Nagyon szép eredményeket értek el tavaly az önkéntes és magánnyugdíjpénztárak. A PSZÁF által korábban közzétett összesített intézményi adatokból is lehetett már ezt sejteni, hiszen az önkéntes pénztárak például 2012-ben 120 milliárd forint fölötti hozamot termeltek, ami rekordnak számít 19 éves történetük során. Az alaposan megcsappant vagyonú magánkasszák is 23,7 milliárd forintnyi hozamot értek el.
A részletes pénztárakra lebontott adatokból az is kiderül, a megmaradt magánnyugdíjpénztárak portfóliói kivétel nélkül magasabb hozamot értek el tavaly, mint az infláció mértéke, ami 5 százalékos volt. A magánnyugdíj-pénztári szektorban a legmagasabb hozamot az OTP növekedési alapja érte el, 19,22 százalékosat, a legalacsonyabb hozam az Aegon klasszikus alapjánál volt, 7,97 százalékos. A klasszikus portfóliók összesített, vagyonnal súlyozott nettó átlaghozama 12,13 százalékos, kiegyensúlyozott portfólióké 16,56, növekedési portfólióké pedig 15,66 százalékos lett. A szektor egészére nézve a vagyonnal súlyozott nettó átlaghozam a PSZÁF adatai szerint 15,64 százalék volt.
Hosszabb távon nézve sem lehet ok a panaszra. Az elmúlt tíz évben az átlagos infláció 5,12 százalékos volt, a magánnyugdíj-pénztári portfóliók között egyetlen olyan sem volt, amelyiknél a nettó átlaghozam ezt ne haladta volna meg. A két végletet két klasszikus portfólió képviseli: a legjobb az Axáé lett, 8,01 százalékos hozamával, a leggyengébb az Aegon klasszikus alapja lett 5,41 százalékos átlaghozammal.
Az önkéntes pénztárak a magánkasszáknál valamivel magasabb, 13,13 százalékos átlaghozamot értek el tavaly. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy ezek a pénztárak több állampapírt tartanak, amelyeken tavaly nagyon szépen lehetett keresni. A hozamok terén a legjobb az ING „csendélet” portfóliója lett, 19,95 százalékos teljesítményével, az egyetlen kassza, ami „betlizett”, a Rába volt, ott mindössze 1,8 százalékos hozam keletkezett. A Rábán kívül egyébként nem volt olyan önkéntes nyugdíjpénztár, amelynek hozamai az egyébként viszonylag magas tavalyi inflációs adatot ne tudták volna felülmúlni. A 19 százalék fölötti mezőnybe bekerült még az Aegon „szakértői” portfóliója és az MKB kiegyensúlyozott alapjai is, utóbbi azért is örömteli, mert az egyik legnagyobb hazai önkéntes nyugdíjpénztári alap: csaknem 80 milliárd forintnyi vagyont kezel.
Az önkéntes pénztárak között sincs olyan, amelyik az elmúlt tíz évben ne tudott volna lépést tartani az infláció ütemével. A legjobban az Életút „D” portfóliója teljesített, amely évtizedes távon évente 9,48 százalékos hozamot ért el. A sereghajtó pozíciót az Axa „fiatalos lendület” portfóliója szerezte meg, náluk mindössze 5,41 százalékos volt a tízéves átlaghozam.
VG Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.