A szervezet 2500 ipari vállalkozást kérdezett meg, és majdnem minden második - 45 százalék - nyilatkozott úgy, hogy tervez az idén beruházást külföldön. A cégek több térséget is megjelölhettek, és a kelet-közép-európai régiót - az EU-hoz 2004 óta csatlakozott országok csoportját - 23 százalékuk választotta, ami 1 százalékpontos csökkenés a tavalyihoz képest, és alig a fele a 2006-ban regisztrált 43 százaléknak.
Ugyanakkor a 2006-os érték csak az uniós csatlakozást követő felfokozott érdeklődést jelzi, ezért a visszaesés egy normalizálódási folyamat része is - emelték ki a DIHK kutatói.
A térség vonzereje a német ipar számára 2010 óta nem változott számottevően, rendre 23-25 százalék körül volt a külföldi beruházásokat tervező cégek körében a kelet-közép-európai régió iránt érdeklődő vállalatok aránya. Az EU-hoz 2004 óta csatlakozott országok csoportja így nagyjából egy szinten áll Dél-Amerikával és Ázsia Kínán kívüli térségével.
A Kelet-Közép-Európában beruházást fontolgató német ipari cégek sorában kiemelkedően magas - 45, illetve 65 százalékos - azoknak a társaságoknak az aránya, amelyek aggódnak a németországi munka- és energiaköltségek emelkedése miatt - mutatták ki a felmérésben.
A tervezett beruházások motivációját kutatva azt is megállapították, hogy a költségcsökkentés más térségekhez viszonyítva a kelet-közép-európai terveknél a legfontosabb tényező. A termelési költségek visszaszorítása céljával végrehajtani tervezett beruházások aránya 32 százalék, míg például Észak-Amerikát tekintve ez az arány csupán 7 százalék, Nyugat-Európát tekintve pedig 18 százalék.
Az új piacok megnyitása viszont más régiókhoz képest kevésbé jelentős tényező, hiszen a térség piacai viszonylag kicsik és többnyire jól elérhetők Németországból is - áll a DIHK elemzésében, amely szerint végeredményben Kelet-Közép-Európa gyakran a "meghosszabbított munkapad" szerepét tölti be a német iparvállalatok számára.
Nyugat-Európa vonzereje a legnagyobb, ebbe a térségbe - az EU első 15 tagállamába - készül a külföldi beruházásokat tervező német iparvállalatok 46 százaléka, ami minden korábbinál magasabb arány, és 6 százalékponttal meghaladja az egy évvel korábban regisztrált 40 százalékos értéket, ami a DIHK kutatói szerint azt jelzi, hogy az euróövezeti államadósság-válság kezelésére hozott intézkedések javították a térség vonzerejét. A második helyen Kína áll 42 százalékkal, a harmadik Észak-Amerika 30 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.