A szabályozásnak való megfelelést a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az érintett intézményekkel történő aktív technikai, tartalmi kérdéseket érintő szakmai párbeszéddel is segítette. Az MNB a magyar biztosítók előzetes, felkészülési célú adatszolgáltatásait megküldte az európai biztosításfelügyeleti hatóságnak, ezzel teljesítve az erre vonatkozóan vállalt kötelezettségét.
A biztosítási szektorban Európa szerte 2016. január 1-jével új, átfogó szabályozás lép életbe. A rendszer alapja a bankoknál már korábban bevezetett kockázatalapú tőkekövetelmény-számítás, amely az eddigi normatív szabályozás helyett fejlett kockázatkezelési és matematikai módszerekkel szolgálja a biztosítók hosszú távú fizetőképességét (ún. szolvenciáját). Az átfogó szabályozási rendszer új, európai szintű szabályokra építve a hazai biztosítási törvény reformját is jelenti, melynek kidolgozásában a jogalkotó mellett a Magyar Nemzeti Bank is aktív részt vállalt egy erre a célra felállított szakértői munkacsoporttal - derül ki az MNB közleményéből.
Az MNB további fontos feladata a piaci szereplők új szabályoknak megfelelő felkészülésének támogatása és felkészültségük ellenőrzése. Ennek kapcsán az MNB szorosan együttműködik a biztosításfelügyeletért felelős európai hatósággal (EIOPA), melynek számos munkacsoportjában és döntéshozó testületében is képviseli az országot, továbbá a hazai piacra alkalmazza annak iránymutatásait.
A sikeres felkészülés támogatása céljából már a rendszer bevezetésének előkészítő szakaszában több iránymutatás látott napvilágot. Annak érdekében, hogy a biztosítók az új szabályozás bevezetése előtt megismerkedjenek az EU szinten egységes adatszolgáltatás tartalmával, és felkészüljenek azok előállítására, az MNB 2014 januárjában felkérte a biztosítókat az európai hatóság által kiadott iránymutatások szerint meghatározott információk benyújtására.
A meghatározott határidőre minden érintett biztosító teljesítette a felkészülési célú, 2014. évre vonatkozó számszerű és szöveges adatszolgáltatást, amelyet az MNB ellenőrzött, és a feltárt hibák javíttatása után továbbított az európai hatóságnak. A Magyar Nemzeti Bank és a hazai biztosítási szektor ezzel teljesítette az adatszolgáltatásra vonatkozóan vállalt kötelezettségét.
Az MNB 2015 tavaszán összesen 11 alkalommal tartott technikai konzultációt a piaci szereplők részére, melyek keretében sor került a felmerülő kérdések megvitatására, valamint a tapasztalatok és célszerű lépések ismertetésére. A piaccal való aktív párbeszéd keretében tartalmi és technikai jellegű kérdésekre adott válaszok is segítették a biztosítók felkészülését. Az MNB a továbbiakban is támogatja és felügyeli az intézmények új, Szolvencia 2 rendszerre történő felkészülését - derül ki az MNB közleményéből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.