Amíg a jen árfolyama 2,5 forint alatt van, a most belépő hiteleseknek piaci árfolyamon kell törleszteniük a kölcsönüket, pontosan úgy, mint eddig. A rögzített árfolyamból adódó védelem csak akkor lép életbe, amikor a kurzus átlépi a 2,5-es szintet. Ebben az esetben a rögzített árfolyamom folytatódik a törlesztés, a piaci árfolyam és a rögzített árfolyam közötti különbségből a tőketartozás pedig a gyűjtőszámlára kerül, a kamatot a bank és az állam közösen átvállalják.
Ha a jen a 2,5-es szint alá gyengül, a 2,5-es árfolyamszint mellett addig kell törleszteni, amíg a gyűjtőszámláról el nem fogy a tartozás, utána ismét piaci árfolyamon kell törleszteni. Azoknak, akik most lépnek be, a gyenge jen miatt nem kerül pénz a gyűjtőszámlájukra, tehát nem fognak többet törleszteni, mint eddig. A PSZÁF adatai szerint egyébként február végén mintegy 74 millió forintnyi tartozás volt az árfolyamgátba korábban belépett mintegy 3200 jenhiteles gyűjtőszámláin, ez számlánként valamivel több mint 23 ezer forintot jelentett.
Ha a jen/forint árfolyam a mostani szinten marad, akkor lapunk számításai szerint 50 ezer forintos havi törlesztőrészlet mellett körülbelül 5-6 hónap alatt le is nullázódhat az ügyfél gyűjtőszámlája, és ugyanakkorára csökkenhet a törlesztőrészlete, mint a be nem lépett adósoké. Utóbbiak egyébként abban az időszakban, amikor az árfolyamgátasok a védelem miatt éppen kevesebbet fizettek, sokkal többet törleszthettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.