Küzd a forint, hogy tovább erősödhessen. Az EUR/HUF 292 alá az elmúlt napokban tartósan nem tudott menni, de ma reggel valamelyest izmosodni látszik a hazai fizetőeszköz, így reggel 292 alatt tartózkodik a devizapár. Ha 291,5 alatt tudna zárni a kurzus, akkor a forintról alkotott technikai kép érdemben megváltozhatna. A régióban a lengyel zloty mutat intenzív erősödést ma reggel, ami a pénteki izmosodás folytatódását jelenti. A külpiaci hangulatnak jelenleg inkább támogatnia kellene a forint esetleges további erősödését.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Pénteken is megőrizte relatíve erős szintjét a forint. Kezdetben valamivel 292 felett állt az EURHUF, majd a kedvező USA-beli makroadatok és a jó tengerentúli tőzsdenyitás hatására 292 alá erősödött. A jegybank és a kormányzat felől a hét korábbi részeiben érkező piacnyugtató üzenetek, úgy tűnik, hogy megtették a hatásukat, a forint az elmúlt héten relatív felülteljesítő volt. A ma reggeli kereskedésben az inkább pozitív külső piaci hangulatban nem látszik nagyobb elmozdulás péntekhez képest. A héten fontosabb iránymutató adat, esemény nem nagyon lesz, így alapvetően hangulatvezérelt kereskedésre számíthatunk.
A hét utolsó napján az állampapírok másodlagos piacán csak kisebb mértékű hozamváltozásokat regisztrált az ÁKK a görbe teljes szakaszán. Az előttünk álló héten a csütörtöki kötvényaukciókra figyelhetnek leginkább a befektetők.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon pénteken tovább folytatódott a dollár gyengülése is az euróval szemben. Az árfolyam a reggeli 1,3579-ről zárásra 1,3640-re változott, azonban nap közben az 1,3711-et is elérte. A gyengülés a vártnál lassabban bővülő munkaerő piaci adatok eredményére indult el, azonban később a vártnál jobb ISM és Michigani fogyasztói bizalmi index publikálása után visszább húzták az árfolyamot. Jó hangulat uralkodott pénteken a tengerentúlon, a vezető részvényindexek új lokális maximumra kapaszkodtak. Számos makroadat és gyorsjelentés tarkította a kereskedést (Dow 1,08 százalék, Nasdaq 1,17 százalék, S&P500 0,99 százalék). A fontosabb, gyorsjelentést közzétevő vállalatok (Exxon, Merck, Chevron) mind szép számokkal örvendeztették meg a befektetőket. Ázsiában a Nikkei 0,61 százalékot, a Hang Seng 0,4 százalékot a Shaghai index pedig 0,37 százalékot emelkedett. A jen tovább gyengült az amerikai dollárral és még erősebb mértékben az euróval szemben, a jelentős likviditásbővítés hatására. A vállalati jelentések itt is jók voltak, a Panasonic például 17 százalékot emelkedett, miután nyereségről tudott beszámolni.
Bár alig változott pénteken a kőolaj ára, a két hónapja tartó ralli egyelőre nem látszik csillapodni. A piacon már a 100 dollárt meghaladó árakról beszélnek, jelenleg 97,46 dolláron forog az amerikai könnyűolaj. Az arany ára sem változott, az 1.667 dolláros szinten maradt a ma reggeli kereskedésben. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A tengerentúlon a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma 157 ezerrel bővült januárban a várt 165 ezer fő helyett, miközben az előző havi adatot lényegesen felfelé korrigálták. Az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index a várt 50,6 pont helyett 53,3 pontra emelkedett januárban, ami 2012 áprilisa óta nem látott érték.
Heti kitekintő:
USA: a tengerentúlon a múlt heti adatdömping után a héten csak kisebb jelentőségű adatokat publikálnak. Ma az ipari rendelésállomány decemberi statisztikái után holnap az ISM szolgáltató szektor-beli beszerzési menedzser index januári számait ismerhetjük meg. Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett a negyedik negyedéves termelékenység és egységbér-költség adatokat teszik közzé. A hét pénteken a külkereskedelmi mérleg decemberi adataival zárul.
Eurózóna: kétségkívül az EKB ülése lesz fókuszban csütörtökön. Nem várható változtatás az irányadó kamatláb 0,75 százalékos szintjében, illetve valószínűleg újabb intézkedések bejelentésére sem fog sor kerülni. Egyelőre kérdéses, hogy mennyire indokolt a jegybanknak az előző ülés után mutatott optimizmusa, miszerint a pénz- és tőkepiaci helyzet javulása pozitív hatást fog kifejtetni a reálgazdasági folyamatokra is.
Magyarország : Az előttünk álló héten fontos konjunktúraadatokat (előzetes decemberi ipari termelés és külkereskedelmi mérleg) tesz közzé a KSH, melyek segíthetnek annak megítélésében, hogy hogyan alakult a GDP a tavalyi negyedik negyedévben. Összességében úgy gondoljuk, hogy az adatok megerősítik azon várakozásunkat, hogy tovább mélyülhetett a recesszió az időszakban. A tavalyi negyedik negyedéves rossz teljesítményt azonban az idei első negyedévben várhatóan némi pozitív korrekció követi majd. A fenti mutatók mellett csütörtökön esedékesek az előzetes januári államháztartási mérleg statisztikák is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.