A DAX esetében a 20 és a 30 napos mozgóátlag is 9.253 pontnál van, vagyis ha eddig csökken az index értéke, akkor még mindig nem történt semmi. Ha a fundára tekintünk, akkor azt látjuk, hogy a P/E alapú árazás az elmúlt 8 év átlaga fölött van 20-30 százalékkal. Ez alapján akár egy komolyabb korrekció is jöhet. Ráadásul a 200 napos mozgóátlag eléggé messze van, hiszen 8.500 pont környékén mozog most. Így árgus szemekkel figyeljük a 20 és a 30 napos mozgóátlagokat, nevezetesen hogy azokon átesik-e az index.
Ha igen, akkor igazán elkezdhetünk aggódni, hiszen jó eséllyel egy még nagyobb esés elején vagyunk. Ez igaz a Dow Jones ipari átlagindexre és az S&P500-ra is. A BUX-ban továbbra sincs irány. A 200 napos mozgóátlag környékén oszcillálunk. Az esetleges mélyebb korrekciós forgatókönyv nagyobb valószínűsége ellenére éves viszonylatban további fellendülést várunk a részvénypiacokon. Az igazi bika piac még csak mostanában kezdődött el, és még évek állnak előttünk a fellendülésben
USA:
- Nagyobb kilengések mellett felemásan zárták a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók (Dow 0,17%, Nasdaq -0,27%, S&P500 -0,05%).
- Pénteken Ben Bernanke beszédét várták a befektetők, aki azt mondta, hogy a nulla közeli alapkamat, az új kommunikációs módszerek és a pénznyomda nélkül a tengerentúli gazdaság stagnált vagy recesszióba került volna.
- Jeffrey Lacker richmond-i Fed elnök szerint a gazdasági növekedés 2% körül alakulhat idén, szemben a 3%-os elemzői várakozásokkal. A kamatokkal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy akár már az idei évben is sor kerülhet az irányadó ráta emelésére, de sokkal valószínűbb, hogy erre csak jövőre fog sor kerülni.
- Egy fontos makroadatot publikálnak a tengerentúlról 16 órakor: az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index decemberi értékét.
Európa:
- Mérsékelt emelkedéssel zárták a kereskedést a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,19%, DAX 0,37%, CAC40 0,49%).
- Német fogyasztói árindexet, és az euró zónából pedig szolgáltatói beszerzési menedzser indexet publikálnak ma.
Olaj, arany:
- A WTI 94,2 dolláron állt ma reggel, enyhén emelkedő trendet mutatott. Az árakat elsősorban a növekvő líbiai kínálat és a készletek alakulása mozgatja.
- Az arany 1,240 dollárig erősödött, ami három hetes csúcs. Ez elsősorban a növekvő ázsiai keresletnek köszönhető, mivel több befektető szerint az alacsony árszint növelheti a távol-keleti keresletet.
Devizák:
- Lényegében a 20 napos mozgóátlagon zárta a hetet a forint az euróval szemben. A pénteki nyitó 297,9-es értékről nap végére 298,89-re emelkedett az EUR/HUF árfolyama, és ma reggel is a mozgóátlag környéken kereskednek a devizapárral, így akár annak áttörésével is megpróbálkozhat a forint.
- Csütörtököt követően pénteken is jelentős mértékű dollárerősödést láthattunk az euróval szemben. A dollár a 30 napos mozgóátlagtól rugaszkodott el lefelé, és az árfolyam 1,3672-ről 1,3589-ig ment. Ma reggel további mérsékelt dollárerősödés tapasztalható.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 2,3%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index 2,0%-ot zuhant a hét első reggelén.
- A japán piac gyenge teljesítményét nagyrészt az okozta, hogy az újév után most nyitott ki először a tőzsde, így a befektetők csak ma reagálhattak az elmúlt napok negatív hangulatára, ráadásul a jen is erősödött a dollárral szemben.
- A kínai piac esése mögött valószínűsíthetően az IPO-k újbóli engedélyezése áll, ugyanis a befektetők tartanak attól, hogy a 12 hónapos tiltást követően túl sok új részvényt vezetnek be a piacokra.
- A HSBC felmérése szerint a kínai szolgáltató szektorban a PMI értéke az előző havi 52,5 pontról 50,9 pontra csökkent decemberben. Hasonló visszaesést mutatott a kínai statisztikai hivatal felmérése is.
Határidős piacok:
- Vegyes képet mutatnak a határidős piacok ma reggel.
Vállalati hírek
- A korábbi híreknek megfelelően a Banco Santander-nek sikerült megállapodnia az Apollo Global Managementtel az ingatlan fejlesztéssel foglalkozó spanyol Altamira értékesítéséről. A tranzakció a leányvállalat 85%-át érinti, melyet 664 millió euróért adtak el. Az ár magasabb, mint ami korábban az újsághírekben megjelent, ugyanis ott 700 millió euró szerepelt a cég 100%-ára vetítve. A mostani értékesítéssel a Santander 385 millió euró adózás utáni egyszeri profitot realizálhat, ami részvényenként 3 eurócent, ami ráadásul már nagyrészt beárazódhatott korábban.
- A BMW a rekordnak számító decemberi értékesítéssel tavaly rekord évet zárt az USA-ban. A BMW csoport decemberben 0,3%-kal növelte értékesítését az egy évvel korábbihoz képest, az év egészében pedig 8,1%-kal múlta felül a 2012-es évet. Különösen a személygépkocsik esetében volt kiugró a növekedés: 21,7% decemberben, 19,6% az év egészében, azonban a csoport teljesítményét lehúzta az SUV modellek gyengébb értékesítése.
- A Daimler csoporthoz tartozó Mercedes a BMW-hez hasonlóan rekordévet zárt a tengerentúlon. 313 ezer gépkocsit értékesítettek 2013-ban, ami 14%-kal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. A pozitív hír nem számít komolyabb meglepetésnek, ugyanis több egymást követő hónapban is rekordnak számító értékesítési adatokat publikált a Mercedes. Decemberben 33 ezer gépkocsit értékesítettek, ami 17,3%-kal haladja meg a korábbi év azonos hónapját.
- A most már a Fiat 100%-os tulajdonába tartozó Chrysler decemberi amerikai értékesítései elmaradtak a korábban várttól. Míg a piac 8,4%-os bővülést várt volna, addig csak 5,7%-ot emelkedtek a tavalyi év azonos időszakához képest az eladások.
- A kínai hatóságok vizsgálatot rendeltek el a Fiat által gyártott Jeep Wrangler esetében, ugyanis tűzveszélyesnek tartják a szakértők. A hír negatív, mivel hasonló okok miatt 2011-ben egyszer már átmenetileg megtiltották a modell importját, ráadásul a Fiat jelentős terjeszkedést szeretne végrehajtani Ázsiában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.