A biztosítók mégsem örülnek, az úgynevezett korrigált díjbevétel, amelyben az egyszeri és eseti díjakat csak 10 százalékos súllyal számítják be, már csökkent tavalyhoz képest 1,7 százalékkal, az idei első kilenc hónapban mindössze 203,6 milliárd forintot tett ki. A korrekció magyarázata az, hogy az egyszeri és eseti díjak a folyamatos díjú konstrukciókkal ellentétben a következő években nem hoznak pénzt a biztosítóknak. „A harmadik negyedéves Mabisz-adatok alapján az életbiztosítási piacon már korábban látható tendenciák folytatódását láthatjuk: az egyszeri díjas biztosítások díjbevétele dinamikusan nő, a folyamatos díjas biztosítások volumene csökken” – magyarázza az adatokat Garamvölgyi Zoltán, a Groupama Garancia nem-életbiztosítási ügyvezető igazgatója. Kálózdi Tamás, a Signal elnök-vezérigazgatója szerint a kamatvadászat vezeti az ügyfeleket az életbiztosítások piacára, ez adja az egyszeri díjak növekedését.
A legkomolyabb növekedést az életbiztosítási piacon az idén nem meglepő módon azok a biztosítók mutatták fel, amelyeknél megugrott az egyszeri díjas konstrukciók értékesítése. A Magyar Posta életbiztosítója például szinte csak ilyen biztosításokat értékesít, és tavalyhoz képest 33 százalékkal tudta növelni a díjbevételét 40,6 milliárd forintra.
Az MKB életbiztosítója 64 százalékkal növelte a díjbevételét szintén döntően az eseti és egyszeri díjaknak köszönhetően, igaz, az impozáns mértékű gyarapodással együtt is még mindig kis cégnek számít a piacon. A Signalnál 51, az Uniqánál több mint 40, a Groupama Garanciánál 27 százalékkal növekedett az életbiztosítási díjbevétel éves alapon. A kimondottan a rendszeres díjas konstrukciókra fókuszáló biztosítók ugyanakkor örülhettek, ha a díjbevételeik szinten maradtak. Minimális növekedést ért el például az Aegon és a Generali életága tavalyhoz képest.
A nem életág díjbevétele 1 százalékkal csökkent 2012-höz képest, 293,4 milliárd forint lett. A Mabisz adatai szerint egyfajta átrendeződés indult meg a biztosítások között, egyes ágazatok díjbevétele csökkent, másoké növekedésnek indult. A casco például az idei év egyik vesztese, csaknem 12 százalékkal 47,8 milliárd forintra csökkent az első kilenc hónapban a díjbevétele. Kezességre viszont 86 százalékkal több biztosítást kötöttek az idén, mint tavaly, csaknem 2,5 milliárd forintot fordítottak erre az ügyfelek. A betegségbiztosítások iránt is nőhetett a kereslet az idei kilenc havi díjbevétel ugyanis csaknem a harmadával nagyobb a tavalyinál.
A nem élet ágon a piacvezető Allianz nagyon sokat bukott tavalyhoz képest, 62,9 milliárd forintos kilenc havi díjbevétele csaknem 14 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál. A nagyok közül az Aegonnál és a Groupama Garanciánál valamelyest nőtt, a Generalinál kis mértékben csökkent a nem életbiztosítási díjbevétel. A nem életág idei nagy nyertesei között van több közepes biztosító is. Az egyik az Union, ahol 43 százalékkal nőtt a díjbevétel, a Signal, ahol 22 százalékos növekedést értek el, és alacsony bázisról kapaszkodva növekszik látványosan az MKB, valamint a CIG Pannónia általános biztosítója, utóbbi tavalyhoz képest több mint 80 százalékkal növelte a forgalmát.
A két ágazat díjbevételét összesítve a biztosítók rangsorát még mindig az Allianz vezeti, idei 102,6 milliárd forintos kilenc havi díjbevétele viszont 5,34 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál. Egyre szorosabban követi a piacvezetőt a Generali, amely önmagában csaknem 84 milliárd, a konszolidációba bevont cégekkel együtt pedig több mint 89 milliárd forintos díjbevételt ért el. Ha egyébként a korrigált díjbevétellel számolunk, a Generali csoport szinten már utolérte az Allianzot. Az öt legnagyobb piaci szereplő között ott van még a Groupama Garancia és az Aegon is, a teljes díjbevételt nézve az előbbié, a korrigált számokkal kalkulálva az utóbbié a bronzérem. Az ötödik helyre az idén visszakapaszkodott az ING, amely zsinórban öt év zsugorodás után végre ismét tudta növelni a díjbevételét.
A szövetség adataiból egyelőre csak annyi látható, a nem életág díjbevétele nem nőtt, hiába terheli szinte az összes ebbe a kategóriába tartozó biztosítást 10 vagy 15 százalékos biztosítási adó. Ez alapján feltételezni lehet, hogy a piaci szereplők ezt a közterhet legalább részben lenyelték. Emellett az időjárás sem volt kegyes az idén a biztosítókhoz, a tél sokáig tartott, és a nyár is viharosabb volt a tavalyinál.
A szövetség adataiból egyelőre csak annyi látható, a nem életág díjbevétele nem nőtt, hiába terheli szinte az összes ebbe a kategóriába tartozó biztosítást 10 vagy 15 százalékos biztosítási adó. Ez alapján feltételezni lehet, hogy a piaci szereplők ezt a közterhet legalább részben lenyelték. Emellett az időjárás sem volt kegyes az idén a biztosítókhoz, a tél sokáig tartott, és a nyár is viharosabb volt a tavalyinál. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.