A tavalyinál sokkal lassabban fogynak a Növekedési Hitelprogram (NHP) második szakaszának kölcsönei az idén. A hitelintézetek a jegybank adatai szerint július végéig a kis- és középvállalkozásokkal 242 milliárd forint értékben kötöttek szerződéseket a kedvezményes hitelre, a folyósított kölcsönök volumene pedig mindössze 174 milliárd forint volt. Az NHP tavaly is lassan indult, a nyári hónapokban viszont már annyira pörgött a program, hogy az első hét hónap után a szerződéskötések már 267 milliárd, a folyósítások pedig 216 milliárd forintnál tartottak.
A nyár most is valamivel erősebb, mint az év eleje, ebben a szezonalitás is szerepet játszhat, hiszen az olcsó hitelt igénybe vevők között felülreprezentáltak az agrárvállalkozások. Az idén júliusban 43,5 milliárd forint értékben kötöttek NHP-s szerződéseket a bankok és takarékszövetkezetek, a kihelyezett állomány 33,4 milliárd forint volt.
A kockázatosabb cégek finanszírozását lehetővé tévő NHP+ is elindult mostanra, ennek a jelentősége viszont még csekély lehet, hiszen az első szerződések aláírásánál tarthatnak a bankok. Így a 2013 októberében indult NHP második szakaszában 825,8 milliárd forintnál tart a szerződések volumene, a folyósított állomány pedig 646,5 milliárd forint lett.
Tekintettel arra, hogy az NHP második szakaszában a hitelintézetek csupán a forrásoknak legfeljebb 10 százalékát fordíthatják hitelkiváltásra, az új hitelek dominálnak a programban. Az elmúlt 22 hónap adatai alapján a kihelyezések 95 százaléka új hitel, és ezeknek csaknem kétharmada beruházási hitel vagy pedig lízingügylet volt. Az új forgóeszközhitelek tették ki a szerződéseknek valamivel több mint negyedét, az NHP-s kölcsönök 9 százalékát pedig az uniós támogatások előfinanszírozására igényelték a vállalkozások.
A beruházási hitelek átlagos futamideje 6,9 év volt, a forgóeszközhiteleket 2,5 évre, az EU-s előfinanszírozáshoz szükséges kölcsönöket 2 évre veszik fel a cégek. A kölcsönök öt százalékát kitevő kiváltó hitelekből a cégek meglévő drága kölcsöneiket cserélhették olcsóbbra. A vállalkozásoknak csaknem háromnegyede valamilyen forinthitelt, a többiek a devizahiteleiket váltották így ki.
A hiteltípusok folyósítása összefügg a hitelintézetek méretével. A forgóeszközhiteleket például legnagyobb részben a nagybankok folyósítják, náluk emiatt mindössze 56 százalék az új beruházási hitelek aránya. A kisebb bankok és takarékok leginkább új beruházási hiteleket nyújtanak, az NHP-s forrásaik 83 százalékát így helyezik ki. Az EU-s támogatások előfinanszírozására is főleg a nagybankok adnak hitelt, de a takarékoknál is viszonylag magas az ilyen ügyletek aránya.
Az NHP két szakaszában, a 2013 nyarán lezajlott 701 milliárdos, valamint a jelenleg már 800 milliárd forint fölött járó új etapban összesen csaknem 30 ezer hitelügyletet kötöttek meg, és több mint 24 ezer vállalkozás jutott olcsó finanszírozáshoz. A kölcsönöknek csaknem negyedét agrárcégek vették fel, de a kereskedelmi és a javítási szektor, továbbá a feldolgozóipar is 20 százalék fölött részesedett. Az NHP-s források 30 százalékát a Közép-Magyarország régió cégei szívták fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.