BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaesett a brókercégek nyeresége a botrányok után

A befektetési vállalkozások adózott eredménye 37 százalékkal maradt el a tavalyitól az első félévben.

Az első fél évben 1,88 milliárd forintra csökkent a befektetési vállalkozások adózott eredménye, ez 37 százalékkal elmarad a tavalyitól. A visszaesésben fontos szerepe lehetett annak, hogy az idén négy brókercég engedélyét is visszavonta a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ezek a cégek pedig a szektor mérlegfőösszegének csaknem a negyedét adták. A Buda-Cash, a Hungária Értékpapír és a Quaestor ügyfeleinek kártalanítása a Befektető-védelmi Alapra (Beva) is extra terheket rótt, az idén már egy pótbefizetést is elrendelt az alap, ez szintén negatívan hathatott az eredményre. Az egyéb ráfordítások több mint 60 százalékkal emelkedtek a tavalyi első fél évhez képest, 2,86 milliárd forintra.

A brókercégek mérlegfőösszege 9,5 százalékkal csökkent tavalyhoz képest, 148,6 milliárd forintra, a saját tőkéjük több mint a negyedével esett vissza, június végén nem érte el a 18,2 milliárd forintot. A szavatolótőke és a teljes kockázati kitettség is esett, miután több cég is kikerült a piacról, a maradék piaci szereplők átlagos tőkemegfelelési mutatója viszont elég magas, 21,2 százalékos maradt.

A brókercégek egyértelműen vesztesei a botrányoknak. Ezt jelzi, hogy bár az év vége óta az ügyfelek tulajdonában lévő értékpapírok állománya több mint 4 százalékkal nőtt a befektetési szolgáltatóknál, ebből a bővülésből kizárólag a bankok részesültek. A befektetési vállalkozásoknál vezetett ügyfélszámlákon lévő befektetések volumene több mint 10 százalékkal esett január óta, annak ellenére is, hogy a Budapesti Értéktőzsde hatalmas ralin ment keresztül az első fél évben.

Az emelkedő részvényárfolyamok a befektetési szolgáltató forgalmát is fellendítették. Az azonnali tőzsdei forgalom az első hat hónapban 8 százalékkal nőtt, és megközelítette a 2900 milliárd forintot. Az ügyletek döntő részét viszont nem a bankok, hanem a brókercégek bonyolították le, náluk 19 százalékos volt a növekedés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.