Mérsékelt javulás tapasztalható a vállalatok következő egy évre vonatkozó várakozásaiban, ami a kedvezőbb külpiaci lehetőségeknek, az emelkedő forráskeresletnek, a cégek megítélése szerint némileg jobb (kevésbé kedvezőtlen) finanszírozási feltételeknek, valamint az erősödő beruházási aktivitásnak volt köszönhető – derül ki a Magyar Fejlesztési Bank 2012. őszi vállalati felmérésének eredményeiből.
A beruházási aktivitással kapcsolatban azonban a vállalati szektort erős kettősség jellemzi: a határozott fejlesztési tervekkel rendelkező és a beruházásokat biztosan elhalasztó vállalkozások aránya egyaránt emelkedett. A beruházást tervező vállalatok aránya közel 8 százalékponttal 59,4 százalékra emelkedett, miközben tovább nőtt a kapacitásfelesleggel küzdő vállalkozások részesedése is (2012 őszén 57,3 százalék), ami a 2009. nyár óta mért legmagasabb szint. Ez az MFB szakértői szerint arra enged következtetni, hogy a tervek többsége inkább pótló, tovább nem halasztható beruházásokra vonatkozik, nem pedig új fejlesztéseket takar.
A felmérésben szereplő vállalatok makrogazdasági várakozásai nem változtak a fél évvel ezelőttiekhez képest, a következő 12 hónap során alacsony gazdasági növekedéssel (átlagosan 0,8 százalékos GDP bővüléssel) és magas inflációval kalkulálnak (6,0 százalék). A fogyasztói árak várt alakulásával kapcsolatos vállalati válaszok alapján arra lehet következetni az MFB szerint, hogy a tartósan alacsony belső kereslet és a visszafogott belföldi értékesítési kilátások ellenére az inflációs várakozások (a kínálati oldalon) magas szinten ragadtak be.
Drágábban jutnak hitelhez a magyar vállalatok
Tíz hónap után ismét bővült a vállalati szektor hitelállománya a tranzakciók eredményeként: szeptemberben 9,4 milliárd forintos volt a növekedés a forintkölcsönök állományának bővülése következtében. Régiós összevetésben Lengyelország kivételével a vállalati hitelezés dinamikája lassulást mutat, és egyre kevésbé számít egyedinek a gyenge magyarországi hitelaktivitás.
Tovább tart a magyarországi hitelintézetek mérlegalkalmazkodása, a hitel/betét ráta 2012. augusztus végén 129,7 százalékos, 2006 eleji szintre süllyedt. A bankrendszer csökkenő hitelezési aktivitása elsősorban a beruházási hitelekre hat negatívan: az 5 évnél hosszabb lejáratú vállalati kölcsönök állományának aránya augusztusban csupán 16,2 százalék, az egy évvel korábbinál 1,6 százalékponttal alacsonyabb volt.
A bankok forrásköltségeinek csökkenése a vállalati hitelkamatokat is fokozatosan lefelé mozdítja, így a legalább 5 éves kölcsönök kamata szeptemberben négy hónap után ismét 10 százalék alá süllyedt. Ennek ellenére a magyarországi vállalatok régiós versenytársaikhoz képest változatlanul drágábban jutnak finanszírozáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.