Pénteken a nap nagyobb részében inkább a forint gyengülését lehetett látni, ma reggel viszont egyelőre stabil a hazai fizetőeszköz, az EUR/HUF kurzus 285 forint körül kezdi a hetet. A 285 forint feletti szintet tartósan egyelőre nem tudta felfelé áttörni a kurzus. Lefelé mostanában a 20 és a 30 napos mozgóátlagok néha szoktak támaszként viselkedni, ezek most 283,5, illetve 282 forint körül tartózkodnak. 280 forintnál látunk lejjebb egy következő szintet. Felfelé 286,7 forintnál, majd 289-290 forintnál látunk szinteket.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Pénteken a nap nagyobb részében a forint gyengülése volt meghatározó, késő délután azonban valamelyest erősödni tudott a hazai fizetőeszköz. Ma reggel egyelőre viszonylag stabilnak mutatkozik a forint árfolyama, 285 forint körül kereskednek az euróval. A nemzetközi hangulat reggel nem látszott túl jónak, miközben a kormány ma reggeli rendkívüli ülése, illetve Varga Mihály fél 12-kor kezdődő tájékoztatója is megbolygathatja a forintpiacot. Fontosabb makrogazdasági adatközlés ma délutánig nem lesz, délután közlik a feldolgozóipari ISM indexet az Egyesült Államokban.
Az állampapírok másodpiacán pénteken az ÁKK hozamcsökkenést regisztrált. A három éves lejárat kivételével 1-5 bázispontos hozamcsökkenést mért az ÁKK.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a pénteki kereskedés során a dollár 1,2913-ról 1,2860-ig tudott erősödni a vártnál rosszabb amerikai makro adatok ellenére is. Az árfolyam a lejtmenetben áttörte a 20 napos mozgóátlagot és újabb ellenállást majd csak a 200 napos mozgóátlag fog jelenteni.
Az amerikai tőzsdék a vártnál rosszabb makro adatoknak köszönhetően mérsékelt mínuszban zárták a hét utolsó kerekedési napját (Dow -0,36 százalék, Nasdaq -0,66 százalék, S&P500 -0,42 százalék). Gyengén teljesített a technológia (-0,8 százalék), és az alapanyagok (-0,6 százalék), de a többi szektorindex is veszített az értékéből.
Ázsiában ma és holnap nemzeti ünnep miatt Kína és Hong Kong is zárva tart. A Nikkei index értéke 1,02 százalékot csökkent. Ma reggel publikálták a Tankan felmérés eredményeit Japánban. A nagy ipari termelők esetében a felmérés értéke -3 lett, szemben a várt -4 el. Az előző félév érteke -1 volt.
Az árupiacon igen szűk sávban oldalazott az arany kurzusa pénteken, 1.780 dollár környékén. A ma reggeli órákban is az ellenállás alatt sávozik az árfolyam, a szint áttörésével folytatódhatna az emelkedő trend. A kőolaj árfolyama a pénteki oldalazást követően eséssel indította a reggeli kereskedést, és 91,5 dollárig süllyedt. A következő támaszt 90 dollárnál található. A határidős indexek többsége a negatív tartományban van ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a Chicago-i beszerzési menedzser index 3 éves mélypontra zuhant, 53 pontról 49,7 pontra, miközben a konszenzus 52,9 pont volt. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének értéke is gyengébb lett a várakozásoknál, 79 pont helyett 78,3 pont.
Pénteken publikálták a spanyol banki stressz teszt eredményét, amely szerint legrosszabb esetben 59,3 milliárd euró tőkére lehet szükségük a pénzintézeteknek. A legpesszimistább forgatókönyv 6,5 százalékos GDP csökkenést feltételez 2012-2014 között. A hír kedvező, hiszen ez az összeg a vártnál alacsonyabb. A spanyol kormányfő azt nyilatkozta a tengerentúlon, hogy országa csak akkor folyamodik külső segítséghez, ha az állampapír hozamok huzamosabb ideig nagyon magasan maradnak. A hétvégén azonban folyamatos tüntetések voltak a spanyoloknál, és egyes elemzők szerint az ország nem fogja tudni elkerülni a külső segítséget. Ma 11.30-kor Rajoy spanyol miniszterelnök találkozik Olli Rehn uniós pénzügyi biztossal. Német újsághírek szerint a görögök akkor is megkapják a kölcsön következő részletét, ha nem teljesítik a vállalt feltételeket.
Ma reggel rendkívüli kormányülést tartottak Magyarországon, amiről egyelőre nem volt fontosabb piacbefolyásoló hír. Azonban a Parlament Gazdasági Bizottságának fél 12-kor kezdődő ülésén Varga Mihály fog tájékoztatni az IMF-fel folytatott tárgyalásokról. Ez mindenképpen érdekes lesz annak fényében, hogy Orbán Viktor úgy nyilatkozott a szegedma.hu-nak, hogy Magyarország saját erőből meg tudja oldani a gondokat, és IMF-hitel nélkül is képes lesz az kivédeni a közeledő válsághullámot, csak több energiával és drágábban.
Heti kitekintő:
USA: a szeptember havi átfogó munkapiaci statisztikák lesznek a héten leginkább a befektetői figyelem középpontjában. Az adatot szokás szerint pénteken publikálják, az előfutárnak tekinthető ADP munkapiaci jelentés pedig szerdán kerül közzétételre. A pénteki adatok esetében a mezőgazdasági szektoron kívül foglalkoztatottak (NFP) számának növekedésére vonatkozóan a piaci konszenzus 120 ezer fő, míg a munkanélküliségi ráta a várakozások szerint 8,2 százalékos volt szeptemberben az augusztusi 8,1 százalék után. A munkapiaci statisztikák mellett az ISM beszerzési menedzser indexek szeptemberi adatairól fog szólni a hét. A feldolgozóipari beszerzési menedzser index statisztikát hétfőn, míg a szolgáltató-szektorra vonatkozót szerdán teszik közzé. Csütörtökön pedig a szokásos heti munkapiaci statisztikák mellett az ipari rendelésállomány augusztusi adatait teszik közzé.
Eurózóna: az EKB csütörtöki ülése lesz a héten fókuszban. A múlt havi ülésen bejelentett program után most csütörtökön semmi különös nem várható, bár Draghi jegybankelnök sajtótájékoztatóját természetesen kiemelt figyelemmel követi majd a piac. A növekedés kapcsán azonban továbbira is jelentősek a lefelé mutató kockázatok, így nem kizárt, hogy a későbbiekben további kamatvágásról, illetve egyéb támogató lépésekről dönt majd a jegybank.
Magyarország: az előzetes augusztusi ipari termelési adatokat publikálja a KSH péntek reggel. A megelőző két hónap havi szintű visszaesései után kisebb pozitív korrekció várható a havi szintű indexben. Ezzel az igazított index enyhe, 0,5 százalékos pluszba kerülne. Egyre inkább látszik azonban, hogy a járműipar termelésének növekedése nem igazán tudja ellensúlyozni az egyéb ágazatokban tapasztalható visszaeséseket, és az ipari termelési adatok hónapról hónapra tükrözik a főbb exportpiacainkon tapasztalható nehézségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.