Az MNB kedden közölte, hogy Kandrács Csaba július 6-i hatállyal lemond a monetáris tanácsban viselt tagságáról, a jövőben ugyanis a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.-nél betöltött elnök-vezérigazgatói feladataira kíván összpontosítani.
Báger Gusztáv 1938-ban született, 1961-ben szerzett közgazdász diplomát a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, 2003-2008 között az Állami Számvevőszék, Fejlesztési és Módszertani Intézetének főigazgatója volt, egyetemi tanár a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Tagja a Magyar Írószövetségnek, 2012-ben József Attila-díjjal tüntették ki.
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága 10 igen és 5 tartózkodás mellett támogatta Báger Gusztáv jelölését a monetáris tanácsba.
A jelölt a mai meghallgatásán elmondta: a jelenlegi mérsékelt inflációs környezetben az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás szempontjainak összehangolása az MNB Monetáris Tanácsának legfontosabb feladata, és az, hogy ne hozzon olyan döntést, amely a pénzügyi stabilitást veszélyeztetné.
Elmondta: a pénzügyi stabilitás érdekében a makroprudenciális szabályozásra hárul a nagyobb feladat, fontos követelmény azonban, hogy a pénzügyi felügyelet és a pénzügyi fogyasztóvédelem integrációja teljes körűen kibontakozzon, hatékonyabbá váljon.
Báger Gusztáv előzőleg a Pénzügyminisztérium nemzetközi pénzügyi intézmények titkárságát vezette főosztályvezetőként, majd később az Állami Számvevőszék Fejlesztési és Módszertani Intézetének főigazgatója volt 2003. január 1-től 2008 szeptemberéig.
A jelölésre azért volt szükség, mert Kandrács Csaba ez év július 6-i hatállyal lemondott a monetáris tanácsban betöltött tagságáról, a jövőben a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.-nél betöltött elnök-vezérigazgatói feladataira koncentrál.
Báger Gusztáv a meghallgatásán megtisztelőnek nevezte, hogy olyan monetáris tanács tagjának jelölik, amely újító, innovatív módon tud megfelelni a jegybanki törvényben meghatározott feladatainak.
Véleménye szerint a tanács újító, cselekvő tevékenységére a globális kockázatok, a nemzetközi befektetői hangulat kedvezőtlen alakulása miatt továbbra is szükség van, ezért különösen fontosnak tartja a monetáris tanács sokoldalú mérlegelő és kockázatelemző képességének megőrzését, hatékony fejlesztését.
Báger Gusztáv hangsúlyozta, az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás összehangolása révén lehetőség nyílik arra, hogy megvalósuljon a jegybank harmadik feladata, a kormány gazdaságpolitikájának támogatása monetáris politikai eszközökkel. Ennek során a gazdasági növekedés és a foglalkoztatás elősegítése, továbbá olyan kormányzati gazdaságpolitika folytatásának támogatása kerül előtérbe, amely mérsékli az ország külső sérülékenységét - emelte ki a jelölt.
Báger Gusztáv ebben a folyamatban fontosnak tartja a jegybanki eszköztár megújítását is, azt, hogy az MNB Monetáris Tanácsa az önfinanszírozási program folytatása érdekében a kéthetes jegybanki betét helyett bevezeti a három hónapos, fix kamatozású jegybanki betétet, amellyel szemben a bankok várhatóan előnyben részesítik az állampapírok vételét, azok magasabb hozamát. Így a kereskedelmi bankok a jövőben inkább az államot finanszírozzák, mint a jegybankot - mutatott rá.
Báger Gusztáv az MNB kamatpolitikája változása mellett ígéretesnek tartja az nhp+ elindítását is, mivel ez a növekedési hitelprogramból eddig kiszorult, kockázatosabb kis- és közepes cégek hitelhez jutási lehetőségeit bővíti ki.
Kiemelte: a jegybank önfinanszírozási programja már az elmúlt másfél évben is jól szolgálta az ország külső sérülékenységének csökkentését, ennek segítségével megnőtt a bankok állampapír-állománya, az államadósságon belül a devizaadósság aránya 8 százalékponttal 34 százalékra csökkent.
Hangsúlyozta: nagy figyelemmel kell kísérni az új monetáris eszközök működését és hatását a bankrendszerre, valamint a pénzügyi folyamatokra a jövőben, hogy szükség esetén az MNB gyorsan és hatékonyan tudjon reagálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.