Felfüggesztette új számlavezető rendszerének tesztelését a Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt. (KELER) – derül ki a társaság honlapján szereplő tájékoztatóból.
A tájékoztatás szerint a felfüggesztés ideje alatt a KELER a rendszercsere projekt működését felülvizsgálja, illetve a tesztrendszeren is elvégzi a szükséges módosításokat további belső tesztekkel párhuzamosan, hogy a tesztelés újbóli elindításakor teljes értékű tesztkörnyezetet biztosítson az ügyfelei számára. A tesztidőszak felfüggesztése – áll a tájékoztatóban – maga után vonja az augusztus 3-ra tervezett éles indulási időpont elhalasztását is annak érdekében, hogy a piaci szereplők számára elegendő idő álljon rendelkezésre a rendszer átültetésére.
A KELER Rendszercsere Projektjének tesztidőszaka áprilisban kezdődött meg: a társaság honlapján szereplő dokumentumok szerint a projekt célja, hogy az elkövetkezendő években egy modernebb, versenyképesebb, az ügyfeleket magasabb színvonalon kiszolgáló értéktár működésének feltételeit teremtse meg. A számlavezető rendszer cseréjére a KELER a Tata Consulting Services által szállított BaNCS rendszert választotta.
A KELER még 2010 júniusában csatlakozott az Európai Központi Bank kezdeményezéséhez, a TARGET2-Securities (T2S) projekthez, amelynek keretében 2017-ig létrejön az egységes európai értékpapír-elszámolási rendszer. A KELER azóta – tájékoztatott éves közgyűlése után a társaság – a hazai piaci szereplők bevonásával aktívan részt vesz a nemzetközi munkában, a 2012 júniusában a T2S csatlakozásról hozott döntéssel pedig elindította felkészülési projektjét, a Stratégiai Modernizációs Programot. Ennek keretében vezetik be az új értéktári számlavezető rendszert – Európa egyik legmodernebb háttér-infrastruktúráját –, amelyen keresztül 2016-ban csatlakoznak az európai rendszerhez.
A KELER a számlavezető rendszer cseréjének projektjével párhuzamosan több más fejlesztést is végrehajtott a közelmúltban: tavaly vezette be a „trade reporting” szolgáltatását, amely a derivatív ügyletek jelentési kötelezettségének teljesítésében segíti a piaci szereplőket: bankokat, brókercégeket, illetve a nagyvállalatokat. Mivel a trade reporting szolgáltatást az előzetesen vártnál többen választották, a cég szerint kijelenthető, hogy a hazai tőkepiaci szereplők jelentős százaléka a KELER szolgáltatását használva tesz eleget a jelentési kötelezettségének. Szintén tavaly fejlesztették ki – valamennyi érintett hazai tőkepiaci szereplő részvételével – a WARP platformot is, amely 2014 decemberétől vált az elsődleges befektetési jegy elszámolási rendszerré.
Az Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) tulajdonában álló KELER sikeres évet zárt tavaly: az éves, rendes közgyűlésen elfogadott beszámoló szerint a társaság 2014-et 232,2 milliárd forint mérlegfőösszeggel, 2,86 milliárd forintos adózás előtti és 2,36 milliárd forint összegű adózás utáni nyereséggel zárta: utóbbi 400 millió forinttal haladta meg az egy évvel korábbit. Az eredményt a közgyűlés döntése alapján teljes egészében az eredménytartalékba helyezték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.