BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kettészakadóban az unió bankrendszere

Több mint 300 milliárd euró tűnt el az utóbbi időben a megroppanóban lévő euró­zónás országok bankjaiból. A pénz nagy része valószínűleg a németeknél és a franciáknál kötött ki. A bankrendszer kettészakadása nagy problémát okozhat. A megroppanó bankok forrásköltségeinek emelkedésével, ezzel a hitelkamatok emelésével járhat: a spanyol és olasz 6 százalék feletti kamatok látványosan elhúztak a német, francia, holland 4 százalékos értéktől.

Tavaly márciustól idén márciusig, azaz 12 hónap alatt minden ötödik euró eltűnt a második legnagyobb görög bankból, az Eurobank Ergasiasból: az egyre bizonytalanabb helyzet miatt a betétesek biztonságosabbnak látták kimenekíteni pénzüket, és a külföldi bankok is elkezdték csökkenteni a kitettségüket. Hasonló a tendencia a spanyolok legnagyobb pénzintézeteinél is. Elképesztő mértékű pénzkivonást kénytelenek elviselni az eurózóna bajba került országainak bankjai; a Bloomberg összesítése szerint Spanyolország, Portugália, Írország és Görögország intézetei 326 milliárd dollárral lettek szegényebbek a július 31-én végződött 12 hónapos periódusban.

Még rosszabb az adat, ha kiszűrjük a jegybanki finanszírozást: az ő forrásaik nélkül számítva a görög 19, a spanyol 10, az ír 9, a portugál betétek 8 százalékkal csökkentek. A pénzkivonás üteme egyre emelkedik, Spanyolországból az első fél évben 7 százalék tűnt el, a megelőző hat hónapban 4. Ugyanebben az időszakban hét másik euróövezeti ország pénzintézeteiben 300 milliárddal nőtt a betétállomány, a pénzmozgások minden bizonnyal összefüggnek.

Elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az európai bankrendszer erősekre és gyengébbekre szakadhat szét emiatt. Ez a megroppanó bankok forrásköltségeinek emelkedésével, ezzel a hitelkamatok emelésével járhat: a spanyol és olasz 6 százalék feletti kamatok látványosan elhúztak a német, francia, holland 4 százalékos értéktől. Ráadásul a hitel/betét arány visszabillentéséhez csökkenteni kell a kihelyezést. Mindez a növekedésre is negatívan hat.

A jegybankok próbálnak segíteni

Az Európai Központi Bank az elmúlt időszakban átvette a pénzüket kivonó betétesek és egyéb hitelezők helyét; főként hosszú távú refinanszírozási műveletekkel (LTRO), bankoknak nyújtott nagyon olcsó hitelekkel próbálja tompítani a problémákat. A pénzintézet 820 milliárd eurót biztosított az öt bajban lévő ország bankjainak július végén – áll a Bloomberg összesítésében. Az ír és a görög jegybank ehhez hozzátett 148 milliárdot, hogy azok a cégek is pénzhez jussanak, amelyek nem feleltek meg az EKB követelményeinek.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.