Kiegészítette tavaly decemberben hozott jogegységi határozatát a Kúria. A döntésből kiderült: az árfolyamkockázat fogyasztókra történő áthárítása, vagyis az, hogy az árfolyamingadozásból származó esetleges veszteséget a kedvezőbb kamatért cserébe a hitelt felvevő viseli, a főszolgáltatás körébe tartozó rendelkezés, amelynek tisztességtelensége főszabályként nem vizsgálható. A tisztességtelenség csak akkor vizsgálható, ha egy figyelmes és körültekintő átlagos fogyasztó ezzel a kockázattal nem lehetett tisztában, nem kapott megfelelő tájékoztatást. „Valószínűleg kevesen tudják bebizonyítani, hogy így történt” – mondta a határozatot ismertető sajtótájékoztatón Wellmann György, a Kúria Polgári Kollégiumának vezetője. Wellmann elismerte, az árfolyam-ingadozás okozta a devizahitelesek tehernövekedésének a 88 százalékát, ez a pont azonban nehezen támadható majd meg a bíróságon.
Sokkal érdekesebb lehet az egyoldalú szerződésmódosítások kérdésköre, amelyek nagyjából a tehernövekedések mintegy tíz százalékáért felelősek. Az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tévő szerződéses rendelkezés a Kúria akkor tisztességtelen, ha az nem felel meg a Polgári Kollégium egy korábbi véleményében szereplő elveknek. Ezek között van az egyértelmű és érhető megfogalmazás, az objektivitás, a ténylegesség és arányosság, az átláthatóság, a felmondhatóság és a szimmetria elve. Ez alapján az egyoldalú szerződésmódosítás akkor nem tisztességtelen, ha a fogyasztó számára világosan és érhetően meghatározták, hogy az egyes körülmények változásai milyen mértékben hatnak a fogyasztó fizetési kötelezettségeire.
A fogyasztók ezeket a pontokat – például a kamatemeléseket – támadva, könnyebben érhetnek el sikert a bíróságokon a bankokkal szemben. Szintén könnyen sikerre vihető egy per a hitelintézetekkel szemben, ha az árfolyamrés jogosságát vitatja a devizahiteles. Az árfolyamrésről, vagyis arról, hogy a pénzügyi intézmények más árfolyamon folyósították a kölcsönt, mint amin a törlesztést előírták, ugyanis kimondta a Kúria, hogy tisztességtelen. Wellmann mindazonáltal senkit sem biztat arra, hogy pert indítson, véleménye szerint meg kellene várni a jogalkotót, hogy lépjen ezekben a kérdésekben, vagyis törvényben szabályozza az egyoldalú szerződésmódosítás és az árfolyamrés kérdését.
A Kúria jogegységi határozatának betartása nem kötelezi a bankokat semmire, egyedül a bíróságoknak szolgál útmutatóul a most folyamatban lévő devizahiteles perek kezelésére. Wellmann szerint ennek dacára a bankoknak is érdekükben áll, hogy elszámoljanak a fogyasztóikkal az árfolyamrés kapcsán. Természetesen, ha a jogalkotó is lép az ügyben – amire ígéret már van –, törvényben is lehet kötelezni a bankokat a tisztességtelenül beszedett marzsok visszafizetésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.