatainak többségét szeptember 6. és 8. között a légiutas-kísérők 24 órásra tervezett sztrájkja miatt. A járat törlések előre láthatóan nem érintik a leányvállalatokat, így az Air Dolomiti, az Austrian Airlines, az Augsburg Airways, a Brussels Airlines, a CityLine, a Eurowings, a Germanwings és a SWISS társaságokat sem.

- Az ArcelorMittal célárfolyamát 14%-kal 12 euróra csökkentette az Exane. Az ajánlás továbbra is semleges.  

Gazdasági hírek

- Orbán Viktor őszre várja az IMF megállapodást a készenléti hitelről, ami pozitív hír.

- A jegybankra kivetett pénzügyi tranzakciós adó miatt az EU újabb kötelezettségszegési eljárást indíthat Magyarország ellen a szeptember 27-i ülésén. Szerintünk a kormány végül le fog mondani erről az adóról.

- A Magyar Nemzet értesülései szerint az IMF a következő dolgokat szeretné elérni a tárgyalásokon: (i) nyugdíjak csökkentése; (ii) nyugdíjkorhatár növelése; (iii) személyi jövedelemadó emelése; (iv) családi pótlék csökkentése (v) bürokrácia csökkentése; (vi) ingatandó bevezetése (vii) bankadó eltörlése. Számunkra ez a lista kicsit furcsa, ugyanis az IMF nem szokott ilyen részletes kérést tenni. A bankot a makro folyamatok érdeklik, s az elvárt folyamat eléréshez a kormány terjeszt elő intézkedéseket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.