A múlt hét szerdán délután az országon átvonuló vihar az idei év eddigi legnagyobb pusztítását okozta Magyarországon: az összesített adatok szerint a károk száma az előzetes becsléseknél jóval magasabb, és megközelíti a 35 ezret. A károk becsült értéke közel 4,8 milliárd forint – tette közzé tegnap a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).
A közel 35 ezer kárbejelentés túlnyomó többsége a szervezet adatai szerint ingatlanokkal kapcsolatos esemény, de 537 bejelentés érkezett olyan casco biztosítással rendelkező autósoktól is, akiknek sérült a járművük. Ezek a károk túlnyomórészt úgynevezett rádőléses károk, amikor fák dőltek a gépjárművekre, és sérüléseket okoztak. A gépjárműkárok becsült értéke meghaladja a 178 millió forintot, az egy sérült autóra jutó átlagos kárösszeg több mint 332 ezer forint. A leggyakoribb kártípus a viharkár, illetve kisebb előfordulású a jégverés, a felhőszakadás, illetve a villámcsapás másodlagos hatása miatt bekövetkezett esemény. Jellemző káresemény volt a vihar és nagy szél okozta tetőmegbontás, a fakidőlés, illetve a beázás.
A legtöbb káreseményt Budapestről, Pest megyéből, Fejér megyéből, Vas, valamint Veszprém megyéből jelentették. A főváros mellett Érd, illetve Székesfehérvár volt a leginkább érintett település.
Az Aegon Magyarország tájékoztatása szerint a múlt heti vihar miatt több mint 597 millió forintnyi kárt jelentettek a társaság budapesti ügyfelei. Eddig több mint négyezer bejelentés érkezett, többségük, szám szerint 882 Budafok-Tétényből, a XXII. kerületből. A kárérték itt meghaladta a 170 millió forintot, vagyis az összes fővárosi kárigény több mint negyede ebből a kerületből származott.
A Mabisz adatai szerint a biztosítók évente átlagosan 650-700 ezer lakásbiztosítási kárt rendeznek. A 2014-es évben a több mint 704 ezer ingatlant ért kárral kapcsolatos bejelentésnek közel ötöde volt a nagy erejű viharokhoz köthető. A tapasztalatok szerint az év leginkább kárveszélyes időszaka a május–augusztus közötti periódus. Ez alatt az időszak alatt 2010–2014-ben több mint 762 ezer kárt rendeztek a biztosítók, ezeknek az összértéke megközelítette a 60 milliárd forintot. A rendelkezésre álló adatok alapján a hazai ingatlanok nagyjából 72 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással. 2010 óta folyamatos csökkenés mutatkozott a piacon, ez idő alatt 93 ezerrel csökkent a biztosított ingatlanok száma. 2014-ben viszont megállt a lakásbiztosítási állomány zsugorodása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.