Már most érezni lehet a bankbetéti ajánlatokon annak hatását, hogy az MNB augusztus 28-án 0,25 százalékpontos változtatással 7 százalékról 6,75 százalékra csökkentette az alapkamatot – derül ki a Bankmonitor.hu aktuális, a 13 országos lefedettséggel rendelkező bankra kiterjedő betéti körképéből. Érdekesség, hogy a jegybank két éve először csökkentette az irányadó kamatrátát, a korábbi 7 százalékos szintet még 2011. december 21-én szavazták meg. „A jegybanki alapkamat közvetetten és közvetlenül is befolyásolja a betéti kamatokat” – mondja Bonda Balázs, a Bankmonitor.hu szakértője.
„Több bankbetét kamata is a jegybanki irányadó rátához kötött, ezeket közvetlenül határozza meg annak mértéke. Ilyen betét például az AXA Bank Kamathozó betétje, az OTP Prémium lekötött betétje vagy a Volksbank VB HUF Akciós betétje” – magyarázza.
A közvetett hatást az általános kamatcsökkentésen keresztül lehetett érzékelni, ami az augusztus 27-i kamatdöntő ülést követte. „A 13 országos lefedettséggel rendelkező bankból 6 bank csökkentette legalább egy meghirdetett betétjénél a betéti kamatait a jegybanki alapkamat csökkenésének megfelelő 25 bázisponttal, két nagyobb hullámban. Az első változás a 28-i érvénybelépés során következett be, míg a második a hónapváltáshoz köthető, azaz szeptember 3-ai hatályú” – mondja Bonda Balázs. Hozzátette: a kamatcsökkentési hullám ellenére a piacon elérhető legjobb kamatajánlatok nem változtak.
„A lakossági forrásra jelentősebb mértékben ráutalt bankok továbbra is fent tartották a legjobb piaci ajánlatukat, ezek vonzereje pedig a többi bank kamatcsökkentése miatt tovább nőtt. Az új lekötéseken belüli piaci részesedésüket ennek megfelelően vélhetően tovább növelhetik ezen szereplők” – véli Bonda Balázs.
A legjobb kamatok
A Bankmonitor.hu aktuális piaci körképe szerint az egy éves forint lekötések közt az Erste Bank Kamat Biztos és Forint Aktív betétje vezeti a listát egyaránt 9,13 százalékos kamattal, a két betét közti különbséget az elvárt feltételek adják mindössze. A forintbetétek közt a legmagasabb, mindenki számára* feltétel nélkül elérhető betét az CIB Bank Classic és Elektronikus betétje, ez 8 százalékot ígér az egy éves lekötésre. Az előbbi feltételes betétekre így a reálkamat az MNB inflációs becslése alapján 5,64 százalék, míg az utóbbi feltétel nélküli betétre 4,55 százalék.
Az euróban denominált bankbetéti lehetőségek listáját a Sopron Bank Flexi Plusz Euró betétje vezeti, mely lekötéshez feltételek teljesítése sem szükséges. A betét 5,07 százalékos kamatot kínál azok számára, akik euróban szeretnék kamatoztatni pénzüket, mely így 3,21 százalékos reálhozamot ígér. Az ezt követő második legjobb ajánlat is kiemelkedően magasnak számít; az Erste Aktív betétje 4,36 százalékot fizet az egy éves euró alapú lekötésekre, ezzel 2,51 százalékos reálnövekedést ígérve a befektetett pénzre.
Továbbra is elmondható hazánkról, hogy kimagasló betéti kamatokat ajánlanak a bankok, hiszen míg nyugat-európában a nominális bankbetéti kamatok alig érik el a 2 százalékot, addig hazánkban 9 százalék felett van a legmagasabb kamat. Hasonlóan magas a reálkamat is, ami köszönhető a kiemelkedő nominális kamatok mellett a jövőre vonatkozó inflációs prognózis viszonylag alacsony értékeinek. Összességében a forintbetétekre kapható reálkamatok meghaladják az 5,5 százalékot, míg euróban ugyanez az érték 3százalék felett van, szemben a nyugat-európai negatív reálhozamokkal.
Összességében a magyar kamatkörnyezet kiemelkedő lehetőségeket biztosít a biztos bankbetéti kamatok terén. Mind a forint, mind pedig az euró alapú lekötési lehetőségek meghaladják a nyugat- és közép-kelet-európai kamatszinteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.