Még rosszabb az adat, ha kiszűrjük a jegybanki finanszírozást: az ő forrásaik nélkül számítva a görög 19, a spanyol 10, az ír 9, a portugál betétek 8 százalékkal csökkentek. A pénzkivonás üteme egyre emelkedik, Spanyolországból az első fél évben 7 százalék tűnt el, a megelőző hat hónapban 4. Ugyanebben az időszakban hét másik euróövezeti ország pénzintézeteiben 300 milliárddal nőtt a betétállomány, a pénzmozgások minden bizonnyal összefüggnek.
Elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az európai bankrendszer erősekre és gyengébbekre szakadhat szét emiatt. Ez a megroppanó bankok forrásköltségeinek emelkedésével, ezzel a hitelkamatok emelésével járhat: a spanyol és olasz 6 százalék feletti kamatok látványosan elhúztak a német, francia, holland 4 százalékos értéktől. Ráadásul a hitel/betét arány visszabillentéséhez csökkenteni kell a kihelyezést. Mindez a növekedésre is negatívan hat.
A jegybankok próbálnak segíteni
Az Európai Központi Bank az elmúlt időszakban átvette a pénzüket kivonó betétesek és egyéb hitelezők helyét; főként hosszú távú refinanszírozási műveletekkel (LTRO), bankoknak nyújtott nagyon olcsó hitelekkel próbálja tompítani a problémákat. A pénzintézet 820 milliárd eurót biztosított az öt bajban lévő ország bankjainak július végén – áll a Bloomberg összesítésében. Az ír és a görög jegybank ehhez hozzátett 148 milliárdot, hogy azok a cégek is pénzhez jussanak, amelyek nem feleltek meg az EKB követelményeinek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.