"A feltörekvő piacok szempontjából a kínai problémák a nagyobbak, a Fed bármit is csinál, azt kontroll alatt tartja” – mondta lapunknak Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Újabb Lehman-válságra ugyan nem számít a szakember, de a feltörekvő kötvénypiacokat hasonló módon megingathatják a kínai történések, mint ahogy az orosz válság tette.
A magyar állampapírok hozama az elmúlt napokban megindult felfelé, a leghosszabb hozamok tegnap már 7 százalék fölött voltak, amire hét hónapja nem volt példa. A hazai kötvények egyébként együtt esnek a többi feltörekvő hitelpapírral, a lengyel, a török vagy a dél-afrikai kötvények hozama is emelkedett az utóbbi időben. A gyorsan megugró hozamszint ellenére sem tanácsolják a szakemberek, hogy vásároljanak a befektetők magyar kötvényeket. „Szerencsésebb ugyan most beszállni, mint egy hónapja, de fennáll a veszélye annak, hogy szétesik a piac” – mondja Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Duronelly szerint aszimmetrikusak a kockázatok: lefelé csak lassan és kisebb mértékben mehetnek a hozamok, ha viszont megindul a tőke kivonása a piacokról, gyorsan megugorhatnak a ráták.
Magyarországon a helyzetet az is különösen pikánssá teszi, hogy az elmúlt hónapokban rengeteg kisbefektető tehette át a megtakarítását kötvényalapokba, amelyeknek az árfolyama most többnyire esik. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint az év elejétől május végéig mintegy 250 milliárd forint friss pénz érkezett ezekbe a konstrukciókba. A befektetők nem kis része feltehetően azért választott kötvényalapot a pénzének, mert ezek a konstrukciók visszatekintve még mindig nagyon szép hozamokkal rendelkeznek, miközben a bankbetéteknél egyre kisebb a kamat. Az alapkezelők persze az állampapírpiac lejtmenete ellenére is igyekeznek a befektetők veszteségeit mérsékelni. Az OTP Optima rövid kötvényalap volt az egyik legnagyobb nyertese az alapok tőkebeáramlásának az idén, hozzávetőlegesen 150 milliárd forintot vonzott. „Nagyon óvatosan kezeltük az alapot, amikor 5 százalék alá kerültek a hosszú hozamok, olyan pozíciókat próbáltunk felvenni, amelyek egy esetleges hozamemelkedés idején védelmet nyújthatnak. Ez az Optima esetében egy euró long volt” – mondta Szalma Csaba. Az Optima az elmúlt hónapban el is kerülte a tőkevesztést, még emelkedett is az árfolyama, a hosszú kötvényalapok között viszont nem nagyon akad olyan, amelyik el tudta volna kerülni az árfolyamcsökkenést.
A szakember szerint hosszabb távon igazi hozamlehetőség főleg az amerikai részvénypiacon lehet, illetve a dollár erősödésére érdemes játszani.
Hasonlóképpen vélekedett néhány napja Hajdu Egon, a CIB Alapkezelő befektetési igazgatója is, aki szintén a fejlett részvénypiacokat ajánlotta a befektetőknek.
A szakember szerint hosszabb távon igazi hozamlehetőség főleg az amerikai részvénypiacon lehet, illetve a dollár erősödésére érdemes játszani.
Hasonlóképpen vélekedett néhány napja Hajdu Egon, a CIB Alapkezelő befektetési igazgatója is, aki szintén a fejlett részvénypiacokat ajánlotta a befektetőknek. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.