Bezuhantak az árfolyamok, miután a Svájci Nemzeti Bank bejelentette: feladják az 1,20-as euró/frank átváltási árfolyamot. A hír hatására a magyar piacokon is elképesztő mozgást láthattunk, néhány perc leforgása alatt 270-ről 370-re változott a frankárfolyam, és az euró is történelmi mélypontra került. Délutánra már stabilizálódni látszik a helyzet, a frankot 305, az eurót 320-325 forint körül adják.
A hír hatására reagáltak a magyar piacokon is: az Erste egy rövid időre felfüggesztett minden frankkal kapcsolatos tranzakciót, a felfüggesztésnek azonban már vége van. A délelőtt találtunk olyan pénzváltót is, ahol 261 forintért vették a frankot, és 450-ért adták.
A svájci jegybank feladta az 1,2-es euróval szembeni erős küszöb további védelmét, így az alpesi deviza brutálisan felértékelődött – kezdi elemzését Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza. A forint historikus csúcsra gyengül az euróval szemben, de szerinte pánikra azért nincs ok. Az viszont tisztán látszik, hogy tartósan berendezkedhetünk egy gyenge forintra és markáns volatilitásra.
A svájci jegybank egy kamatcsökkenés mellett bejelentette, hogy elengedi a korábbi minimumnak számító 1,2-es euróval szembeni keresztet, és hagyja az alpesi devizát felértékelődni az euróval szemben. Ami ezután jött, az pedig már történelem: az euró/frank jegyzése 1-es átváltási árfolyam alá süllyedt, majd a paritás környékén stabilizálódott.
Az SNB a következőkkel magyarázta a döntését:
- Az árfolyamküszöböt egy olyan időszakban vezette be az SNB, amikor a frank kivételesen túlértékelt volt, a pénzügyi piacokon pedig extrém bizonytalanság uralkodott. A frank továbbra is erős szinten áll, a túlértékeltség összességében csökkent az árfolyam rögzítésének kezdete óta. A gazdaság képes volt alkalmazkodni az új szituációhoz a rögzítés ideje alatt.
- A monetáris politikák divergenciája miatt az euró jelentősen leértékelődött a dollárral szemben, így a rögzítés révén a frank is gyengülő pályára állt a dollárhoz képest. Ezek között a körülmények között az SNB úgy látja, hogy nem igazolható a EURCHF esetén a minimális árfolyamszint további fenntartása. Ugyanakkor a kamatokat is csökkentette az SNB, hogy a monetáris kondíciók túlzott szigorodását elkerülje.
Szinte bizonyosan elkerülhetetlen lesz a svájci jegybank (SNB) devizapiaci intervenciója, miután az euróval szemben több mint három éve alkalmazott árfolyamvédelmi küszöb váratlan törlése után a svájci frank hatalmas mértékű erősödésbe kezdett - vélekedtek az SNB csütörtöki lépése után londoni pénzügyi elemzők.
Londoni elemzői vélemények szerint Közép-Európában, különösen Magyarországon a kezdeti árfolyamkilengések után valószínűleg nem lesz olyan pánikszerű piaci reakció, mint amilyen a devizaalapú hitelek árfolyamkockázatának kivédését célzó intézkedések előtt lett volna.
Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza szerint az SNB lépésének "közvetlen hatásai lesznek" Közép- és Kelet-Európa gazdaságaiban a frankalapú hitelek elterjedtsége miatt, szerinte leginkább Magyarország van kitéve ennek a problémának.
Ash ugyanakkor a járványhatást mérséklő tényezők között kiemelte, hogy 2008 óta a térségi országok többféle árfolyamkockázat-mérséklő intézkedéseket tettek, és ezek közül a legátfogóbb a magyarországi átváltási program. A szakértő szerint "a magyarok valószínűleg éppen a megfelelő időben léptek".
A Standard Bank vezető londoni szakértője szerint a svájci lépésnek lesz valamelyes hatása a nem teljesítő kinnlevőségek arányára, és emiatt a közép-európai bankok tőkepótlásra szorulhatnak, de a helyi bankok zömét birtokló külföldi tulajdonos bankok erre eddig is mindig készen álltak szükség esetén.
A régiós devizák mind gyengülni kezdtek a frankkal szemben, de a leginkább a forintot ütötték meg a piacon – írja Balatoni András. A frank/forint a 265-ös szintről egészen 378-ig száguldott, majd némi korrekciót követően 315-ös szinten állt be. Mindeközben az euróval szemben is historikus mélypontra kerültünk, mivel 326 volt a teteje az árfolyamnak, majd 323-324 között stabilizálódott a kurzus.
De indokolt-e a pánik?
Az autó és egyéb fedezetlen devizahitellel rendelkező háztartások rosszul, nagyon rosszul járnak ezzel a drasztikus gyengüléssel. Magyar Nemzeti Bank júniusi adatai alapján ilyen, nem jelzálogfedezetű devizahitelből 377 ezer van Magyarországon, összegük pedig 540 milliárd forintot tesz ki. Ebben a szegmensben várhatóan nőnek majd a banki veszteségek, illetve a nemfizető állomány.
Vállalatoknak is lehet devizahitele. A kkv-knak azonban jelentős része konvertálta a devizahitelét a Növekedési Hitelprogram keretében viszonylag kedvező feltételek mellett. A nagyvállalatok pedig tanultak az elmúlt évek volatilitásából egyre többen és többen fedezik azokat a pozíciókat, ahol nincs természetes fedezetük.
A jelzálog-alapú devizahitellel rendelkező háztartások már sztoikus nyugalommal tekinthetnek az árfolyamra, mivel ez az törlesztő részletüket ez a leértékelődés már nem befolyásolja.
A bankok az autó és egyéb fedezetlen devizahiteleken várhatóan újabb veszteségeket kénytelenek elkönyvelni, ezek azonban talán nem lesznek olyan súlyosak, mint amit a jelenlegi piaci reakció mutat. A devizahitelek konvertálásához szükséges devizát a bankok jórészt már beszerezték az MNB-től, így egyedül az euró/frank kockázat maradhatott a pénzügyi intézményeknél. Ezt azonban nagy valószínűséggel fedezték a bankok a piacon (erre utalt a mai nap az OTP), így összességében a bankrendszer csak kismértékben lehet negatívan érintett.
Az állam devizaadóssága természetesen jelentősen megugrik az átértékelődés révén. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy míg a központi költségvetés átértékelődési veszteséget realizál a devizakötvényeken, az MNB ezzel ellentétben nyereséget könyvelhet el a devizatartalék átértékelődése miatt. Ha tehát konszolidáltan nézzük a teljes államot, akkor itt sem olyan kedvezőtlen a kép.
Ami pedig az önkormányzatokat illeti, nekik nem kell aggódniuk - mondta kérdésünkre Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Az állam korábban átvállalta a települések devizahiteleit, így helyi problémát nem fog jelenteni az árfolyamzuhanás.
"Monetáris politikai szempontból szerintem örülhetünk ennek a gyengülésnek: nincs infláció, így a leértékelődésből fakadó áremelkedés segít elérni az MNB inflációs célját" – fejtette ki Balatoni András. Mindemellett jótékony hatást fejthet ki a külső egyensúlyra, ezért a nettó export növekedési hozzájárulása továbbra is pozitív tartományban marad. Mindezt pedig úgy, hogy a leértékelődésből származó negatív hatásokat eliminálta a kormány és az MNB.
Az ŰNG elemzője szerint mindezek miatt nem indokolja a pánikot sem a reálgazdaság helyzete, sem a pénzügyi rendszer stabilitása kapcsán. Mindemellett a gyenge forinthoz, illetve a volatilis piachoz jó lesz hozzászokni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.