A magyar gazdaság csak aktív és egészséges bankszektorral képes nőni - vélte a Figyelőnek adott interjújában Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, aki mind a banknál, mind a Mol-nál, mind az MLSZ élén folytatni kívánja munkáját. Amíg a verseny nem torzul, addig az elnököt nem zavarja a takarékszövetkezeti szektor állami támogatása, és Spéder Zoltánnal, valamint Lantos Csabával jónak érzi a viszonyát. Az OTP nem kádertemető, Simicska Lajostól, Szász Károlyon át, Kocsis Istvánig mindenki megszolgálta a banktól kapott fizetését - mondta Csányi Sándor az interjúban.
"Remélem, hogy a következő négy év kevesebb konfliktust hoz, ha ugyanis visszatekintünk az elmúlt négy évre, a kormány mozgástere sokkal korlátozottabb volt, mint most. 2010-ben az Európai Unió ragaszkodott az irreális költségvetési hiánycélok tartásához, valamint alapvető fontosságú volt a túlzott deficit eljárás alól való kikerülés is" – mondta a Figyelőnek Csányi Sándor. Rövid távon ez csak a bevételek drasztikus növelésével volt lehetséges, így azt gondolom, a szektorális adók bevezetése ezeket a célokat szolgálták, és nem az érintett ágazatokban működő vállalatok büntetését. A lakossági devizahitelek végtörlesztésével kapcsolatos döntést azonban elhibázottnak tartom, mert rendkívül sokba került a bankszektornak, én nem azokon segített, akik rászorultak, vélekedett a bankvezér.
Hozzátette, az ország elérte a középtávon fenntartható 3 százalék alatti deficitet, kikerültünk a túlzott deficit eljárásból, a fundamentumok jók, most az az elsődleges, hogy nőjön a gazdaság. Csányi szerint ehhez pedig bankszektor is kell. "Lehet szeretni, vagy nem szeretni a bankokat, de egyetlen gazdaságban sem képzelhető el növekedés, aktív és bővülő bankszektor nélkül. Más kérdés, hogy a devizahitelesek kérdése még nincs megoldva, még jöhetnek intézkedések. Abban bízom, hogy az állam, a bankok és az ügyfelek egyaránt kiveszik a részüket a teherviselésből" – mondta. A magyar bankszektor is szeretne túl lenni ezen a problémán, nekünk sem jó, hogy mindig a fejünk felett lebeg egyfajta fenyegetettség. Az árfolyamgát hatékony és hasznos eszköz, remélem nagyobb szerepet kap a helyzet rendezésében – tette hozzá.
Arra a felvetésre, hogy a másik tőzsdén jegyzett bank, az FHB viszont jobb helyzetbe került az OTP-nél, hiszen az állam nem titkoltan segítette az egyre jobban körvonalazódó ellen-OTP-s világ kiépülését úgy reagált: "az ügyfelek okosak, majd eldöntik, hogy kit választanak. Lehet őket terelgetni ide, vagy oda, de ott fognak kikötni, ahol jó szolgáltatást kapnak". Hangsúlyozta, hogy jelentős forrás áll az FHB - Magyar Posta - Díjbeszedő csoport rendelkezésére.
Annak kapcsán, hogy az állam terelgetni próbálja az ügyfeleket, kiemelte: "ha az állam próbál a piaci folyamatokba beavatkozni és ügyfélcsoportokat ide-oda mozgatni, az azt jelenti, hogy nem-piaci kockázatok jelennek meg. Ezt ellenséges lépésnek tekinteném, de még ebben az esetben sem tartok attól, hogy az OTP helyzete megrendülne".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.