Minden kamatelőnyét elveszíti lassan a támogatott forinthitel a piacival szemben. Az egyéves vagy rövidebb kamatperiódusú kölcsönöknél már jó ideje alacsonyabb a piaci hitel a támogatottnál, amelynek a kamata a jogszabályok szerint 6 százalékos lehet most. A bankok egy része ennél már olcsóbban kínálja a támogatott hitelt is – legalábbis egyéves kamatperiódusra –, és sok helyen látni olyan megdöbbentő kondíciós listákat, amelyekből az derül ki: a támogatott lakáshitel a támogatás éveiben drágább, mint a hatodik évtől, ahonnan piaci hitelként folytatja.
Az ötéves kamatperiódusú hiteleknél az elmúlt néhány hónapban fordult a kocka, és a támogatottnál olcsóbb piaci lakáshitelek jelentek meg a banki hirdetményekben. A jogszabályi maximumkamat az ötéves támogatott lakáskölcsönnél is 6 százalékos, ami versenyképes a piaci alapú ajánlatok többségével, de a piaci alapú ajánlatok legjobbjai már ez alatti THM-ekkel is elérhetők. Igaz, nem minden ügyfél számára. „Jellemzően a magasabb hitelösszeget felvevők és a magasabb jövedelemátutalással rendelkező ügyfelek azok, akik hűség és egyéb kamatkedvezmények igénybevétele esetén a piaci kamatozású hitelt a támogatottnál kedvezőbb havi törlesztőrészlettel is igénybe vehetik” – mondják az OTP szakértői. A támogatottnál van olcsóbb piaci kamatozású ötéves kamatperiódusú hitel a többi között az FHB-nál és az UniCreditnél is, meghatározott jövedelem felmutatása vagy egyéb vállalások mellett. A piaci hiteleknek az olcsóság mellett más előnyük is van: a kölcsön maximális összegét nem korlátozza jogszabály, emellett az adósnak nem kell nyilatkoznia arról, hogy nem vesz igénybe többé támogatott hitelt, vagy hogy nem adja ki másnak albérletbe a megvásárolt lakást.
A piaci hitel mellett szóló érvek dacára is van még létjogosultsága a bankok szerint a kamattámogatásos lakáshitelnek. Az öt évre rögzített törlesztőrészletű konstrukciók közül a legolcsóbbak ugyanis tényleg csak egy szűkebb elitnek érhetők el egyelőre, míg a jelenleg 6 százalékos kamattal ketyegő, úgynevezett otthonteremtési hitelek viszont az alacsonyabb keresetű, gyengébb minősítésű ügyfélkörnek is olcsó megoldást kínálnak. Azok a lakásvásárlók például, akik most a családok otthonteremtési kedvezményét (CSOK) igénylik, szinte biztosan megfelelnek az államilag támogatott hitel feltételeinek is – mondják az FHB-nál, így számukra kézenfekvő lehet, hogy ezt válasszák, ha stabil törlesztőrészletet szeretnének.
Az egyes hazai bankoknál eltérő, milyen arányban igényli az ügyfélkör a támogatott kölcsönt a piacihoz képest. Sok banknál olyan olcsónak tartják a piaci hitel, hogy nem is kínálnak már támogatott konstrukciót, az FHB és az OTP viszont még mindig sokat elad az otthonteremtési hitelből, az FHB-nál az elmúlt évben 30 százalék volt az ilyen kölcsönök aránya, az OTP-nél pedig még az utóbbi másfél hónapban is minden harmadik hitel támogatott volt. A Budapest Banknál viszont például csak a hitelkérelmek tizedében választják a támogatottat.
A támogatott lakáshitelek visszaszorulásával és a kamatszint csökkenésével egyébként az állam is milliárdokat keres. Az egyéves kamatperiódusú hitelekre már nagyjából egy éve nem kell támogatást fizetni, és az ötéves kamatperiódusú kölcsönöknél is minimális már a hozzájárulás, nem éri el a 80 bázispontot, és ez is várhatóan csökkenni fog. Ez azt jelenti, hogy ha valaki most vesz fel például 5 millió forintnyi támogatott lakáshitelt, azt állam évente kevesebb mint 40 ezer forinttal segíti ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.