A Moody''s kedd éjjel, az európai piaci zárások után Londonban közölte, hogy megerősíti az MFB "Ba1" szintű előresorolt devizaadós-osztályzatát, valamint a "Ba2/Not-Prime" devizabetéti besorolást. A lépés Magyarország szintén "Ba1" fokozatú, negatív kilátású állampapír-besorolásának, valamint a Magyarországon működő bankok "Ba2" devizabetét-osztályzati plafonjának február 8-án bejelentett megerősítésével van összefüggésben. A Moody''s keddi bejelentése szerint az MFB valamennyi besorolásának kilátása továbbra is negatív.
A cég a fő osztályzatok megerősítése mellett gyengítette az MFB önálló - vagyis a külső segítség kilátásával nem számoló, a saját belső pénzügyi erő figyelembevételével kialakított - megítélési mutatóját az eddigi "b1"-ről "b2"-re. Ez a kiigazítás a hitelminősítő indoklása szerint tükrözi azt a hatást, amelyet a gyengébb magyar gazdasági környezet gyakorol az MFB-nek arra a megbízatására, hogy támogassa a magyar vállalati szektort. Az önálló megítélés kiigazítása emellett tükrözi az MFB folyamatosan veszteséges profilját, amelynek fő tényezője a hitelveszteség-leírások magas szintje és a gyenge jövedelemtermelő kapacitás.
A kiigazítás harmadik okaként a Moody''s az MFB nem teljesítő kinnlevőségeinek növekvő arányát említi, kiemelve, hogy a banknak jelentős kitettségei vannak a kereskedelmi ingatlanszektorban és az építőipari ágazatban.
A működési környezettel kapcsolatban a Moody''s közölte, hogy a magyar gazdaságban a tavalyi egész évi 1,7 százalékos GDP-visszaesés után az idén is csak "nagyon csekély" növekedést vár, "már ha egyáltalán lesz bármennyi növekedés". A hitelminősítő prognózisa szerint a magyarországi munkanélküliségi ráta az idén valószínűleg meghaladja a 11 százalékot.
A Moody''s várakozása szerint az MFB 2012-ről jó eséllyel veszteséget jelent, és 2013-ban is "kihívásokkal" lesz kénytelen szembenézni a jelenlegi nehéz magyar gazdasági környezetben. A Moody''s azzal is számol, hogy a bank közvetlen hitelportfoliójának eszközminősége tavaly tovább romlott, és a hitelminősítő szerint várhatóan 2013-ban is ez lesz a helyzet, tekintettel a kedvezőtlen gazdasági környezetre és a bank jelentős kitettségére a magasabb kockázatú ingatlanpiaci és építőipari szektorokban.
A hitelminősítő ugyanakkor közölte, hogy változatlanul igen nagy valószínűségűnek tartja az MFB támogatását a magyar kormány részéről szükség esetére, ahogy az eddig is történt. A Moody''s ezzel együtt azt valószínűsíti, hogy a tavalyi veszteségek miatt gyengült az MFB tőkerátája. A Moody''s a múlt héten negatív minősítési lépéseket jelentett be három másik magyar bankra, az OTP Bankra, az OTP Jelzálogbankra és az FHB-ra, szintén a gyengülő működési környezettel indokolva döntését.
A cég múlt csütörtökön Londonban közölte, hogy az FHB hosszú futamú betéti besorolását "Ba3"-ról két fokozattal - a köztes "B1" kihagyásával - "B2"-re, az OTP Bank alárendelt adóskötelezettségeinek osztályzatát egy fokozattal "Ba2"-ről "Ba3"-ra, junior alárendelt adóskötelezettségeinek besorolásait ugyancsak egy fokozattal "Ba3(hyb)"-ről "B1(hyb)"-re rontotta.
Ezek a lépések az érintett bankok önálló adósminőségi besorolásainak rontásával voltak összefüggésben. Az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank e megítélési besorolása "ba1"-ről "ba2"-re, az FHB-é "b1"-ről "b3"-ra csökkent.
A Moody''s akkori indoklása szerint e lépések fő tényezője az "egyre gyengébb" magyarországi gazdasági és működési környezet, valamint azok a kihívások, amelyeket e gyenge környezet támaszt a három bankcsoport hálózataival, eszközminőségével és jövedelmezőségével szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.