Csúnyán visszaesett a vállalatok hitelállománya és a hitelezés dinamikája is csökkent a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Hitelezési folyamatok című elemzése szerint.
A cégek nettó hiteltörlesztővé váltak az első negyedévben, miután a visszafizetett kölcsönök volumene 203 milliárd forinttal meghaladta az új folyósításokét. Árnyalja azonban a képet, hogy a hitelállomány gyors ütemű zsugorodásában fontos szerepet játszott egy hatalmas, 120 milliárd forintos konzorciális hitelügylet is, amelyet márciusban törlesztettek. Ugyanennek a törlesztésnek köszönhető, hogy 0,6 százalékra esett vissza a vállalati hitelállomány növekedési üteme. Ezt az egyedi tételt nem számítva 2,4 százalékos lenne a ráta.
A kép azért így sem egyértelműen jó. Az új szerződések volumene az előző év átlaga alatt alakult január és március között. A hitelintézetek 477 milliárd forintnyi új vállalati hitelt folyósítottak, ebből 337 milliárd forintnyi volt a forinthitel, ennek 23 százalékát a Növekedési Hitelprogram (NHP) keretében nyújtották. A tavalyi második félévhez képest az NHP visszaesett, mindössze 76 milliárd forintnyi szerződést kötöttek az első negyedévben. A visszaesésnek egyrészt szezonális okai lehetnek, másrészt az is állhat mögötte, hogy az érintett cégek még nem készültek fel a meghosszabbított programban való részvételre.
A vállalati hitelezés élénkítése érdekében bevezette az NHP+-t is, hogy a bankok a kockázatosabb kkv-kat is finanszírozni tudják az olcsó jegybanki forrásból. A hitelek kamata e nélkül is csökken, az új, piaci alapú kölcsönöké március végén már csak 3,3 százalékos volt. A bankok maguk is hajlanának a kihelyezések fokozására, a hitelezési feltételek ugyanis enyhültek az első három hónapban. A következő félévben a bankok 16 százaléka tervez további lazítást, míg 14 százalékuk szigorítaná a vállalati hitelek feltételeit.
A háztartási hiteleket érintő legfontosabb változás az első negyedévben a forintosítás volt, ennek köszönhetően a devizahitelek állománya 3520,3 milliárd forinttal csökkent, a forinthiteleké pedig 2765,3 milliárd forinttal nőtt. A háztartások banki tartozásai 755 milliárd forinttal csökkentek az első három hónapban, ebből 659 milliárd forintnyi az elszámolás nyomán. A lakosság várhatóan még az idén és jövőre is nettó törlesztő marad – mondta Fábián Gergely, az MNB igazgatója. Az új kihelyezések volumene viszont már növekszik, az első három hónapban a háztartások 116 milliárd forintnyi kölcsönt vettek fel, ami 21 százalékkal haladja meg a tavalyi első negyedévit.
A lakáscélú hitelek feltételei nem változtak, a fogyasztási hiteleknél viszont valamelyest szigorítottak a bankok. A lakáshitelek kamata tovább csökkent, és a THM-jük is mérséklődött, az első negyedévben a hitelköltség így átlagosan 6,5 százalék körül volt. A fair banki törvény is csökkentette a hitelek árát, a bankok nettó értelemben vett 25 százaléka jelezte a folyósításért felszámolt díjak csökkentését. A fogyasztási hitelek költségei is csökkentek. A szabad felhasználású jelzáloghiteleknél 8,8 százalék körül alakult a THM, a fedezetlen fogyasztási hiteleknél 21,6 százalék volt a hitelköltség-mutató. Főleg a személyi és az autóhitelek kamata mérséklődött, az áruhiteleké viszont emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.