BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Betegnek látszik a DAX index

Kedvezményt kapnának a bankadóból azok a bankok, amelyek bővítik hitelezési aktivitásukat, hangzott el több kormánypárti politikustól is tegnap. Bár a hír kedvező, nem szabad elfelejteni, hogy ez a lehetőség már most is létezik, csak nagyon szigorú feltételek mellett – írják az Erste elemzői.

Kis aggodalmat okozott ma reggel az ázsiai piacokon, hogy a kínai jegybank repo ügylet keretében mintegy 4,8 milliárd dollár értékben vont ki likviditást a bankrendszerből. Valljuk meg, hogy a lépés mérete nem túl nagy, a kérdés az, hogy folytatódik-e. Úgy tűnik, hogy a piac ettől fél, s jó ok volt arra, hogy a Sanghaji index korrigáljon a 20 napos mozgóátlagig. Közben tegnap Európában a DAX végül hosszas hezitálás után elindult fölfelé. A rövidtávú technikai indikátorok alapján ma folytatnia kellene az emelkedést, de érdemes figyelni az esetleges vételi pozíciókat, mert továbbra is betegnek néz ki az index. A BUX is folytathatja a tegnap megkezdett emelkedést, a perces grafikonon látható csökkenő trendcsatorna tetejéig, amely 19.260 pontnál tartózkodik éppen.

USA:

- Tegnap President’s Day ünnepe miatt zárva tartottak a tengerentúli börzék, ezért makroadatokat és vállalati jelentéseket sem publikáltak.

- Ma egy fontosabb makroadat érkezik az Egyesült Államokból, az NAHB házárindex februári értéke. Két cég, a Dell és a Marriott International fogja publikálni gyorsjelentését.

Európa:

- Vegyes teljesítménnyel zártak a nyugat-európai indexek, de többségében jókedv uralkodott a piacokon (FTSE100 -0,16 százalék, DAX 0,47 százalék, CAC40 0,18 százalék).

- Két fontosabb makroadat, az építőipari kibocsátás és a ZEW hangulat index érkezik az eurózónából.

- Mario Draghi az EKB elnöke tegnap Brüsszelben beszélt, szerinte a központi bank sokat tett azzal, hogy jelentős likviditást biztosított a bankoknak, de az EKB nem tudja megváltoztatni a bankok általános kockázatkerülését. A konszolidációs folyamatok miatt nehéz helyzetben vannak az egyes tagországok, ezt a központi bank is tudja, de a kiigazítás elkerülhetetlen. A kulcskérdés, hogy miként lehet tompítani a recessziós hatást.

Olaj, arany:

- A tegnap nap folyamán az olaj árfolyama 97,34 dollárról 95,86 dollárra csökkent, és ma reggel is folytatódni látszik a csökkenő trend. Technikai oldalról nézve egy duplatető fedezhető fel a grafikonon, ami erős esést jelző alakzatnak tekinthető. Közben a fundamentumok sem voltak túlságosan pozitívak. Mario Draghi gyenge Európáról beszélt, Amerika zárva volt, Szaúd-Arábiáról pedig kiderült, hogy tavaly exportálta a legtöbb kőolajat 2005 óta.

- Az arany árfolyama nem változott tegnap érdemben, a nyitó 1609,85 dollárról 1610,05 dollárra emelkedett, ma reggel pedig további kismértékű pozitív elmozdulás látható.

Devizák:

- A tegnapi devizapiaci mozgásokat is meghatározta az amerikai piacok zárva tartása, és az a tény, hogy nem jelent meg jelentősebb makroadat sem. A tegnapi nap egyetlen érdemleges eseménye Mario Draghi beszéde volt, aki ismételten elmondta, hogy az Európai gazdasági kilátások még mindig gyengék és az idei év során csak lassú javulást vár, azonban még ez sem gyakorolt jelentős hatást a tegnapi csendes kereskedésben, a dollár a nyitó 1,3364-ről 1,3351-ig erősödött az euróval szemben.

- A nyugodtság és a hírnélküliség határozta meg a hazai fizetőeszköz mozgását is, ami a 292,5-es szint közelében erőt vett magán és mérsékelt erősödésbe kezdett. Az EURHUF árfolyam a nyitó 292,30-as árfolyamról 291,52-ig erősödött.

Távol-Kelet:

- A Shanghai 1,84 százalékot, a Hang Seng 0,97 százalékot, a Nikkei pedig 0,31 százalékot csökkent a reggeli kereskedésben

- A kínai jegybank 28 napos repo keretében 30 milliárd yüan, vagyis 4,8 milliárd dollárnyi forrást vont ki a gazdaságból. Hasonló lépésre utoljára júniusban került sor. A mostani döntést az indokolta, hogy az egy hetes ünnep előtt jelentős többletlikviditást biztosítottak a bankok számára, amikor a készpénz iránti kereslet megélénkül, ez pedig rontja a bankok likviditását. A mostani likviditás csökkentésnek erős üzenete van, ugyanis azt jelzi, hogy a jegybank nem akar túlságosan laza kondíciókat biztosítani. Az intézkedés hatására jelentős csökkenés ment végbe elsősorban a Shanghai indexben, de a Hang Seng-re is hatást gyakorolt.

- Az S&P negatív kilátásokat megfogalmazva megerősítette Japán ’AA-’-os hitelminősítését.

- A negyedik negyedévi GDP 18,9 százalékkal nőtt az előző évhez képest Thaiföldön.

- A Bridgestone 10,3 százalékot emelkedett, miután a negyedévben a tavalyi eredmény több mint duplájáról számolt be a vállalat, ráadásul 2013-ra rekorderedményt vár.

Határidős piacok: A határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

Kedvezményt kapnának a bankadóból azok a bankok, amelyek bővítik hitelezési aktivitásukat, hangzott el több kormánypárti politikustól is tegnap. Bár a hír kedvező, nem szabad elfelejteni, hogy ez a lehetőség már most is létezik, csak nagyon szigorú feltételek mellett. Az OTP emelkedéssel reagált a hírre tegnap. Az OTP évente 30 milliárd, míg az FHB 2,8 milliárd forint bankadót fizet.

- A cég elnökéhez köthető fő tulajdonos, a Lazarus 5.000 darab PannErgy részvényt kényszerértékesített. A tranzakciót követően a Lazarus 2.021.500 darab részvénnyel és további 615.000 darab részvényre vonatkozó vételi pozícióval rendelkezik, ami 12,52 százalékos tulajdoni hányadnak és 14,38 százalékos befolyásnak felel meg.

- Briglovics Gábor igazgatótanácsi tag 2013. február 15-én 1.000 darab PannErgy részvényt vásárolt 320 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Briglovics Gábor által tulajdonolt PannErgy részvények száma 3.600 darabra, tulajdoni hányada 0,0171 százalékra, míg a szavazati joga 0,0197 százalékra nőtt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.