BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Esélyesebb a további forintgyengülés, mint az erősödés

Jelentősebbet gyengült a forint pénteken, miután több napon keresztül felfelé araszolt az EUR/HUF kurzus. Ma reggel egyelőre viszonylag stabilnak tűnik az árfolyam, 297 forint körül hullámzott az euró kurzusa. A devizapár emelkedő trendje továbbra is érvényes, ezért további forintgyengülés sokkal inkább elképzelhető, mint erősödés – írják az Erste Bank elemzői.

A hét utolsó napján sem következett be változás a kedvezőtlen tendenciákban, a forint továbbra is gyengülő pályán van a relatíve kedvező nemzetközi piaci hangulat ellenére. Péntek délután kissé megnyugodott a kurzus, azonban a forint további gyengülése nem lenne meglepő a következő hetekben, tekintettel arra, hogy további kamatvágások várhatóak, illetve arra, hogy továbbra sem látható, milyen konkrét intézkedések jöhetnek a jegybankban márciustól.

A hét utolsó napján az állampapírok másodlagos piacán a diszkont hozamok nem változtak lényeges mértékben, a kötvényeknél azonban 5-14bp-os hozamemelkedés következett be. A héten diszkont aukciók lesznek.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacokon az EUR/USD devizapár felfelé kilépett az 1,33 és 1,34 közötti árfolyamsávból, amin belül már csaknem két hete mozgott az árfolyam. A sávból való kitörésre már a reggeli órákban sor került, azonban a dollár erősödését némileg felerősítette, hogy a német IFO index várt fölötti mértékben javult. Az amerikai indexek emelkedéssel zárták az elmúlt hetet. A Dow 0,51 százalékot a Nasdaq 0,63 százalékot, az S&P 500 0,55 százalékot emelkedett. Ázsiában a Nikkei 0,94 százalékot csökkent, miközben a Hang Seng 0,42 százalékot, a Shanghai index pedig 2,17 százalékot emelkedett. A kínai emelkedés hátterében az áll, hogy tegnap publikálták a vállalatok profitjának változását, ami tavaly decemberhez képest 5,3 százalékkal emelkedett. Ez javulást mutatott az előző hónap értékeihez képest, azonban még így is jelentősen elmarad az egy évvel korábban mért értékektől.

Az amerikai könnyű kőolaj ára 96 dollár fölé került, miközben az arany jegyzése 1.660 dollár körül maradt pénteken. Az olajat elsősorban a kedvező ázsiai hírek mozgatták, többek között a kínai gazdaságról szóló beszámolók. Az arany esése elsősorban abból a spekulációból ered, hogy a jegybankok a második félév során abbahagyják a monetáris élénkítést. A határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

Az Egyesült Államokban kisé elmaradt az új lakásértékesítések száma a várakozásoktól. A becsült 385 ezer helyett, csak 369 ezer tranzakcióra került sor.

Az Európai Központi Bank pénteken bejelentette, hogy 278 bank jelezte számára, hogy 137,2 milliárd euró értékben megkezdik az LTRO keretében kapott kölcsön visszafizetését. Ez meghaladja a korábbi 100 milliárdos várakozást. A vártnál gyorsabb hitel visszafizetés eredményeként a bankok likviditása csökken, de a visszafizetés pozitív a jövedelmezőség szempontjából. A döntés azt jelzi, hogy a bankoknál a korábbi kockázatkezelés helyett ismét a jövedelemtermelő képesség kerülhet a középpontba.

A Fitch két kategóriával B-be rontotta Ciprus besorolását.

Heti kitekintő:

USA : sok fontos makroadat lesz a héten a tengerentúlon. Ingatlanpiaci statisztikákkal indul a hét: ma a függőben lévő lakásértékesítések decemberi, holnap pedig az S&P Case-Shiller lakásárindex novemberi adatait ismerhetjük meg. Szintén holnap teszik közzé a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének januári adatait. Szerdán az ADP munkapiaci statisztikákat teszik közzé januárra vonatkozóan, illetve a tavalyi negyedik negyedéves GDP első gyorsbecslését ismerhetjük meg. Az adatok mellett szintén szerdán kerül sor a Fed kamatdöntésének bejelentésére is. Különösebb újdonság ez utóbbi kapcsán nem várható, a Fed Funds rate értéke nem fog változni, illetve az eszközvásárlási programok is folytatódhatnak. Csütörtökön a szokásos heti munkapiaci statisztikák mellett a Chicagói PMI januári adatait ismerhetjük meg. A hét pénteken a januári átfogó munkapiaci adatokkal zárul. A piaci konszenzus szerint a mezőgazdasági szektoron kívül foglalkoztatottak száma (NFP) 180 ezer fővel nőtt januárban, a munkanélküliségi ráta pedig a decemberi 7,8 százalékról 7,7 százalékra csökkenhetett. Pénteken esedékes emellett az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index januári értéke is. 

Magyarország: Az előttünk álló hét legfontosabb hazai eseménye a keddi kamatdöntő ülés, ahol a nemzeti bank várhatóan újra 25 bázisponttal mérsékli majd az alapkamatot, ami ezzel 5,5 százalékra csökkenhet. A forint gyengülése vélhetően még nem érte el azt a szintet, ami a kamatcsökkentési ciklust megállítaná: ehhez ugyanis az elmúlt hetekben tapasztaltnál intenzívebb romlást kellett volna látni. A jóval 300 forint feletti szintek azonban már elgondolkoztathatják a tanácstagokat. A gazdaság továbbra is pang, az inflációt pedig (legalábbis rövidtávon) a kormány rezsicsökkentő intézkedése szorítja le. A legfontosabb kérdés azonban még mindig az, hogy vajon milyen konkrét lépéseket fog majd végrehajtani az új jegybankelnök márciustól. Ami a makrostatisztikákat illeti, holnap esedékesek az október-decemberi foglalkoztatottsági és munkanélküliségi statisztikák, csütörtökön pedig az ipari termelői árak decemberi adatait ismerhetjük meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.