BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ki az az őrült, aki a bizonytalanságok közepette részvényt vesz?

A tegnapi hivatalos eskütétel után ma lesz Barack Obama beiktatási ünnepsége – írják az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Ma Martin Luther King napja is van az USA-ban, amelyet a piacok is kereskedési szünettel ünnepelnek. Ázsiában viszont inkább az aggodalom volt az úr, a piacok kis többséggel, de lefelé mentek. Kivárás jellemezheti emiatt az európai és a magyar piacot is, és a BUX akár a negatív tartományban is zárhat. Ha azonban messzebbre tekintünk, érdekesnek tűnik, hogy egy hosszú hétvége előtt (másfél hónapra az adósságplafon elérése és egy súlyos tárgyalás ellőtt), illetve gyorsjelentési szezon közepette az S&P500 index 5 éves csúcson tudott zárni. Ez viszont jót jelent, hiszen ki az az őrült, aki ennyi bizonytalanság közepette részvényt vesz? Nyilván az, aki messzebbre tekint, és nagyon olcsónak találja a piacot. Ezek pedig a 3-5 éves időtávra befektető részvényalapok, vagyis a pénteki S&P500 ötéves csúcsa igencsak jó hír a hosszabbtávú kilátások tekintetében.

USA:

- Jó hangulatban telt a kereskedés pénteken is, bár a nyitás mínuszosra sikerült, de zárásig végig emelkedtek a piacok, egyedül a Nasdaq indexnek nem sikerült pluszba kapaszkodnia. Az S&P500 és a Dow Jones 5 éves csúcson zárt, az indexek hajszálnyira vannak a történelmi maximumtól. (Dow 0,4 százalék, Nasdaq -0,03 százalék, S&P500 0,34 százalék).

- Martin Luther King napja miatt ma zárva lesznek a tengerentúli piacok.

- Makrofronton nem sikerült jól a pénteki nap, a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének januári értéke 72,9 pontról 71,3 pontra süllyedt, miközben a piac 75 pontra számított. Az index több mint egy éves mélypontra süllyedt.

- Profit és bevételek szintjén is növekedést ért el a General Electric a negyedik negyedévben az egy évvel ezelőtti számokhoz képest. A részvényenkénti nyereség 39 centről 41 centre ugrott, de a 43,1 centes várakozásokhoz képest elmarad az eredmény. A bevételek 37,9 milliárd dollárról 39,3 milliárdra ugrottak, ami jócskán meghaladja a 38,7 milliárdos konszenzust. A menedzsment szerint erős negyedévet zárt a cég, valamennyi szegmensben növekedést értek el, ráadásul a marzsok is bővültek. A megrendelések rekord mértékben, 7 százalékkal emelkedtek a negyedévben, ami pozitív a jövőre nézve. Az árfolyam 3,5 százalékka emelkedett.

- A Morgan Stanley vegyes eredményeket publikált pénteken. A részvényenkénti profit a várt 27,3 cent helyett 28 cent lett, ami nagy ugrás a tavalyi -22 centhez képest. A bevétel 7,02 milliárd dollár helyett 6,97 milliárd dollár lett, de ez is bővülés az 5,7 milliárdos bázishoz képest. Az egyszeri tételek közül egy adózáshoz kapcsolódó bevétel 155 millió dollárral javította az eredményt. Az elnök-vezérigazgató pozitívan nyilatkozott az idei évvel kapcsolatban. Az eredménynek örültek a részvényesek is, mert közel 8 százalékot rallyzott a papír árfolyama.

- Eric Cantor republikánus képviselő szerint a képviselőház jövő héten szavazhat az adósságplafon emeléséről.

- A Jefferies semlegesről vételre minősítette fel a Research In Motion részvényt, a célárat 6,5 dollárral 19,5 dollárra emelte.

- Ma sem fontos makroadat, sem gyorsjelentés nem lesz a tengerentúlról. Holnap többek között az IBM, a Google és az AMD is publikálni fog.

Európa:

- Vegyesen zártak pénteken a vezető nyugat-európai mutatók (FTSE100 0,35 százalék, DAX -0,43 százalék, CAC40 -0,06 százalék).
- Ma délután 17:00-kor kezdődik az eurózóna pénzügyminisztereinek találkozója Brüsszelben.

Olaj, arany:

- Kismértékben, hordónként 95,1 dollárra esett a kőolaj ára annak köszönhetően, hogy újraindulnak a tárgyalások az adósságplafonról.

- Az arany ára szintén ennek a spekulációnak köszönhetően 1.689 dollárra nőtt unciánként. A piac attól tart, hogy a feleknek február végéig sem sikerül megállapodniuk a kiadások csökkentéséről és a bevételek emeléséről.

Devizák:

- Az EUR/USD devizapár árfolyama továbbra is 1,33 és 1,34 között mozog. Pénteken a sávon belül maradva dollárerősödés volt tapasztalható, az árfolyam 1,3376-ról 1,3321-re változott.

- A forint a csütörtöki jelentős erősödés után némileg korrigált, és a 20 napos mozgóátlagról ismét felfelé vette az irányt. Az EUR/HUF a nyitó 291,78-as értékről zárásra 293,16-ra változott. A Fitch pénteken közölte, hogy amíg nem látnak növekedést Magyarországon és amíg nem múlnak el az unortodox monetáris politika bevetésével kapcsolatos félelmek, addig nem valószínű a hazai kockázati besorolás javítása. A bejelentés inkább csak jelzésértékű, a benne foglaltak eddig is ismertek voltak.

Távol-Kelet:

- A Nikkei 1,51 százalékot mérséklődött. Úgy látszik, a piac inkább kivárja a ma kezdődött két napos jegybanki találkozót, melyen újabb monetáris lazításról dönthetnek, és bejelenthetik a 2 százalékos inflációs célt is. Hivatalossá válhat továbbá a pénteken már elhíresztelt 110 milliárd dollár értékű eszközvásárlási program is. A kivárás eredményeként az USD/JPY értéke ismét 90 pont alá csökkent.

- A Hang Seng értéke változatlan maradt, miközben a Shanghai index 0,34 százalékot emelkedett.

Határidős piacok: Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- Visszalépett a Getrnoics, mivel nem tudott megegyezni alávállalkozójával, a Q-Free-vel. A lépés után egyre valószínűbb, hogy új elektronikus útdíj tendert írnak majd ki, melyen jó eséllyel pályázhat a Magyar Telekom leánycége, a T-Systems. A hír kedvező a Magyar Telekomra nézve.

- Pénteki rendkívüli közgyűlésén lemondott a lehetséges negyedik mobilszolgáltató, az MPVI igazgatóságának elnöke, és vezérigazgatója. A lépés azt jelzi, hogy a cég nehéz helyzetben van, és csökken annak az esélye, hogy megszerezze frekvenciákat. A hír kismértékben kedvező a Magyar Telekomra nézve.

- Sajtóértesülések szerint a MOL és az INA 400 millió eurós szindikált hitelt venne fel. Három éves forgóeszköz hitelről van szó, amely két alkalommal 1-1 évvel meghosszabbítható. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- A szerb cégbíróság bejegyezte az OTP szerb leánybankjánál történt 4,5 milliárd dináros (12 milliárd forintos) tőkeemelést, mellyel a társaság jegyezett tőke összege 14,39 milliárd dinárra nőtt. Az OTP tulajdoni hányada 96,79 százalékra változott. Bár jelentős tőkeemelésről van szó, árfolyamhatásra nem számítunk.

- A PannErgy megkezdte a csővezetékek befedését. Úgy számolunk, hogy a fűtési szezon végén kezdődhet meg a próbaüzem.

- A Sandling Enterprises eladta E-Star részesedését, így a cég már nem birtokol E-Star részvényt.

Gazdasági hírek

- A Fitch szerint a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika miatt a közeljövőben nem valószínű, hogy Magyarország újra befektetési kategóriába kerüljön.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.